Prima maminka

25. října 2017 06:00

Martina Čerňanská

Dušičky a Halloween mají společné kořeny! Oslavte svátky podzimu po svém

Tradice Dušiček nám může připadat poněkud pochmurná a Halloween zase americky praštěný. Ani jedno ale nemusí být pravda. Pojďte s námi zapátrat ve zvycích předků a ukážeme vám, jak si podzimní svátky užít.

Zapalte svíčku, ukáže cestu

Pravděpodobně Dušičky trávíte návštěvou hřbitova, kde v mlhavém počasí zapalujete svíčku na hrobu svých drahých, což je jeden z tradičních zvyků. Podle pověry měl oheň duším pomoci najít cestu zpět k živým. Navazujeme tak na dávné tradice předků, kteří 1. listopadu ctili jako svátek Všech Svatých a den na to si připomínali zesnulé. Nepřecházeli to ale pouze vzpomínkou nebo modlitbou, ale dodržovali také zajímavé zvyky.

Upečte pečivo

Hospodyně dělaly “dušičky” z dvojího těsta. Specialitou bývaly rohlíky, bochánky, věnečky a tvary podobné zkříženým kostem, kterým se říkalo "kosti svatých”. Pro rodinu bylo určeno pečivo z bílé mouky a pro čeládku z mouky černé. Ještě na začátku 20. století se v jižních Čechách chodilo na Dušičky koledovat. V okolí Českého Krumlova se koledě říkalo "chodit po rohlíkách", protože odměnou koledníkům bylo většinou právě dušičkové pečivo.

Můžete po vzoru dávných hospodyní zkusit upéct doma pečivo a zavzpomínat si na ty, kteří už nejsou mezi námi.

Kde se vlastně Dušičky vzaly?

Tato tradice je pradávná a zanechali nám ji naši keltští předci. Ti ve starověku obývali západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.

Jejich keltský rok začínal svátkem Samhainem, který se slavil 1. listopadu v noci z předešlého dne na den sváteční. Byl to svátek všech zesnulých a také příprava na dlouhé a obávané období zimy. Při christianizaci Evropy navázali na tuto keltskou tradici křesťanští kněží, kdy 2. listopadu roku 998 zavedl zvyk modliteb za zesnulé benediktýnský opat Odillo z Cluny. Od té doby se v 18 evropských zemích slaví 1. listopadu svátek Všech svatých a den poté Dušiček.

PŘEČTĚTE SI: DUŠIČKY ANEB STRAŠIDELNÉ HISTORKY NAŠICH PŘEDKŮ

Halloween? Je také “náš”!

Pokud si myslíte, že americký Halloween je jen křepčení v maskách, dlabání dýní a sledování hororů, vězte, že pod tímto komerčním povrchem se skrývá hluboko zakořeněná tradice, která má v podstatě stejný původ jako ta naše. Do Nového světa se dostala s prvními anglosaskými přistěhovalci, kteří si své “dušičkové” zvyky a modlitby přivezli s sebou. V Halloweenu je mnoho symboliky, kterou sice možná rozjařené americké děti nevnímají, ale přesto ji přenášejí z generace na generaci. Třeba vydlabané dýně mají svůj původ v Irsku, kde do nich kdysi dávno lidé v průběhu svátku Samhain dávali svíčky, aby odehnali zlé síly a duchy. Všudypřítomná oranžová a černá barva zase symbolizují podzimní sklizeň a přicházející temnotu a smrt. A masky? Staří Keltové věřili, že se o halloweenské noci po venkově potulovali zlí duchové. Začali tak nosit kostýmy a všelijaké masky, aby nebyli duchy rozeznáni jako lidé.

Dnes vnímáme Halloween jako západní, často nevítaný import do našich tradic. Ale jednou už je tu, děti (i dospělé) baví, a tak ho možná můžeme vzít na milost s vědomím, že tradice Halloweenu a našich Dušiček pochází vlastně z jednoho společného svátku našich předků.

Přečtěte si také na téma Halloween a Dušičky:

Autor: KU

Sdílejte článek
Štítky rodina tradice Evropa Irsko dušičky oslava Halloween svátky svátek Česko svíčky pečivo Dušičky všech svatých Samhain

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.