Celebrity

29. října 2023 05:45

David Laštovka

Jaroslav Mareš, Marvanův syn z Anděla na horách, se musel znova učit česky. Umíral v zapomnění

Od smrti Jaroslava Mareše uplynulo 20 let. Zamlada šel z role do role a před kamerou ztvárnil desítky slavných filmových postav. Mezi nejznámější patří montér Mirek, syn cholerického Gustava Anděla v podání Jaroslava Marvana v komedii Anděl na horách. Jaký byl herec v soukromí?

Jaroslav Mareš se narodil v Husinci u Prachatic, část svého dětství ale prožil ve Francii, kde pobýval se svými rodiči. „Po první světové válce tady byla dost bída, a tak táta odjel na nábor pracovat do Francie. Byl výborný a všestranný lakýrník. Po půl roce nám poslal peníze, abychom mohli s mámou přijet za ním,“ popisoval herec v rozhovoru pro Pozitivní noviny.

Čtěte také: 5 vývozů z Francie, které ovlivnily svět

Jeho dospívání velmi poznamenala smrt maminky, která zemřela v poměrně mladém věku na tuberkulózu. „Byla šikovná a hrozný dříč. Přestože dělala ve Vernonu ve fabrice, po večerech ještě štrikovala Francouzkám krásné šaty. Maminka začala stonat a já po jejím odchodu na rok skončil v sirotčinci, než mě dal tatínek do péče jedné rodiny. Nebyli to vlastně ani Francouzi, ale Baskové. Paní jsem říkal maminko, měla dvě svoje děti, jednoho chlapce z Belgie a mě,“ popisoval Mareš.

Z Francie se mu nechtělo, rodný jazyk zapomněl

Do rodné vlasti se s otcem zpátky vrátil, když mu bylo deset let. „Když přišla krize, prefekt mu vzal jako cizinci pracovní povolení a jeli jsme v roce 1931 šupem do Prahy, přesněji řečeno domů do Husince k babičce. Odjížděli jsme ze země mého mládí v malém náklaďáčku, deky, peřiny, nábytek. To, co se nevešlo, prodal táta vetešníkovi. Nechali jsme tam i náš statek, včetně množství králíků, které táta choval a rozdával. Bez králíka od nás neodešla žádná návštěva,“ vzpomínal herec.

Mohlo by vás zajímat: Výtečné recepty z králičího masa

Češtinu ve Francii tak trochu pozapomněl a musel se ji znovu učit. „Šeptával jsem zděšeně – táto, já chci pryč. Chodil jsem do Masarykovy dělnické akademie, později do Českého Brodu do měšťanky. A nemohl jsem stále dohnat češtinu. Mou nejčastější známkou z rodného jazyka byla čtyřka. Sloh jsem měl ovšem výborný,“ sděloval Jaroslav Mareš, který se nakonec vyučil zámečníkem. „Chtěl jsem se přitom stát malířem nebo jít v tátových stopách a vyučit se lakýrníkem, protože mně se tátovo řemeslo moc líbilo,“ líčil Jaroslav.

Dcera se zamilovala do slavného herce

Odmalička vzhlížel k hercům, už ve Francii s oblibou navštěvoval biografy. Když dostal možnost zapojit se do ochotnického souboru, s radostí ji přijal. Divadlo ho nadchlo a u tohoto povolání už hodlal zůstat. Profesionálním hercem se stal po válce a dotáhl to až do činohry Národní divadla, v němž působil téměř 40 let. Výrazně se uplatnil i před kamerou, v letech 1946 až 1989 vytvořil výrazné role ve více než 120 českých filmech a televizních seriálech.

Přečtěte si: Jaroslav Marvan své jediné dítě zplodil v šedesáti s milenkou. Kdo ji pak zabil?

Po odchodu do důchodu se stáhl z veřejného života a umíral v zapomnění. Zemřel po dlouhé nemoci 22. října roku 2003 ve věku 82 let. Jeho manželka ho přežila o 14 let. Jejich nejmladší dcera Veronika se provdala za slavného herce a dabéra Vladislava Beneše.

Podívejte se, jaký vztah má Vladislav Beneš k přírodě:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.