Celebrity

18. října 2023 12:55

David Laštovka

Herec Svatopluk Matyáš měl problémy s alkoholem. Bohdalovou zachránil před vězením

Svatopluk Matyáš patřil mezi legendární české herce. Před kamerou ztvárnil téměř dvě stě filmových či seriálových rolí. Dožil se úctyhodného věku devadesát let. Od jeho narození 18. října uplynulo 94 let. Jaké bylo jeho soukromí?

Hercem se stal Svatopluk Matyáš náhodou. Vyučil se řezníkem, poté odešel na průmyslovku a nakonec skončil jako dělník a kopal Letenský tunel. V době mládí se snažil o jediné, vyhnout se vojně.

„Když jsem našel inzerát, že existuje škola pro herce, řekl jsem, že to zkusím. Říkal jsem si, že by mě to mohlo od vojny zachránit. Podal jsem si přihlášku a za měsíc mě pozvali na zkoušku. U komise seděl například pan Radovan Lukavský, můj pozdější profesor, Vlasta Fabiánová nebo Miloš Nedbal. Chtěli po mně nějaký monolog. Já nevěděl, co monolog vůbec je... Tak, abych jim řekl nějakou básničku. Žádnou jsem neuměl. Pak se mi zeptali, co jsem naposledy viděl v Národním divadle? Já tam nikdy nebyl... Kdo vás připravoval? Nikdo... Takhle to vypadalo. (smích) Nakonec mi dali ještě šanci, zadali mi úkoly a další den jsem tam šel znovu, a to už trochu připraven. Nakonec mě skutečně vzali,“ prozradil s úsměvem Svatopluk Matyáš během života redaktorovi webu Prima Ženy.

Na DAMU byl ve hvězdném ročníku

Dostal se do ročníku budoucích velkých hereckých hvězd. Jeho spolužáky byla například Jiřina Bohdalová, Luděk Munzar, Jan Libíček, Milan Neděla nebo Karolína Slunéčkové. Jak vzpomínal, vytvořili úžasnou partu.

„Byla to krásná léta. Samozřejmě, že jsme jako studenti chodili po hospodách a Jiřinku Bohdalovou jsem zachránil před kriminálem. Jednou na ni na vrátnici ve škole čekala kriminálka, která ji měla odvézt na výslech. Přilétla ke mně, strčila mi do ruky nějakou aktovku s tím, ať to někde rychle schovám... Zjistil jsem, že jsou v tom nějaké protirežimní básničky, takže jsem uháněl na záchod, kde jsem se zamkl a trhal je na kusy. Od té doby, když se potkáme, mi říká, že jsem byl vždycky dobrej kamarád,“ líčil s úsměvem. Jiřina Bohdalová teď ve svých 92 letech ukončila divadelní kariéru (video v úvodu článku).

Propadl alkoholu. Závislosti se zbavil díky své vůli

Když se stal hvězdou a byl na vrcholu slávy, jeho životospráva dostávala zabrat. „Hodně jsem kouřil a měl problémy s alkoholem. Kdo by je v téhle profesi také neměl. To byla oběť povolání. Člověk si ani ještě nestačil sednout a už měl na stole panáka. Na to si zvyknete rychle a pak už to potřebujete. Dostalo se to do takové fáze, že jsem se na alkoholu stal závislý. Manželka s dcerou mě vzaly k jednomu odborníkovi, který mi řekl, že musím začít především u sebe. Bylo to těžké období, ale podařilo se mi to. Od té doby jsem se alkoholu nedotkl a stal se ze mě absolutní abstinent. I když jednou na place jsem se napil omylem. Hrál jsem v nějakém filmu krále a šašek mi podal pohár, který jsem měl vypít. Jenže jsem netušil, že v tom bylo opravdové šampaňské... Takže jsem to celé vyprskl a všem se omluvil, ať se na mě nezlobí. Tak mi do toho nalili nealko a scéna se úspěšně dotočila,“ vzpomínal Svatopluk Matyáš.

Manželka zemřela těsně před jejich zlatou svatbou

Jeho životní láskou byla Věra Benšová, divadelní tanečnice, která si zahrála v pohádkách Obušku z pytle ven nebo Princezna se zlatou hvězdou. Pocházela z umělecké rodiny významného českého architekta a urbanisty Adolfa Benše. Zemřela těsně před jejich zlatou svatbou.

ČTĚTE TAKÉ: Zajímavosti o pohádce Obušku z pytle ven: Pešek pětkrát v potoce a tragédie ve stáji

„Marodila se srdíčkem. Pět let předtím, jsem jí zachránil život. Přijel jsem domů z chalupy ze Slovenska, chvíli jsme se dívali na televizi a já si pak šel lehnout, protože jsem brzy ráno vstával na natáčení. Najednou mě v noci probudily zvony, které jsme měli na zahradě. Vyběhnu ven a vidím tam manželku, jak nemůže popadnout dech. Hned jsem zavolal záchranku a tehdy to ještě dobře dopadlo. Představte si, kdybych z toho Slovenska přijel třeba o den déle... Byl by konec... V nemocnici jí udělali novou chlopeň, pár let byla dobrá, pak odjela do lázní v Poděbradech a najednou mi volá, že ji vezou zpátky... Okamžitě jsem jel do IKEMu, kde ji operovali, chytila tam ale zlatého streptokoka, neléčitelného... Otrava do celého těla,“ popisoval herec, který se na sklonku života nejvíce těšil ze své rodiny. Dětí, vnoučat i pravnoučat. „Mám z nich všech obrovskou radost, je to moje štěstí, co mě drží při životě,“ sděloval Svatopluk Matyáš, který se dožil 90 let. Zemřel ve spánku 10. července roku 2020.

Mohlo by vás zajímat: Adiktolog Adam Kulhánek o závislosti na alkoholu (video z února 2023)


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.