Jiří Pospíšil se stane tatínkem díky náhradní matce. Stejnou cestou šel i další politik z TOP 09
Významný český politik Jiří Pospíšil (TOP O9) se těší na roli tatínka, v dubnu do rodiny přivítá holčičku. Podle webu expres.cz Pospíšilovi miminko odnosí náhradní matka. Podobnou cestou si sen o miminku splnil také podnikatel a politik Martin Hausenblas. Pospíšil by měl mít dceru, Hausenblas se raduje ze syna.
Podle webu expres.cz se Jiří Pospíšil na miminko moc těší a radostnou novinku sdělil několika kolegům. „Pan Pospíšil už vybírá sedačku pro miminko do služebního vozu. O dítěti mluví otevřeně mezi kolegy a spolupracovníky,“ uvedl web expres.cz s tím, že členovi TOP 09 dítě odnosí náhradní matka. Politik by měl dceru přivítat ve svém životě už v dubnu, měla by se prý jmenovat Meda.
Redakce Prima Ženy kontaktovala Jiřího Pospíšila v úterý večer. Měl jednání, vyžádal si SMS. Na SMS ale pak už nereagoval.
Miminko má také Hausenblas
Jiří Pospíšil není jediným českým politikem, kterému se splnil sen o otcovství díky ochotě náhradní matky. Takto na roli tatínka dosáhli také Martin Hausenblas s přítelem Alexem. Ti se radují ze syna Maela, kterého jim odnosila náhradní maminka v USA. Vajíčko jim dodala žena, která má slovenské kořeny.
Hausenblas byl do roku 2011 také členem strany, kterou vede Markéta Pekarová Adamová. Severočeský podnikatel a politik mluví otevřeně o tom, že cesta k miminku byla v jeho případě náročná a drahá.
„Aby celý proces proběhl maximálně eticky, musíte ho absolvovat v právním prostředí USA. Jedině tam jsou plně chráněny zákonem zájmy nenarozeného dítěte, náhradní maminky a budoucích rodičů. Mimo jiné existuje požadavek, aby sperma bylo vyšetřené přímo na území Spojených států. Jenže tam za covidu nebylo možné vycestovat. Nejdřív jsme tedy šli na českou kliniku, kde se zjišťovalo, zda jsme plodní a zdraví. Pak jsme odjeli do Ženevy na odběr spermatu, odkud ho následně kurýr dopravil do USA. Kdyby nebyl covid, všechno bychom absolvovali ve Státech,“ popsal český podnikatel v rozhovoru pro iDnes.cz.
Podnikatel a jeho přítel si vybrali vzdělanou bělošku
Druhým krokem bylo najít vhodnou dárkyni vajíčka. Každá dárkyně má u agentury vyplněný profil, takže Martin a Alex si v klidu vybrali ideální ženu. Nakonec se rozhodli pro vzdělanou bělošku se slovenskými kořeny. V agentuře jim nabídli, zda chtějí oba pánové dárkyni vajíčka poznat osobně, ale to odmítli. Je ale možné, že Mael jednou biologickou matku sám vyhledá. „Přes agenturu jsme dohodli, že až bude Maelkovi osmnáct, bude ji moci kontaktovat a setkat se s ní, když bude chtít. Ona se dopředu zavázala, že agentura Maelovi může poskytnout její kontaktní údaje,“ vysvětil Hausenblas.
O miminko přes najatou matku se snaží také manželé Krásovi. Jak to dopadne?
Žena z Pensylvánie chtěla udělat dobrý skutek
Na řadě byl třetí krok, tedy najít ženu, která dítě bude devět měsíců nosit ve svém těle. Oba muži se museli s náhradní matkou spárovat a trochu se poznat. „Museli jsme s Martinem vytvořit náš profil s obrázky a příběhem. Vysvětlit, proč chceme děti, kdo jsme, jaké máme hobby, jaký typ vztahu bychom s náhradní matkou chtěli mít do budoucna. Ona musela udělat to samé – a pak je nutné vybrat se navzájem. My se musíme líbit jí, ona nám. Zvolili jsme hned tu první. Je to žena z Pensylvánie s krásnou rodinou, která toužila pomoci bezdětným lidem. Ještě před zavedením embryí, jednoho mého a jednoho Martinova, jsme ji navštívili u ní doma, abychom se lépe poznali. Zůstáváme s ní dál v kontaktu. Často si voláme," vysvětlil Alex, kterého hodně baví, když malého Maela přebaluje a krmí.
Náhradní matka musí splnil řadu norem
Náhradní matka musí podle amerických norem splnit celou řadu podmínek. Musí být zdravá, mít už své děti, žít ve fungující rodině, mít práci... Zajímavé je, že z etických důvodů je vyloučené, aby náhradní matkou byla samotná dárkyně vajíček. Náhradní matka nesmí mít s miminkem společné geny.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Náhradní mateřství: V USA často využívaná možnost, u nás ho zákon nezakazuje
Následoval porod v USA, na který oba muži přijeli. Ve Spojených státech ještě museli chvíli zůstat kvůli kojení. Pak vyrazili do Dominikánské republiky za Alexovou rodinou a nakonec se přesunuli do České republiky.
Martin Hausenblas nechtěl sdělit přesnou částku, na kolik miminko z USA vyšlo. Přiznal ale, že se jedná o velkou částku.
„Jakákoli forma asistované reprodukce s sebou nese náklady. Někdo využije dárce spermatu, někdo dárkyni vajíček, někdo oplodnění in vitro, někdo potřebuje náhradní maminku. My jsme potřebovali skoro všechno, co věda dokáže. K tomu cestování, pojištění... Pro dítě ale člověk udělá všechno, protože ve srovnání s ním všechno ostatní v životě vybledne a pozbyde na důležitosti. Ano, pro vztah je to bomba, kdy se šoupou priority a vy nějakou dobu nevíte, čí jste, ale konkrétně náš vztah to nesmírně utužilo,“ vysvětlil spokojený podnikatel v rozhovoru pro iDNES.cz.
Surogátní mateřství začíná být stále početnější: