Celebrity

6. prosince 2023 19:05

David Laštovka

Josef Bláha před smrtí ochrnul, na lůžko mu nosili rum. S Brodským se hádali do krve

Pohádkových 7 pádů Honzy Dědka (29) - Josef Dvořák o tom, jak z něj maminka chtěla mít horníka

Josef Bláha patřil mezi legendární české herce. Před kamerou ztvárnil desítky filmových a seriálových rolí, které si diváci oblíbili. Patří mezi ně i seriál Návštěvníci, v němž si zahrál postavu vedoucího expedice, profesora Richarda. Od premiéry tohoto snímku v listopadu uplynulo 40 let.

Herec Josef Dvořák se s Josefem Bláhou intenzivně potkával právě díky natáčení seriálu Návštěvníci. Starší herecký kolega ho zpočátku děsil drsnými hádkami s Vlastimilem Brodským. „Každé ráno pro nás přijelo auto a vezlo nás na plac a jednou jsem měl to štěstí jet společně s panem Brodským a Bláhou. Jakmile se auto rozjelo, tak na sebe začali ukrutně řvát, urážet se, nadávat, bylo to něco strašného,“ zavzpomínal herec pro Prima Ženy.

Mohou se i zabít, líčil Josef Dvořák štábu

Celou cestu mlčky seděl, klopil zrak a modlil se, aby už dojeli na místo. „Jakmile jsme tam dorazili, celej vyděšenej jsem běžel za štábem a prosil je, abych už příště s nimi nemusel jet. A že by bylo úplně nejlepší, kdyby ti dva raději jezdili každý v jiném autě. Že se spolu nemůžou vystát, nesnášejí se a že se třeba mohou i zabít,“ popisoval Dvořák, který před rokem navštívil Show Jana Krause (viz. úvodní video).

Jenže ostatní už věděli své. „Všichni se na mě jen tak s cukajícími koutky podívali a pak se rozesmáli. Největší radost jsem tím samozřejmě udělal Bróďovi s Bláhou. Oni to na mě celou dobu jen hráli a já jim naletěl. Nebyl jsem ale první ani poslední,“ dodal s úsměvem Josef Dvořák. Bláha s Brodským si ve skutečnosti spolu velmi rozuměli, oba byli recesisté, se stejným smyslem pro humor. Měli spolu zvláštní hru. Před lidmi se pokaždé naoko strašlivě pohádali a tehdy se jejich obětí stal zrovna Dvořák.

Do nemocnice mu nosili lahvičky rumu

Josefa Bláhu na sklonku života sužovaly vážné zdravotní problémy. V pětašedesáti letech onemocněl rakovinou jícnu, kvůli níž byl nucen práci odmítat. Posledních pět let života doslova protrpěl. Nemohl přijímat potravu a přišel o všechny radosti, které mu život přinášel.

ČTĚTE TAKÉ: Josef Bláha v dětství neuměl česky. Ke konci života ochrnul a vyžadoval alkohol

„V prosinci 1994 tátovi večer najednou ochrnula polovina těla, tak jsme zavolali sanitku a nechali ho převézt do nemocnice. Tam jsme mu nosili ještě s maminkou lahvičky rumu. Krátce potom na svatého Mikuláše zemřel,“ popsal v televizním dokumentu hercův syn. Josef Bláha zemřel 6. prosince roku 1994 ve věku 70 let.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.