Celebrity

6. prosince 2022 16:50

David Laštovka

Josef Bláha v dětství neuměl česky. Ke konci života ochrnul a vyžadoval alkohol

Herec Josef Bláha (70) zanechal v české kinematografii výraznou stopu. Ztvárnil desítky filmových a seriálových rolí, které si diváci oblíbili. Jaké bylo soukromí charismatického umělce, od jehož smrti letos uplynulo 28 let?

Těsně před smrtí ochrnul

V 65 letech onemocněl rakovinou jícnu, kvůli níž byl nucen práci odmítat. Posledních pět let života doslova protrpěl. Nemohl přijímat potravu a přišel o všechny radosti. Alkohol, kterému přišel na chuť, až když tušil, že se blíží konec, vyžadoval do poslední chvíle.

„V prosinci 1994 tátovi večer najednou ochrnula polovina těla, tak jsme zavolali sanitku a nechali ho převézt do nemocnice. Tam jsme mu nosili ještě s maminkou lahvičky rumu. Krátce potom na svatého Mikuláše zemřel,“ popsal v televizním dokumentu Příběhy slavných hercův syn. Josef Bláha zemřel ve věku 70 let.

Do 11 let neuměl česky

Narodil se do smíšeného manželství. Otec, který byl Čech, odcestoval do Slovinska, aby tam rozvíjel rodinnou tradici lesního inženýrství. Zamiloval se do místní dívky, oženil se s ní a přišel na svět Josef. Dětství tak prožil ve Slovinsku, v rodné zemi své matky. Až když mu bylo jedenáct, přestěhovali se do Československa, konkrétně do Písku.

Bláha do té doby neuměl ani slovo česky, jazyk se musel naučit, což mu zpočátku dělalo značné potíže. Po pár letech se přestěhovali do Prahy, kde Josefa okouzlilo divadlo. Začínal u ochotnického spolku a toužil se stát hercem. Když to oznámil rodičům, nadšeni nebyli. Přáli si, aby studoval medicínu a byl doktorem. Nakonec si ale prosadil svou a rozjel úspěšnou hereckou kariéru.

Milenky měl celý život

Se svou manželkou Bohumilou, půvabnou amatérskou herečkou z ochotnického spolku, se oženil na Štědrý den roku 1949 a byl s ní až do své smrti. Měli spolu dva syny – Pavla a Jiřího. Rodinu miloval, ale milenky si udržoval celý život. Patřila mezi ně i o 17 let mladší herečka Iva Janžurová (81).

„Bláha byl velice šarmantní a skoro na každém zájezdu měl nějakou fanynku, i když byl ženatý. Jeden čas se s ním Iva sblížila více, než dobré mravy dovolují. Toužila ho mít pro sebe,“ popsala ve své autobiografii herečka Jiřina Švorcová (†83). Mimomanželské poměry bral Bláha pouze jako zpestření. Téměř pořád někoho měl, vždycky se ale vracel domů. Dlouhá léta měl také o dost mladší milenku, o které jeho manželka věděla. Ač nerada, tolerovala mu ji. I přesto, že ji podváděl, obětavě při něm stála celý život.

Nejlepší kamarád a nepřítel Vlastimil Brodský

S Vlastimilem Brodským (†81) si Bláha velmi rozuměl. Oba byli recesisté a spojoval je stejný smysl pro humor. Měli spolu zvláštní hru. Před lidmi se pokaždé strašlivě pohádali. Terčem jejich vtípku se stal i herec Josef Dvořák (80), a sice v době, kdy s nimi natáčel. „Každé ráno pro nás přijelo auto a vezlo nás na plac a jednou jsem měl to štěstí jet společně s panem Brodským a Bláhou. Jakmile se auto rozjelo, začali na sebe ukrutně řvát, urážet se, nadávat si, bylo to strašné,“ zavzpomínal pro web Prima Ženy Dvořák. Mlčky seděl a modlil se, aby už byli na místě.

„Když jsme dojeli, běžel jsem za štábem a poprosil je, abych už s nimi příště nemusel. A že by bylo úplně nejlepší, kdyby ti dva raději jezdili každý v jiném autě. Že se spolu nemůžou vystát, nesnášejí se a že se třeba mohou i zabít,“ popsal traumatický zážitek. Jenže ostatní už věděli své. „Všichni se na mě jen tak s cukajícími koutky podívali a pak se rozesmáli. Největší radost jsem tím samozřejmě udělal Bróďovi s Bláhou. Oni to na mě celou dobu hráli a já jim naletěl. Nebyl jsem ale první ani poslední,“ dodal s úsměvem.

Iva Janžurová promluvila o tom, jak vnímá odchody slavných přátel:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.