Celebrity

26. dubna 2023 14:08

Marie Makovská

Josef Maršálek pekl vdolky pro anglickou královnu. Odešel kvůli potupě s jejími psy

Josef Maršálek v Show Jana Krause

Slavný cukrář Josef Maršálek (41) se v oblíbené talkshow rozpovídal o svých pracovních zkušenostech v Anglii. Proč utekl z královského dvora a co ho nejvíc štve na gastronomii v Česku?

Věhlasný český cukrář a pekař Josef Maršálek prozradil, že když si někde něco objedná, je vděčný a nahlas nehodnotí. „Já si dám strašně rád od někoho něco jiného. Navíc jsem strašně vděčný zákazník – já nikdy nekafrám,“ řekl a vzápětí dodal: „Ale myslím si svoje!“

Přečtěte si také: Cukrářka vytváří hyperrealistické dorty. Poznáte, který se dá sníst?

Úprk z královského dvora

Zkušenosti nasbíral mimo jiné i v luxusním londýnském obchodním domě Harrods nebo pečením dezertů přímo pro anglickou královnu. Proč odsud utekl? „U královny jsem pracoval jeden celý týden, měl jsem na starosti přípravu odpoledního čaje, výrobu vdolků, kterým se v Anglii říká scones. A tu brigádu jsem skončil v momentě, kdy jsem zjistil, že ona je nebaští, ale že je dává těm svým velšským corgi. Že jim to drobí. Já jsem absolutně pro zvířata, ale čeho je moc, toho je příliš,“ dodal s úsměvem v Show Jana Krause, kterou můžete sledovat ve středu ve 21:35 na Primě.

Nešlo ale o jedinou zkušenost v Anglii, na jiném místě se slavnému cukrářovi zalíbilo víc než u královského dvora. „V Anglii jsem byl celkem přes deset let a přes sedm a půl jsem opravdu strávil v Harrods, což byla práce snů,“ upřesnil Josef Maršálek. Přestože kvůli práci cukrář stále hodně cestuje, zvítězila nakonec jihočeská pohoda. „Teď sídlím na malé jihočeské vesnici Dubné u Českých Budějovic a mám krásný výhled z kuchyně.“

Šedá zóna v gastronomii

Josef Maršálek je toho názoru, že by lidé měli cestovat a poznávat nové kultury. „Poznáváte nové kultury a potom třeba zjistíte, že se tady doma zas tak špatně nemáme,“ vysvětlil. Zároveň se velmi kriticky staví k tomu, že gastronomie do značné míry funguje v šedé zóně, což se negativně odráží především na zaměstnancích. Doufá proto, že současná ekonomická krize pomůže zredukovat počet restaurací, kterých prý u nás máme vůbec největší počet na jednoho obyvatele, a zároveň stabilizovat situaci.

„Jsem všeobecně přítelem všech krizí. Vnímám to jako očistné, ozdravné. Je dobré se trochu zorientovat, podívat se doleva, doprava, zjistíte ty příležitosti anebo máte na výběr sednout si na zadek a začít plakat, jak jsou všichni proti vám, jak je to všechno šílené,“ řekl Maršálek. Za pozitivní považuje i to, že se v důsledku krize přestane plýtvat. „Pokud se nepletu, tak jenom v Česku se vyhodí 600 milionů kilogramů potravin ročně, to je šedesát kilogramů na hlavu!“ upozorňuje, a proto doufá, že nyní budou lidé nakupovat rozvážněji a s úctou k těm, kteří ty potraviny vyrobili. „Já nesnáším plýtvání,“ říká o sobě a dodává, že se snaží ve své domácnosti o určitou soběstačnost.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 7. 2024

Berani, dnes pravděpodobně více než obvykle toužíte po samotě. Ačkoli jste se možná zavázali k účasti na nějakém večírku nebo setkání, nyní se vám tato myšlenka může zdát otravná. Možná budete raději pracovat na nějakých úkolech či projektech, nebo si budete chtít jít zacvičit a uvolnit část napětí, které cítíte. Druhá možnost je dobrá. Pokud si zacvičíte dříve, možná budete mít později chuť někam vyrazit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.