zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 nejvíce stresujících profesí: Byly by také na vašem seznamu?

10 nejvíce stresujících profesí
Autor: iStock 10 nejvíce stresujících profesí
anna kopečková , Vydáno: 16.08.2018
Asi každý si občas postěžuje, jak to má ve své práci těžké. Ale dá se vůbec určit, v jaké profesi to mají pracovníci opravdu nejvíce psychicky náročné?

reklama

Každé zaměstnání v sobě nese určitou míru stresu, na tom se jistě všichni shodneme. Ale opravdu „nejdrsnější“ pracovní pozice kladou na jejich zastánce hodně velké nároky. Vyžadují od nich vysokou, až téměř nadlidskou psychickou odolnost. Je paradox, že některé lidi práce s nadměrnou psychickou zátěží dokonce přitahuje. Považují to za výzvu, v níž chtějí obstát. Také je může lákat vysoké finanční ohodnocení, i když to bohužel není vždy adekvátní. O které pracovní pozice se tedy jedná?

Odpověď nabízí jedna z divizí amerického Ministerstva práce. Sestavili totiž seznam deseti nejvíce stresujících profesí založených na množství stresové tolerance, které musí mít lidé na daných pracovních pozicích.

Tato pracovní místa vyžadují schopnost umět konstruktivně přijmout kritiku a také jednat klidně a efektivně v průběhu nadměrně stresujících situací, které jsou téměř na denním pořádku. V horní části seznamu se nachází především pracovní pozice, kde se často objevují chvíle, během nichž se člověk střetává na hranici života a smrti.

1. Urolog

2. Asistenti anesteziologů

3. Anesteziologická sestra

4. Telefonní operátoři

5. Zdravotní sestra urgentního příjmu

6. Tanečníci

7. Porodníci a gynekologové

8. Policejní, požární a ambulantní dispečeři

9. Lékaři

10. Dopravní a železniční policie

Zdravotníci vedou 

Šest z deseti nejvíce stresujících pracovních míst je z oblasti zdravotní péče, ale do seznamu „Top 10“ se také dostali telefonní operátoři a tísňové dispečerské úřady. To jenom dokazuje, jak mohou být psychicky náročné i tyto pracovní pozice.

Kromě ošetřujících profesí (lékařů, sester, asistentů doktorů apod.) byly coby nejvíce stresující povolání zhodnoceny následující pozice:

- piloti, druzí piloti a letoví inženýři, koordinátoři akcí, pracovníci v nápravných zařízeních včetně dozorců, detektivové, pracovníci ve školství (především v předškolní výchově), agenti sportovců a umělců a obchodní manažeři v oblasti umění, herci, pracovníci ochranky, řidiči autobusů (včetně školních), vedoucí pracovníci pohřebních služeb nebo třeba manažeři hotelů, podnájmů a ubytoven

Všechny tyto pozice mají minimálně 90 stresových bodů ze 100 možných.

Z výzkumu vyplynulo, že každá pracovní pozice s sebou přináší určitou míru stresu. Na chvostu žebříčku skončila profese modelky, která měla 24 stresových bodů ze 100 možných. Těsně před nimi se umístili kurýři a messengeři s 37 body.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

 

Povolání nebezpečná pro váš vztah. Koho si raději nebrat?

Některé profese manželství vysloveně neprospívají. Lidé to samozřejmě poznají, až když je příliš pozdě. Jen málokteré dívence rodiče od kolébky říkají například: „Zlatíčko, ne aby ses zamilovala do doktora, je to nebezpečné, víš přece, že doktoři jsou samá ženská...“ Existují skutečně povolání pro manželství tak trochu riziková. A pokud vás před nimi nevarovali maminka s tatínkem, my to napravíme.

Hudebník

Hudebník

Ačkoli před muzikanty vás rodiče pravděpodobně varovali. Bubeníci a kytaristé se na seznamu rodiči opěvovaných ženichů doopravdy nevyskytují. Věta: „Maminko, tohle je Hugo, hraje na kytaru v rockové skupině Chrobáci a budeme se brát,“ je postrachem snad všech rodičů. Svazek s hudebníkem je ohrožen vskutku více, než je běžné. Rozevlátí bohémové si jen sotva budou skládat oblečení do komínků a každý večer se s manželkou dívat na televizní seriál. Po večerech mívají koncerty a po koncertech… inu, však víte, jak to chodí.

Jak zrádný umí být stres?

Jak zrádný umí být stres? Možná víc, než jste si mysleli

reklama

Související témata: zaměstnání , stres , profese , lékař , zdravotnictví , povolání

reklama

Přečtěte si také

reklama