10 nejvíce stresujících profesí: Byly by také na vašem seznamu?
Asi každý si občas postěžuje, jak to má ve své práci těžké. Ale dá se vůbec určit, v jaké profesi to mají pracovníci opravdu nejvíce psychicky náročné?
Každé zaměstnání v sobě nese určitou míru stresu, na tom se jistě všichni shodneme. Ale opravdu „nejdrsnější“ pracovní pozice kladou na jejich zastánce hodně velké nároky. Vyžadují od nich vysokou, až téměř nadlidskou psychickou odolnost. Je paradox, že některé lidi práce s nadměrnou psychickou zátěží dokonce přitahuje. Považují to za výzvu, v níž chtějí obstát. Také je může lákat vysoké finanční ohodnocení, i když to bohužel není vždy adekvátní. O které pracovní pozice se tedy jedná?
Odpověď nabízí jedna z divizí amerického Ministerstva práce. Sestavili totiž seznam deseti nejvíce stresujících profesí založených na množství stresové tolerance, které musí mít lidé na daných pracovních pozicích.
Tato pracovní místa vyžadují schopnost umět konstruktivně přijmout kritiku a také jednat klidně a efektivně v průběhu nadměrně stresujících situací, které jsou téměř na denním pořádku. V horní části seznamu se nachází především pracovní pozice, kde se často objevují chvíle, během nichž se člověk střetává na hranici života a smrti.
1. Urolog
2. Asistenti anesteziologů
3. Anesteziologická sestra
4. Telefonní operátoři
5. Zdravotní sestra urgentního příjmu
6. Tanečníci
7. Porodníci a gynekologové
8. Policejní, požární a ambulantní dispečeři
9. Lékaři
10. Dopravní a železniční policie
Zdravotníci vedou
Šest z deseti nejvíce stresujících pracovních míst je z oblasti zdravotní péče, ale do seznamu „Top 10“ se také dostali telefonní operátoři a tísňové dispečerské úřady. To jenom dokazuje, jak mohou být psychicky náročné i tyto pracovní pozice.
Kromě ošetřujících profesí (lékařů, sester, asistentů doktorů apod.) byly coby nejvíce stresující povolání zhodnoceny následující pozice:
- piloti, druzí piloti a letoví inženýři, koordinátoři akcí, pracovníci v nápravných zařízeních včetně dozorců, detektivové, pracovníci ve školství (především v předškolní výchově), agenti sportovců a umělců a obchodní manažeři v oblasti umění, herci, pracovníci ochranky, řidiči autobusů (včetně školních), vedoucí pracovníci pohřebních služeb nebo třeba manažeři hotelů, podnájmů a ubytoven
Všechny tyto pozice mají minimálně 90 stresových bodů ze 100 možných.
Z výzkumu vyplynulo, že každá pracovní pozice s sebou přináší určitou míru stresu. Na chvostu žebříčku skončila profese modelky, která měla 24 stresových bodů ze 100 možných. Těsně před nimi se umístili kurýři a messengeři s 37 body.
-šp-
Mohlo by vás taky zajímat: