Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

První čtyři těhotné ženy pozitivně testované na koronavirus porodily. Jak jsou na tom děti?

O rizicích spojených s koronavirem už bylo řečeno téměř vše. Velký otazník však visí nad nakaženými těhotnými ženami a jejich dosud nenarozenými dětmi v děloze. Hrozí, že se nákaza přenese i na ně? Výzkumy to zatím nemohou potvrdit ani vyvrátit. Určité náznaky, že by se koronavirus v těle matky mohl novorozeňatům vyhnout, už ale existují.
Vydáno: 20.03.2020
Matka s dítětem
Autor: Thinkstock Matka s dítětem

O vlivu koronaviru na nenarozené děti v děloze bylo doposud provedeno jen několik předběžných studií s velmi malým vzorkem. Přestože zatím neexistuje dost důkazů k definitivnímu potvrzení, že by děti neměly být nákazou koronavirem vážně ohroženy, dosavadní záznamy to alespoň naznačují.

Přenáší se nákaza koronavirem z matky na dítě?

Společnost Frontiers in Pediatrics 16. března vydala studii, která sledovala čtyři těhotné ženy z Číny nakažené koronavirem. Všechny porodily v termínu a bez komplikací a tři ze čtyř dětí byly na koronavirus testovány negativně, u čtvrtého testy neschválili rodiče. Žádné z novorozeňat nemělo horečku, kašel ani jiné vážné příznaky nemoci a všechny jsou na umělé kojenecké výživě.

Ani tento výzkum, ani oficiální zástupci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA nemohou potvrdit ani vyvrátit, že těhotné ženy s nemocí COVID-19 mohou přenést nákazu na dítě v děloze, při porodu nebo během kojení. Vzhledem k tomu, že se u těhotných mění imunitní systém a snižuje kapacita plic, dopady respiračních onemocnění jako chřipka na gravidní ženy mohou být horší. Některé ale vůbec nemusejí vykazovat známky onemocnění.

Jak ohrožuje koronavirus těhotné ženy a jejich děti
Autor: profimedia Jak ohrožuje koronavirus těhotné ženy a jejich děti

Podle studie Světové zdravotnické organizace mělo ze 147 těhotných žen, u kterých byla potvrzena nákaza koronavirem, pouze 8 % těžký průběh nemoci a 1 % bylo v kritickém stavu. Podle dat Centra pro kontrolu a prevenci nemocí získaných během výskytu onemocnění SARS a MERS v letech 2002–2003, které způsobily viry ze stejné rodiny jako nový koronavirus, však bylo u těhotných žen zaznamenáno mírně zvýšené riziko potratů a mrtvě narozených dětí. Je důležité myslet na to, že i všechny tyto předpoklady vycházejí pouze ze studií, které byly značně omezeny v počtu zkoumaného vzorku. Nemohou tak být považovány za definitivně platné.

Nejdůležitější je prevence, kojit můžete

Jednoznačnou odpověď nemáme ani na otázku, jestli jsou k nákaze způsobené novým typem koronaviru náchylnější i děti. Podle studie v časopise Journal of American Medical Association žádné z devíti nakažených čínských dětí ve věku od 1 do 11 měsíců nevyžadovalo intenzivní péči. „Velmi dobrou zprávou je, že se u kojenců zatím neobjevily žádné závažné komplikace spojené s nemocí,“ dodal docent docent imunologie a infekčních chorob na harvardské lékařské fakultě Roger Shapiro pro server BuzzFeed.

Jak ohrožuje koronavirus těhotné ženy a novorozeňata
Autor: profimedia Jak ohrožuje koronavirus těhotné ženy a novorozeňata

Nejdůležitější je tak zvláště v dnešní době prevence. Nejen těhotné ženy by si měly pravidelně mýt ruce mýdlem a vodou po dobu 20 sekund, nosit roušky venku i MHD, nedotýkat se obličeje, otírat všechny povrchy čisticími prostředky na bázi mýdla nebo s obsahem alkoholu, nosit roušky a především se pokud možno striktně vyhýbat zbytečnému sociálnímu kontaktu.

Po narození dítěte by pak matky měly normálně kojit i v případě, že jsou infikované. „V současnosti neexistují žádné důkazy, že by se virus vyskytoval v mateřském mléce. Ženy by proto měly své dítě kojit i nadále, a to zejména v oblastech, kde není náhradní výživa bezpečná,“ uvádí docent Shapiro. Mateřské mléko totiž může obsahovat důležité živiny, a dokonce i účinné protilátky na různé druhy virů a bakterií.

KORONAVIRUS A TĚHOTENSTVÍ: VÍCE SE DOZVÍTE TADY

Virolog a imunolog Karel Raška ml.

Největší riziko nákazy koronavirem představuje MHD, říká virolog Karel Raška ml.

Všechny články o koronaviru najdete ve speciálu:

Článek je zařazen v: koronavirus, těhotenství, novorozeně, nákaza, COVID-19, testy, přenos