11. ledna 2019 09:20
Martina ČerňanskáLupy: Vlasová patálie, která umí pořádně pozlobit
Trápí vás odlupující se šupinky, které ulpívají na klopě kabátu a vám pokaždé jejich přítomnost sebere dobrou náladu? Místo zoufání to chce sjednat nápravu. Máme pro vás nejenom zajímavé informace, proč se lupy tvoří, jaké existují typy, ale hlavně účinné triky, jak si s nimi poradit a úspěšně je zneškodnit.
Úmorné svědění hlavy, co nekončí, vynucující se opakované drbání, jejímž výsledkem je poletování a odpadávaní větších či menších šupinek. Pokud tuto situaci moc dobře znáte, je vysoce pravděpodobné, že se pro lupy trápíte i z toho důvodu, že to nevypadá esteticky příliš dobře a druzí na vás mohou pohlížet skrze prsty.
Lupy: Co jsou a co je definuje?
Velká většina ví, jak vypadají, ale už méně z nás alespoň tuší, čemu vděčíme za to, že s nimi bojujeme. Vlasová pokožka má přirozenou schopnost tvorby mazu. A stejně jako v trávicím traktu, tak i ve vlasech nám přežívají prospěšné kvasinky. A právě teď se blížíme k jádru problému jménem lupy. Kvasinky jsou živé z kožního masu a během své existence pokožku hlavu pokrývají svým vedlejším produktem. Pokud dojde k nepříznivé obranné reakci, začnou se tvořit lupy. Velmi častým druhem jsou to ty suché, volně poletující šupinky, to druhou variantou jsou naopak ty mastné. Díky přítomnosti mazu se drží spíše ve vlasech, disponují nažloutlou barvou a také k naší nelibosti je doprovází zápach. Nedochází však k takovému vysušení pokožky proto svědivost není taková jako u suchých lupů.
Co za to může?
S výskytem lupů má přímou souvislost především vleklý stres, nezdravá životospráva, nedostatek klíčových vitamínů spolu s minerály, teplotní výkyvy či hormonální dysbalance. Nemluvě o zvýšení výskytu kvasinek, kdy je vhodné vyhledat odborníka a požádat o jeho vyjádření. Výskytem lupů na sebe může mimo jiné upozornit zánět, ekzém nebo počínající lupenka. Opatrně také s drastickými dietami, kdy tělo trpí nedostatkem cenných složek a klíčových látek pro zdraví.
Doporučuje se omezit foukání a žehlení vlasů, nemluvě o častém barvení či jiných náročných kadeřnických kreacích. Dávejte si také záležet na tom, aby veškeré stylingové přípravky, zábaly či kondicionéry byly důkladně spláchnuty. A především si zakažte oblíbený mýtus, že zbavit se lupů lze díky zvýšené frekvenci škrabání. Lupům naopak pomůžete k jejich šíření, protože pokožka bude akorát více podrážděná.
Co pomáhá?
- Na trhu najdete ucelenou škálu pečujících produktů pro vlasy s tvorbou lupů. Jedná se především o šampony, ulevující roztoky či spreje s obsahem přírodních látek.
- Doporučuje se doplňovat betakaroten, selen, užívat laktobacily, prospěšná probiotika. Nebo zkuste na detoxikaci organismu třeba tolik populární chlorellu.
- Co pomáhá kromě produktů z lékárny či drogerie? Můžete vsadit na vymačkaný citron, oplach heřmánkem, jablečným octem či na tinkturu s tea tree. Mezi lidmi také pořád koluje trik s rozpuštěnou tabletu acylpirinu nebo jiného léku s podobnými účinnými složkami.
-LZ-