Nenechte své ruce v zimě zestárnout. Škodí jim mráz, mýdlo i časté mytí!

Pokud nějaká část pokaždé odhalí váš skutečný věk, pak jsou to ruce. Kůže na rukou je jednou z nejméně chráněných, ale přitom nejvíce namáhaných částí pokožky. A především v zimě dostává kvůli nízkým teplotám a přechodům z mrazu do tepla pořádně zabrat. Jak se o ni postarat, aby nebyla vysušená či popraskaná?

Výběr vhodného krému

V zimě by mělo být v každé příruční tašce či kabelce při ruce i malé balení krému, které je dobré vždy aplikovat po mytí rukou. „Příliš mastné a hutné krémy nejsou vhodné, protože je pokožka delší dobu absorbuje. Ideální jsou přípravky s lehkou texturou, která se rychle vstřebá a nezanechá mastný film. Dobré jsou krémy s lipidy či přídavkem heřmánku. Lidé, kteří mají atopickou pokožku, by na ruce měli používat speciální oleje, které pomohou vytvořit ochranou vrstvu. Krémy nanášejte před tím, než jdete ven, i když nosíte zimní rukavice,“ radí dermatoložka MUDr. Lucie Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Chytré rukavice

Častým zimním nešvarem je i to, že venku sundáváme a nandáváme rukavice. Většinou z důvodu používání mobilního telefonu. Pokud využíváte chytrý mobilní telefon, pořiďte si speciální rukavice na ovládání dotykové obrazovky. Nebudete tak muset stále stahovat rukavice a vystavovat ruce zbytečnému mrazu, který urychluje vysušování a může u lidí s citlivou pletí způsobit popraskanou kůži.

Domácí zábal

Jednou týdně svým rukám dopřejte restart v podobě výživného zábalu. Dobré je volit vždy ty, které jsou na olejovém základě. Stačí například smíchat obyčejný panenský olivový olej s medem a na hodinu až dvě ho natřít na ruce. Pro umocnění efektu si pořiďte speciální kosmetické rukavice. Vhodné jsou i parafínové zábaly, které zjemní pokožku a zároveň ji krásně prohřejí.

Pozor na mýdlo

Máte-li citlivou či suchou pleť, dejte pozor na výběr mýdla. Důležité je mít přípravky z nižším PH faktorem, které jsou k rukám šetrnější. Místo tvrdých kostek volte spíše tekutá krémová mýdla. Ruce pak také při vysoušení ručníkem „nedrhněte“, ale jemnými pohyby usušte. Pokud si jdete pouze opláchnout ruce, tak nemusíte používat mýdlo, stačí vlažná čistá voda. Příliš časté mytí porušuje kožní bariéru, takže během dne, pokud je to možné, používejte místo mytí antibakteriální gely. Prodávají se v malém balení a určitě vám v tašce nebo kabelce nezaberou moc místa. Ruce chraňte i při mytí nádobí nebo při úklidu a vždy noste ochranné rukavice.

Vdechněte rukám mládí

Přibývající roky prozrazuje nejen naše tvář, ale právě i hřbety našich rukou. Jako prevence proti stárnutí pokožky na rukou je důležitá důkladná péče. Čas ale bohužel nezastavíme a pokud se i přes veškerou péči věk začíná projevovat na rukou v podobě svraštělé a suše vypadající pokožky, je dobré zkusit omlazující dermatologické zákroky. „Volte ty, které vám hloubkovou aplikací dodají potřebnou hydrataci, vhodné vitamíny, a tím pokožku vizuálně omladí. Ideálním zákrokem je mezoterapie, která se neprovádí pouze na obličeji, ale velmi efektivně ji můžete využít právě na hřbetech rukou či například v dekoltu,“ vysvětluje dermatoložka.

Pokud vás na rukou trápí pigmentové skvrny, vyzkoušejte sérum s vitamínem C, díky kterému se kůže na rukou barevně vyrovná, bude hladší a posílíte v ní i tvorbu kolagenu. Důležité je, aby sérum obsahovalo aktivní vitamín C a byl v něm v dostatečné koncentraci. Ideální je 10–20 procent, u citlivější pleti stačí 10–15 procent. Pokud je problém závažnější a nežádoucí zabarvení pokožky je velmi viditelné, pak bývá účinným řešením i chemický peeling, který mívá různou intenzitu podle konkrétního stavu pokožky, nebo případně laser.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.