Móda a krása

6. listopadu 2020 06:37

Anna Kopečková

Pravda a mýty o podzimní péči o vlasy: Opravdu jim škodí čepice, chladné počasí nebo žehlení?

Podzim udeřil a zima se nezadržitelně blíží... Vlasy se ještě nestihly vzpamatovat z letního „masakru“ a už je čeká další zatěžkávací zkouška v podobě mrazíků, vichru a nošení čepic. Jak o ně v nadcházejícím ročním období co nejlépe pečovat a kterým mýtům bychom neměli podléhat?

Kdo chce mít krásnou hřívu, nesmí nosit čepici

LEŽ

Ano, je sice pravda, že pod čepicí se vlasy rychleji mastí a může neblaze působit na vytvořený účes, zároveň však pokrývka hlavy kštici chrání před nepříznivými povětrnostními vlivy a chladem. A když máte zrovna „bad hair day“, snadno hřívu pod čepicí schováte... Pokud chcete přílišné maštění eliminovat, nezapomeňte však při vstupu do místnosti čepici či klobouk sundat, aby se vlasy nepřehřívaly a pokožka nepotila. A také nenoste příliš těsné čepice.

Na podzim vypadávají vlasy více

PRAVDA

Skutečně je možné, že v tomto ročním období budete na svém kartáči nacházet více vlasů, než tomu bylo v létě. Nemusíte panikařit – jedná se o přirozený cyklus, podobně jako například zvířata mění srst. Příroda zkrátka vlasy „naprogramovala“ tak, aby chránily pokožku hlavy před letními ostrými slunečními paprsky, na podzim pak dojdou do fáze, kdy se obměňují. Běžný počet vlasů, které za den člověk ztratí, je přibližně 50 až 100, v tomto období to však může být i více. V případě, že by úbytek vlasů přetrvával anebo byl enormní, poraďte se s lékařem. Na vině mohou být také hormonální změny, onemocnění (např. alopecie) či stres.

Nemůžu nosit svetry, aby mi vlasy nelétaly

LEŽ

Některé svetry a čepice vlasy elektrizují, ale to neznamená, že musíte v zimě mrznout. Vznik statické elektřiny má na svědomí především tření umělých vláken. „Například merino vlna statické elektřině odolává – je to jedna z řady skvělých vlastností tohoto přírodního materiálu,“ říká Žaneta Fidrantová ze společnosti Norská móda. Snížit létání vlasů lze i používáním kondicionéru, který vytváří na jejich povrchu povlak a tím snižuje tření. Pomoci může také zábal z olivového oleje – vlasy nejen zpevní, ale i uhladí.

I VLASY STÁRNOU. JAK SE O NĚ STARAT, ABY ZŮSTALY ZDRAVÉ A KRÁSNÉ?

Vlasům škodí výkyvy teplot

PRAVDA

Silný vítr, dešťové kapky, které máčejí kštici, k tomu mrazíky, sníh... Vlasy zkrátka v podzimních a zimních měsících trpí. „Vlivem mechanického poškození pak slábnou, třepí se, lámou a ztrácejí lesk. Dobře jim nedělají ani výkyvy teplot, kdy z chladného počasí venku přicházíme do vyhřátých místností se suchým vzduchem,“ upozorňuje kadeřnice Martina Přívratská. Nezapomeňte jim proto věnovat potřebnou péči a dopřejte jim regeneraci.

V zimě se nemá používat kulma ani žehlička

LEŽ

Vysoké teploty vlasy opravdu poškozují – přesto se nemusíte používání stylingových pomocníků, jako je žehlička či kulma, anebo vysoušení fénem vzdávat! Volte však takové přístroje, které jsou k hřívě šetrné.

Podzimní „depka“ může ovlivnit i vlasy

PRAVDA

Psychická pohoda ovlivňuje celý organismus – a ani vlasy nejsou výjimkou. Silný stres může způsobit dokonce vypadávání vlasů nebo jejich šedivění. Ne nadarmo se při problémech říká: „Já z toho snad zešedivím!“ Podzimní splíny tak mohou opravdu zhoršit i zdraví vlasů. Snažte se proto zajistit tělu dostatek spánku i fyzickou aktivitu. Dopřejte si pravidelnou masáž hlavy, vyzkoušejte dechová cvičení, choďte na procházky do přírody... Zkrátka se udržujte v pohodě – a na vašich vlasech se to odrazí.

JAK NEPODLEHNOUT PODZIMNÍ DEPRESI? NÁVOD JE PŘEKVAPIVĚ JEDNODUCHÝ A LEVNÝ

Kosmetické přípravky stačí

LEŽ

Používání přípravků v podobě vlasových masek, kondicionérů či výživových sér je samozřejmě prospěšné. Krásu a zdravý vzhled vlasů ovšem lze ovlivnit nejen zvnějšku, ale i zevnitř. Dbejte proto na pestrý jídelníček, čas od času si dopřejte detoxikační kúru a své hřívě můžete pomoci i vhodnými doplňky stravy, které při pravidelném a dlouhodobém užívání zesílí a zpevní strukturu vlasů a zvýší jejich odolnost.

Podívejte se na některé užitečné pomocníky, díky kterým budete mít vlasy zdravé a krásné:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.