Psychologie

8. listopadu 2018 07:30

Anna Kopečková

Jak nepodlehnout podzimní depresi? Návod je překvapivě jednoduchý a levný

S příchodem krátkých podzimních dnů ubývá také sluníčka a dostat se ven za světla je pro lidi, kteří jsou celý den v práci, mnohdy nadlidský výkon. Ráno vstáváme za šera a z práce chodíme za tmy. Do toho se na nás neustále valí šílené zprávy z médií. To vše se podepisuje na naší psychice. Jak to přežít až do jara a nezbláznit se?

Stres ovlivňuje naše fyzické i mentální zdraví. Lidé trpí úzkostí, depresemi a v poslední době i syndromem vyhoření, především v práci. Nedostatek slunečných dní naše deprese ještě prohlubuje. Až 2/3 obyvatel se během svého života potýkají s duševními problémy, které jsou často způsobené právě stresem. Nic však není důležitější než naše zdraví a s tím spojená psychická pohoda. Obzvlášť v zimě je tak důležité hledat ve svém životě pozitiva a nepodléhat depresím z nepříznivého počasí.

Nečekejte na štěstí

Lidé si často myslí, že si na štěstí musí počkat. Jenže čím déle čekají, tím více jsou frustrovaní a nešťastní. Podstatné je proto pochopit, že štěstí je v nás a my sami si ho tvoříme. Jakmile tuto myšlenku přijmeme, získáme obrovskou svobodu, stačí si jen dovolit být šťastný. Opravdu máte moc utvořit si život takový, jaký chcete. Jde jen o to naučit se přemýšlet jiným způsobem, zbavit se špatných návyků a zvyků a vytvořit si nové. Šťastný člověk je ten, který věří sám v sebe a nenechá se ovlivnit negativním přístupem a postojem ostatních. Dovolí si být sám sebou, řídí se svojí intuicí a dělá to, co je pro něj opravdu dobré. Takový člověk má čistou mysl a tudíž i možnost soustředit se jen na všechno pozitivní, proto ho veškeré negativní situace a lidé automaticky přestanou zajímat.

Co může člověk udělat pro to, aby nepropadl depresi z chladného počasí?

Prvořadé je nenechat se vtáhnout do spirály negativity. Nepoddávat se případným skličujícím pocitům. Pokud ovšem pochmurné náladě způsobené podzimním počasím propadneme, je důležité si uvědomit, že je to jen přechodná situace, která dlouho nevydrží, a že nás již brzy zase čeká spousta pěkného. Pro zlepšení naší psychické pohody je důležité jít ven, okysličit si mozek. Při procházení se na čerstvém vzduchu se do našeho těla vyplavuje serotonin, který je považován za přírodní antidepresivum. Dále se doporučuje pravidelné cvičení. Nejenže tak uděláme něco pro své zdraví a získáme ze sebe lepší pocit, ale především proto, že při cvičení se nám v těle uvolňují endorfiny, takzvané hormony štěstí, které mají velký vliv na naši psychiku a vnímání vnějšího světa. Obzvlášť v zimě je pak důležité dodržovat správný spánkový režim, což v praxi znamená dopřát si denně 8–9 hodin klidného spánku.

7 tipů, jak si zlepšit náladu:

  1. Procházejte se, procházejte se, procházejte se. A doplňujte vitamín B, D a omega-3.
  2. Nalaďte si letní songy. Tančete. Pozvěte přátele na sangrii a udělejte si i další letní koktejly. Hlavně se bavte!
  3. Nastavte si fotky ze slunečné dovolené na tapetu telefonu a počítače.
  4. Nenechte se vyvést z míry hloupostmi. Soustřeďte se na důležité věci a nenechte si zkazit náladu malichernostmi.
  5. Mazlete se s domácím mazlíčkem.To odbourává stres a navozuje pocit klidu a bezpečí. Ne nadarmo má každá druhá domácnost v České republice psa nebo kočku.
  6. Oblékněte barvy! Nemusíte nosit stále jen černou. Vemte si alespoň veselý doplněk a uvidíte, že vám to hned zlepší náladu.
  7. Zajděte si do wellness, ke kadeřníkovi nebo na kosmetiku. Odpočinete si a to vás připraví na nové výzvy.

Uvědomte si, že špatnou náladou ubližujete jen sami sobě. Pokud se máte rádi, nedává smysl si dobrovolně ubližovat. Nikdy proto nezapomínejte na to, jakou moc mají vaše myšlenky a že vždy máme možnost svobodně si zvolit, zda chceme být šťastní, či nikoliv.

Jana Green, osobní a business koučka, www.janagreen.cz

Sdílejte článek
Štítky stres deprese podzim štěstí vitamín

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.