Syndrom vyhoření: Poznáte, že se týká i vás?
Stále více profesí je tímto syndromem ohroženo, může to být i váš problém? Je třeba vyrazit do boje.
Syndrom vyhoření doprovází lidskou práci nejspíše odjakživa, avšak až v roce 1974 jej psychoanalytik Herbert J. Freudenberger popsal.
Syndrom vyhoření se týká především osob pracujících s druhými lidmi – lékařů, učitelů, právníků, psychologů a dalších. Vyhoření je důsledkem dlouhodobého stresu a citového i mentálního vyčerpání.
Jak poznáte vyhoření?
Vyhoření je psychický stav vyčerpání a celkové únavy, za jeho známky můžeme považovat emoce jako sklíčenost a bezmoc, mezi příznaky patří cynismus, nesoustředěnost i zhoršené mezilidské vztahy v pracovním i osobním životě, omezení kontaktů s klienty i pacienty na minimum. Vyhoření často doprovází ztráta nadšení, nechuť k práci i únik do světa fantazie. Součástí vyhoření mohou být také potíže se spánkem, únava, nechutenství nebo naopak přejídání.
Foto: thinkstock.com
Existuje prevence? Ano, zde je pár tipů:
• nezapomínejte na sebe
• věnujte se ve volném čase příjemným věcem
• naučte se říkat „ne“
• zorganizujte si svůj čas
• naučte se odpočívat
• věnujte čas svým blízkým
• podporujte kvalitní mezilidské vztahy
Týká se vás syndrom vyhoření?
Syndrom vyhoření by měl vždy určit diagnostik s psychologickým vzděláním. Vyhoření se dotýká osobnosti člověka, důraz je při léčbě proto kladen především na osobnost, mezilidské vztahy a práci. Proto je v první řadě potřeba si srovnat své přednosti, slabiny i žebříček hodnot.
Řadu zkušeností mají se syndromem vyhoření terapeuti kliniky Abbia. „Klienti s tímto problémem přicházejí obvykle ve dvou stadiích. V prvním případě jsou na cestě k problému, kdy nasazujeme jeden typ terapie společně s nezbytnou psychoterapeutickou intervencí,“ říká Paed.Dr. Daniela Vaškebová z kliniky Abbia.
Ve druhém případě se již jedná o rozvinutou fázi – takový pacient je vyčerpaný fyzicky i psychicky. „Příznaky jsou podobné rozvinuté depresi, často se tito pacienti již nacházejí na dlouhodobé neschopence s únavovým syndromem. Pacient v tomto stavu vyžaduje komplexní a náročnou péči. Je to práce, na které se podílí jak kombinace biofeedbacků, speciální pedagog pracuje na znovunavedení k touze po výkonu, psychoterapeut verbálně rozebírá příčiny stavu a charakteristiky reakcí klienta na stres,“ dodává Daniela Vaškebová.
Řešení za pomocí zpětné vazby
Pokud máte pocit, že by se syndrom vyhoření mohl týkat právě vás, můžete se svěřit do rukou odborníků v oboru neurobiofeedbacku, kteří vám mohou pomoci. Přístrojová metoda neurobiofeedback je metoda využívající biologickou zpětnou vazbu s pomocí elektrické energie mozku – EEG. Zjednodušeně řečeno, snímá elektrické aktivity mozku a následně s nimi pracuje.
Terapie pomocí neurobiofeedbacku probíhá tak, že pacient je přes elektrody umístěné na hlavě propojen se speciálním přístrojem. Terapeut vidí, jak pacient reaguje na podněty na monitoru a vede jej k lepším výsledkům. Terapie nejčastěji probíhá formou hry, kdy je pacient odměňován za správné „myšlení”. A to vizuálně i audiálně, aby byly reakce okamžitě vstřebatelné a sám mohl být motivován k lepším výsledkům a “správnému naladění” mozku. Více informací k metodě neurobifeedbacku naleznete například na www.neurobiofeedback.cz.