Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Růžovka není jen houba! Stejnojmenná kožní choroba ničí hlavně sebevědomí

Při slově růžovka si většina lidí vybaví oblíbenou houbu. O tom, že se stejně jmenuje poměrně rozšířená kožní choroba (postihuje 10 % obyvatel), se moc neví. Není životu nebezpečná, obvykle nebolí a kdo se nedívá do zrcadla, ten ji nemusí ani zaregistrovat...
Vydáno: 26.03.2019
Růžovka není jen houba! Stejnojmenná kožní choroba ničí hlavně sebevědomí
Autor: iStock Růžovka není jen houba! Stejnojmenná kožní choroba ničí hlavně sebevědomí
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nenápadné projevy

Rosacea, jak se jmenuje růžovka odborně, může mít genetický původ, ale ten nebývá obvykle rozhodující. Na jejím vzniku se kromě určité dispozice podílejí také poruchy zažíváni a stres. Růžovka postihuje přibližně stejnou měrou obě pohlaví, obvykle začíná kolem 40. roku věku. Projevy jsou zprvu nenápadně, dochází k přechodnému zarudnutí kůže obličeje, a to například po fyzické námaze, pití horkých nebo alkoholických nápojů, po kořeněném jídle, ale také při rozčilení.

Alkoholický nos abstinentů

Tato počínající fáze často projde bez povšimnutí. Časem ale na tvářích a bradě přetrvávají rozšířené cévky, později provázené zánětlivými pupínky. Pro muže je navíc při růžovce typický zbytnělý nos, podobný tomu, jaký mají alkoholici.

Lidé postižení růžovkou stejně jako jinými kožními chorobami mohou pak trpět psychickými obtížemi a s tím spojenou společenskou izolací.

Individuální léčba

Růžovka se diagnostikuje podle klinických projevů, evidentně odběrem vzorku kůže na histologické vyšetření.

Růžovka je chronické onemocnění a její léčba je individuální, záleží na stadiu choroby. Zánětlivé projevy se léčí pomocí krémů či gelů, například s metronidazolem. Při zhoršení stavu se používají lokální či celková antibiotika. Drobné cévky lze odstranit cévním laserem v laserových centrech. Obvykle se tyto procedury provádějí v zimních měsících, nutná jsou 2 až 3 sezení. Záleží také na životním stylu – pleti s růžovkou neprospívají pobyty v horkém prostředí, nadměrná sluneční expozice, horká jídla a nápoje, kořeněné pokrmy, alkohol – prostě vše, co přispívá k rozšiřování žilek v obličeji.

Žena trpící růžovkou
Autor: iStock Žena trpící růžovkou

Beze stop

I když je léčba růžovky zdlouhavá, výhodou je, že po vyléčení nezůstávají na kůži žádné stopy v podobě jizev. Spolu s protizánětlivými léky se doporučuje úprava životosprávy, vyloučení pálivých a dráždivých jídel, samozřejmě alkoholu, používání šetrné kosmetiky. „V případě rozšířených žilek je řešením cévní laser. Ošetření je ambulantní a trvá zhruba 30 minut. Neexistují poté žádná omezení, nedoporučuje se ale minimálně tři týdny ošetřovanou oblast opalovat, proto je nejvhodnější pro výkon zimní období," říká MUDr. Obstová, dermatoložka z kliniky Medicom Clinic.

Jan Janula

Článek je zařazen v: růžovka, pleť, začervenání pleti, laser, alkohol, antibiotika, rosacea
Reklama