Ladislav Pešek měl vilku na Prostějovsku. Nejraději sedával v houpacím křesle na terase
Od smrti legendárního českého herce Ladislava Peška 13. července uplynulo 39 let. Zemřel ve věku 79 let. Hvězda filmů Obušku, z pytle ven!, Škola základ života, Cesta do hlubin študákovy duše či Adéla ještě nevečeřela letní měsíce nejraději trávila na chalupě v obci Stražisko na Prostějovsku. Jednalo se o malebnou vilku, které se říkalo Pampeliška.
Ladislav Pešek se do Stražiska dostal díky své druhé manželce Zoře, s níž se oženil v srpnu roku 1942 a žil s ní ve spokojeném manželství až do své smrti. Měli spolu dceru Zuzanu, které byl báječným otcem. Právě manželčina rodina krásnou vilku, která na první pohled zaujme svým romantickým vzhledem, vlastnila. Vévodí jí červené zdivo, žlutě vyřezávané ozdobné prvky a zelené okenice.
S místními se družil
Herec si toto místo zamiloval a ve svém bleděmodrém trabantu tam jezdíval až do konce svého života. Užíval si procházek po okolní přírodě a s chutí se zapojoval do místního života. Dokonce si zahrál s místními ochotníky v divadelním představení Chudák manžel. Nejčastěji na chalupě pobýval o prázdninách. Rád sedával na terase v houpacím křesle, na němž se obvykle učíval texty nových rolí. Na jeho oblíbené chalupě ho bohužel rok před smrtí postihla mozková mrtvice. Zemřel 13. července roku 1986, tři měsíce před svými osmdesátými narozeninami.
První manželství? Musel si vzít šílenou fanynku
Jeho první velkou láskou byla o šest let starší herečka Jiřina Štěpničková, matka herce Jiřího Štěpničky. Pak mu ale do života vstoupila šílená fanynka Renata z bohaté a vlivné židovské rodiny. Nejenže mu zničila jeho spokojený vztah, ale doslova ho tyranizovala. Umanula si, že Pešek patří jenom jí, a šla si tvrdě za svým. Začala ho citově vydírat a posléze i vyhrožovat. Oznámila mu, že pokud si ji nevezme za ženu, zabije se.
Když herec nereagoval na její dopisy a básně, které mu neustále posílala, demonstrativně spolykala prášky a skončila v nemocnici. Její otec následně herce vyhledal a sdělil mu, že se s ní musí oženit, jinak ji bude mít na svědomí. Přecitlivělý a dobrosrdečný Pešek nátlaku nakonec podlehl a posedlou fanynku si v říjnu roku 1937 skutečně vzal. Nešťastné manželství trvalo skoro pět let, pak si Renata vyhlédla jiného muže a Peška opustila, což pro něj znamenalo doslova vysvobození.
Kus mládí se snažil udržet až do smrti
Ladislav Pešek, přezdívaný Lála, byl díky své skromnosti, přátelské a milé povaze mezi kolegy velmi oblíbený. Neustále z něj vyzařovala vitalita a optimismus. Od mládí sportoval a velmi dobrou fyzickou kondici si udržoval až do pozdního věku.
„Začínal jsem jako mladokomik. Když jsem po čtyřicítce a po padesátce hrál zelené mladíčky, obdivovali kritici i diváci, jak dovedu zahrát mládí. Nehrál jsem ho. I když přibývalo let, snažil jsem se nepropadnout nečinnosti, omrzelosti a vnitřní prázdnotě, která člověka hubí. Myslím si, že mládí si musí člověk udržet až do smrti, když chce lidem rozdávat radost a silný zážitek. Snažil jsem se, aby kus mládí bylo v každé postavě, kterou jsem hrál. To je vlastně celé tajemství tvořivé herecké práce a snad je to i tajemství života,“ svěřoval se Ladislav Pešek ve své autobiografické knize Tvář bez masky.
Roubenka Vlastimila Brodského, kde pobýval s první manželkou, je na prodej: