ROZHOVOR Hipster neznamená maskáče pro gaye! Oliver i Zdeněk Piškula se shodnou
Je na začátku herecké kariéry a už se o něm píše jako o velice talentovaném. Zdeňka Piškulu (16) vídáte v Láskách v roli pubertálního syna manželů Tobiášových. Jako Oliver miluje florbal, videohry, hudbu, módu elasťáků... Jeho maminka se chvíli strachovala, že je gay. A on je jen hipster.
Líza se bála zbytečně. Hipster sice dbá na vzhled, nevadí mu oblékat elastické kalhoty, rozhodně ale nejde o výstředního homosexuálního jedince. Hipster jen touží být nezávislý, a to v odívání, myšlení, v hudbě atd. A nemá to lehké. Léta běží, mnohé NEOTŘELÉ už tady bylo, takže odlišit se je čím dál tím složitější.
Všechny moje lásky sledujte opět v neděli ve 20.15 na Primě.
Co spojuje Zdeňka Piškulu s rolí hipstera Olivera i něco o hereckých ambicích tohoto skromně vystupujícího mladíka, si pusťte v našem rozhovoru na videu níže.
Ladí neladí, luxusní i ze sekáče
Tak tohle vlastně na dokonale poskládaném výsledném outfitu hipstera(ky) nepoznáte.
Spisovatel Norman Mailer popsal hipstera v roce 1957 v eseji Bílý černoch jako nihilistického bohéma a utlačovaného černocha Po našem by se dal popsat jako model chytré horákyně („oblečená neoblečená“), přesněji trochu byznysmen a trochu „je mi to jedno“. Jednoduše řečeno: jako hipster vědomě kombinujete styly a navíc styly z různých období. Nebojíte se obléci extra elastické kalhoty, k nim mokasíny a třeba košili s výrazným vzorem nebo tričko s vtipným obrázkem.
Nevadí, že vidíte! Brýle musíte mít!
Platí totiž, že čím více nepřehlédnutelné obroučky, tím více jste hipster. Většina nosí tlusté černé, ti co se chtějí ještě více odlišit, si pořizují zářivě barevné. K mání jsou už několik let brýle s nedioptrickými skly. Pro ty, kteří chtějí být „in“ a jejich oči ještě pro brýle nedozrály.
Hipster není novinkaPodle Wikipedie termín vznikl v prostředí bílých amerických jazzmanů 40. let. „Howard Becker v roce 1963 popsal subkulturu ve studii a identifikoval dvě skupiny: ´hips´ a ´squares . První z nich šli proti masám, hráli co chtěli, dávali najevo svou nadřazenost a pohrdání především komerčním publikem. Druhá skupina se přizpůsobila komerčním tlakům a hrála to, co si publikum žádalo.“
Ve skutečnosti je možná seriálový Oliver na styl hipstera v šestnácti letech možná ještě trochu mladý.
Do této módní škatulky se ve světě zařazují lidé kolem dvaceti, maximálně však do třiceti let. Správný hipster, pokud to takto jde formulovat, kombinuje například sáčka od opravdu luxusních značek s modely ze secondhandů. Oblékat se a česat jako hipster je tak pro mnohé zábavnou hrou, která je nejzábavnější, když na ni máte.
I hipster styl se zvrhl v neoriginální masovou záležitost
Tak dlouho se odlišujete, až splynete s masou. A to se stalo i s hipstery. Jejich počty momentálně dosahují milionů. V ulicích potkáte takových "jinakých" mladých tolik, že z jejich davu vyčnívají ti, kteří nejsou hipstery... I to se někdy na cestě k odlišení stává :-)
Hipsterský paradox
„Zjistili jsme, že naše touha po jinakosti znamená, že vždycky nakonec spějeme ke konformitě,“ zveřejnil před časem profesor psychologie Paul Smaldino v magazínu Discover. Podle něho nesmí být jinakých lidí více než osm procent. Když tomu tak je, pak se z jejich nekonformity stává nová identita, která už je ale pro členy konformní.
(schneidy)
Kult utahování si z hipsterů, (pseudo)intoušů se zálibou ve starých knihách, brýlích i hadrech, dorazil i do světa žluťáků Simpsonů. Mrkněte na fotky z oblíbeného dílu Den, kdy se ochladila Země.
S ohledem na fakt, že těch, kteří se původně chtěli odlišit od masy stylem hipster, přibylo v ulisích tolik, že z jejich davu vykukují ti, kteří nejsou hipster.... No, i to se někdy na cestě k odlišení se stane :-)