Horoskopy

28. března 2023 11:30

Petra Martišková

Malby ve staroegyptském chrámu odhalily vzácná znamení zvěrokruhu. K čemu byly využívány?

Na stropě staroegyptského chrámu v Esně výzkumníci odhalili neuvěřitelnou sérii maleb, které zobrazují všechna znamení zvěrokruhu. Znázornění zvěrokruhu je v egyptských chrámech velmi vzácné. K čemu jej původní obyvatelé využívali?

Vědci z univerzity v Tübingenu ve spolupráci s egyptským ministerstvem cestovního ruchu a starožitností se pustili do restaurování nástěnných maleb a reliéfů ve starobylém chrámu v Esně v Horním Egyptě a objevili malby, které docela jistě nečekali.

Chnumův chrám odhaluje svá tajemství

Egyptskému městu Esna, které leží na pravém břehu Nilu, dominuje významná architektonická památka – chrám, jež byl vystavěn v období Ptolemaiovců a zasvěcen bohu plodnosti Chnumovi, jeho manželce Menhit a synu Hekovi. Kromě klasické výzdoby stěn v podobě ptolemaiovských vládců a římských císařů zde vědci odhalili také nádherné reliéfy a malované nápisy.

Přečtěte si také: Život v souhvězdí Draka? Vědci objevili exoplanetu ze sci-fi filmů, pokrývá ji jen voda

Stavba chrámu začala v roce 186 př. n. l., z jeho velkoleposti se však do dnešních dní dochovala pouze předsíň, kterou nechal vystavět římský císař Claudius. Pískovcová stavba měří 37 metrů, široká je 20 metrů a vysoká 15 metrů. Odborníci se domnívají, že nejen pro svou složitou výzdobu, jejíž vyhotovení trvalo celých dvě stě let, zastínila i původní budovu chrámu. Později byly prostory využívány jako ubytovna pro cestující nebo sklad bavlny. Výhodná poloha uprostřed města nedovolila chrám rozebrat na stavební materiál a do současnosti se tak dochovaly nádherné malby a nápisy, které postupně pod rukama šikovných vědců ukazují svou krásnou tvář.

Velký vůz a další souhvězdí na stěnách z pískovce

Odborníci dosud odhalili malby, jež znázorňují třeba bohyni Nekhbet a bohyni Wadjet, objevují se zde také obrázky nejrůznějších fantazijních tvorů, jako je had s beraní hlavou nebo čtyřkřídlý pták s hadím ocasem a hlavou krokodýla. Dále pak reliéfy zobrazující Velký vůz, který měl tvar býčí nohy, Orion, ale i planety Jupiter, Saturn a Mars a také řadu hvězd, které lidé v dávných dobách používali k měření času v průběhu noci.

Vzácné vyobrazení zvěrokruhu

Za ohromný objev pak považuje profesor Christian Leitz z univerzity v Tübingenu odkrytí zvěrokruhu, který se skládá z dvanácti souhvězdí podél ekliptiky, což je dráha, po níž putuje Slunce v průběhu jednoho roku. Profesor Leitz upozorňuje, že vyobrazení znamení zvěrokruhu v egyptských chrámech je velmi vzácné a dodává: „Samotný zvěrokruh je součástí babylonské astronomie a v Egyptě se objevuje až v době Ptolemaiovců.“

A souhlasí i doktor Daniel von Recklinghausen z univerzity v Tübingenu, který ve svém prohlášení uvedl: „Zvěrokruh se používal k výzdobě soukromých hrobek a sarkofágů a měl velký význam v astrologických textech, jako jsou horoskopy napsané na střepech keramiky. V chrámové výzdobě je však vzácný. Kromě Esny zbyly pouze dvě zcela zachovalé verze, obě z Dendery."

Dosud je obnovena zhruba polovina stropu konstrukce a vědci předpokládají, že v dalších letech objeví další skryté poklady.

Zdroj: iflscience.com

Sdílejte článek
Štítky chrám zvěrokruh znamení zvěrokruhu Tübingen Horní Egypt Velký vůz Esna

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 10. 6. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a odejít. Řiďte se tímto instinktem a dejte se do práce. Toužíte se pustit do práce na určitých projektech. Klíčové pro vás nyní je, abyste se ujistili, že ty, které jsou již zahájeny, budou dokončeny dříve, než se pustíte do dalších. Nedovolte lidem, aby vám stáli v cestě k pokroku. V případě potřeby uchopte otěže do svých rukou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.