Malby ve staroegyptském chrámu odhalily vzácná znamení zvěrokruhu. K čemu byly využívány?
Na stropě staroegyptského chrámu v Esně výzkumníci odhalili neuvěřitelnou sérii maleb, které zobrazují všechna znamení zvěrokruhu. Znázornění zvěrokruhu je v egyptských chrámech velmi vzácné. K čemu jej původní obyvatelé využívali?
Vědci z univerzity v Tübingenu ve spolupráci s egyptským ministerstvem cestovního ruchu a starožitností se pustili do restaurování nástěnných maleb a reliéfů ve starobylém chrámu v Esně v Horním Egyptě a objevili malby, které docela jistě nečekali.
Chnumův chrám odhaluje svá tajemství
Egyptskému městu Esna, které leží na pravém břehu Nilu, dominuje významná architektonická památka – chrám, jež byl vystavěn v období Ptolemaiovců a zasvěcen bohu plodnosti Chnumovi, jeho manželce Menhit a synu Hekovi. Kromě klasické výzdoby stěn v podobě ptolemaiovských vládců a římských císařů zde vědci odhalili také nádherné reliéfy a malované nápisy.
Přečtěte si také: Život v souhvězdí Draka? Vědci objevili exoplanetu ze sci-fi filmů, pokrývá ji jen voda
Stavba chrámu začala v roce 186 př. n. l., z jeho velkoleposti se však do dnešních dní dochovala pouze předsíň, kterou nechal vystavět římský císař Claudius. Pískovcová stavba měří 37 metrů, široká je 20 metrů a vysoká 15 metrů. Odborníci se domnívají, že nejen pro svou složitou výzdobu, jejíž vyhotovení trvalo celých dvě stě let, zastínila i původní budovu chrámu. Později byly prostory využívány jako ubytovna pro cestující nebo sklad bavlny. Výhodná poloha uprostřed města nedovolila chrám rozebrat na stavební materiál a do současnosti se tak dochovaly nádherné malby a nápisy, které postupně pod rukama šikovných vědců ukazují svou krásnou tvář.
Velký vůz a další souhvězdí na stěnách z pískovce
Odborníci dosud odhalili malby, jež znázorňují třeba bohyni Nekhbet a bohyni Wadjet, objevují se zde také obrázky nejrůznějších fantazijních tvorů, jako je had s beraní hlavou nebo čtyřkřídlý pták s hadím ocasem a hlavou krokodýla. Dále pak reliéfy zobrazující Velký vůz, který měl tvar býčí nohy, Orion, ale i planety Jupiter, Saturn a Mars a také řadu hvězd, které lidé v dávných dobách používali k měření času v průběhu noci.
Vzácné vyobrazení zvěrokruhu
Za ohromný objev pak považuje profesor Christian Leitz z univerzity v Tübingenu odkrytí zvěrokruhu, který se skládá z dvanácti souhvězdí podél ekliptiky, což je dráha, po níž putuje Slunce v průběhu jednoho roku. Profesor Leitz upozorňuje, že vyobrazení znamení zvěrokruhu v egyptských chrámech je velmi vzácné a dodává: „Samotný zvěrokruh je součástí babylonské astronomie a v Egyptě se objevuje až v době Ptolemaiovců.“
A souhlasí i doktor Daniel von Recklinghausen z univerzity v Tübingenu, který ve svém prohlášení uvedl: „Zvěrokruh se používal k výzdobě soukromých hrobek a sarkofágů a měl velký význam v astrologických textech, jako jsou horoskopy napsané na střepech keramiky. V chrámové výzdobě je však vzácný. Kromě Esny zbyly pouze dvě zcela zachovalé verze, obě z Dendery."
Dosud je obnovena zhruba polovina stropu konstrukce a vědci předpokládají, že v dalších letech objeví další skryté poklady.
Zdroj: iflscience.com