Psychologie

2. listopadu 2018 07:30

redakce Prima Zoom

Manuál na šťastný život 10. díl: Žijte tady a teď!

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.

Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Žijte tady a teď

Někteří lidé stráví celý svůj život tím, že se snaží žít v jiném čase a místě. Stále naříkají, co bylo, co by mohli udělat nebo co by se mohlo stát. Nicméně minulost je pryč a budoucnost ještě neexistuje. Bez ohledu na to, kolik času trávíme myšlením a bědováním, co mohlo být, nic to nezmění. Největší paradox života je, že naše budoucnost závisí na naší schopnosti věnovat pozornost tomu, co děláme právě teď, dnes. Musíme žít v přítomném okamžiku!! Jste na dovolené a myslíte na to, že se v práci hromadí papíry na stole, a naopak, když jste v práci, tak sníte o dovolené. Žijte teď!!! Všimněte si, že krása se rozvíjí především, kolem vás.

Cvičení 1:

Zastavte se několikrát za den a zeptejte se sami sebe, jak se vám daří. Co cítíte? Co prožíváte? A pokuste se večer si zapsat odpověď na tyto otázky. Pište si deník, do kterého si několikrát za den (aspoň 3x) zapíšete svůj pocit. Postupem času se naučíte zastavit a uvědomit si přítomnost. Dny vám pak nebudou připadat všechny stejné, ale uvidíte ten rozdíl, protože si budete uvědomovat své pocity a emoce.

Mluvte svou pravdu, i když vás za to ostatní soudí. Chovejte se způsobem, který je v souladu s vaší morálkou a hodnotami. Rozhodujte se v souladu s tím, co si myslíte vy, ne, co si myslí jiní. A vždy dělejte správnou věc, i když nikdo nebude vědět, jestli jste to udělali, nebo ne.

Cvičení 2:

Večer se posaďte, projděte si celý den a zapište si, kolikrát za ten den jste řekli, že něco nechcete, místo toho, že to chcete, nebo naopak. Kolikrát jste řekli pravdu, tak jak jste to cítili uvnitř? Kolikrát jste svoji pravdu přizpůsobili okolí? Zamyslete se nad tím a zbavte se strachu. Říkejte to, co opravdu cítíte a co si opravdu myslíte! Když něco nebudete chtít, řekněte NE! Když budete mít o něco zájem, řekněte ANO! Uvidíte, jak se vám uleví.

Cvičení 3:

Určete si jeden den v týdnu, který budete věnovat odpočinku, sledování filmů, spaní, tvoření a kreativní činnosti (kreslení, psaní básní atd.). V uvedený den se rozhodněte už od ranních hodin opravdu nepracovat a pouze odpočívat. Ráno po probuzení se na sebe usmějte v zrcadle a vyslovte nahlas slib na tento den: „Dnes mám čas pouze pro sebe a svůj odpočinek.“ Po vyslovení slibu se snažte tento slib dodržet. Nechte okolí, aby se o vás staralo a zajistilo chod domácnosti. Dali jste si slib a to mějte celý den na paměti. Berte tento slib zcela vážně. Představte si, že jste tento slib dali své nejlepší kamarádce (kamarádovi), kterou nechcete zklamat. Večer si sepište na papír, kde jste porušili slib. V případě neporušení slibu se večer, než půjdete spát, pochvalte. Každý týden se snažte postupně eliminovat porušení slibu.

Cvičení 4:

Najděte tři náročné situace ze svého života, které jste zvládli. Díky čemu jste to zvládli? Napište seznam vlastností, které vás dovedly k úspěchu a dokážou vám opakovaně zvednout náladu. Jaké role máte? Kdo jste? Vyberte z nich ty nejdůležitější a zaměřte na ně svou pozornost.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.