14. května 2018 10:12
Martina ČerňanskáNaučte se říkat NE, NEVÍM nebo NECHCI s pomocí pravidel asertivity
Neumíte říkat „ne”, „nevím” nebo „nechci”? Pořád ustupujete nebo naopak s každým bojujete až do krve? Možná je čas osvojit si pravidla asertivního chování a naučit se vyzrálé komunikaci!
“Můžeme si tykat?” nabídla sebevědomá starší maminka na neformální schůzce mladinké učitelce svého syna prvňáčka. “Ne, to nechci,” odpověděla slušně, ale pevně paní učitelka. Maminka se trochu urazila, vždyť byla tak milá a tohle je holka sotva po škole, měla by být ráda, že jí to nabídla. Paní učitelka pak mnohokrát použila metody asertivního chování a o deset let starší rodiče se nestačili divit. Je tak mladá a s klidem a příjemným úsměvem je odmítá, říká ne, nebo dokonce, že neví! O víkendu jim nebere telefony a neodepisuje okamžitě na SMS! A světe div se, při této stížnosti jim s úsměvem odpověděla, že má osobní volno, ale ráda se jim bude věnovat v pondělí. Půlka rodičů se cítí mírně dotčena tou nepokorou a druhá půlka pocítila k mladičké kantorce oprávněný respekt.
Mladší generace je na tom s asertivitou lépe než dnešní čtyřicátníci a ti zase lépe než jejich rodiče. Vše je samozřejmě o výchově a komunikaci v dětství. Pokud jste dostávali při větě “já nechci” pohlavek a při větě “já nevím” druhý, pak větu “je mi to jedno” jste už sami považovali za vrchol drzosti vůči dospělákům.
Jenže nemusí jít nutně o drzé odpovědi, pouze o upřímná a opodstatněná sdělení okolí, na která máte právo. Chcete se asertivitě alespoň trochu naučit? Vězte, že se vám bude mnohdy dobře hodit.
Samotné slovo asertivita pochází z latinského slova „asserere“ a znamená “přivlastňovat”. Asertivita je pak osvojené jednání, které je prostě někde na správném pomezí jednání pasivního a agresivního.
Určitě máte ve svém okolí jedince pasivní, bezproblémové a nebojovné a naopak ty agresivní, kteří si chyby ani odpor druhého nepřipouštějí a útočí, jak se dá. Agresivní způsob jednání se většinou setkává s odporem, ovšem buď odpor prožíváme jen vnitřně a agresivní výboje druhých se snažíme ignorovat, nebo se nakonec necháme vytočit a dojde na “pěsti”. Agresivní a manipulativní chování je protipólem asertivity.
V asertivitě jde hlavně a především o rovnou komunikaci. Jde tu o zdravé a přiměřené sebeprosazení. Tedy nejednat na úkor druhých, ale také nepřipustit jednání ostatních na náš účet.
Mantrou asertivně komunikujícího člověka by mohlo být: “Mám právo sám posuzovat svoje vlastní jednání, myšlenky a pocity a být za ně a za jejich důsledky sám zodpovědný.”
Zkuste si zapamatovat a přivlastnit zásady asertivního jednání a uplatňovat je. Být asertivní ovšem neznamená být arogantní, na to si dejte pozor. Je to chování opravdu zralého člověka, který nemá v nejmenším úmyslu chovat se necitelně, jen nechce poskytovat ostatním materiál k manipulaci se svou osobou.
Se skutečnou asertivitou jde ruku v ruce respekt k ostatním a také umění naslouchat druhým i umění kompromisu!
Pravidla asertivity
1) Máte právo neposkytovat žádné výmluvy, vysvětlení ani ospravedlnění svého jednání
Tohle nám často dělá problém, vymýšlíme, jak se obhájit před různými lidmi, i když jim nemusíme skládat účty.
2) Máte právo posoudit, zda a nakolik jsem zodpovědný za řešení problémů jiných lidí
Tedy nemusíte poskytovat rady, útěchy a přebírat na bedra něčí lapálie, pokud se na to necítíte. Nebudete proto horší člověk/přítel/dcera/matka atd.
3) Máte právo změnit svůj názor
Tečka. Život má různé fáze a váš názor může prodělat vývoj, aniž byste se museli cítit bezpáteřně.
4) Máte právo dělat chyby a být si za ně zodpovědný
Chyby děláme všichni, bez diskuze. Ale důležitá je i ta druhá část o zodpovědnosti!
5) Máte právo říci: „Já nevím.“
Úplně klidně. Nemusíte mít přece názor úplně všechno na světě!
6) Máte právo být nezávislý na dobré vůli jiných lidí
Ano, je těžké odmítnout dobře míněnou pomoc, ale i tady se nenechte manévrovat, kam nechcete.
7) Máte právo činit nelogická rozhodnutí
Někdy budete za podivína. No a?
8) Máte právo říci: „Já ti nerozumím.“
Nebo já tomu nerozumím. Nemusíte se snažit jako blázen pochopit a zpracovat všechna hnutí mysli vašeho okolí.
9) Máte právo říci: „Je mi to jedno.“
Není to lehké, ale věřte, s věkem se to poddá.
Přečtěte si také:
autor: KU