Psychologie

26. října 2018 10:00

redakce Prima Zoom

Manuál na šťastný život 9. díl: Přijměte změnu ve svém životě

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.

Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Přijměte změnu ve svém životě

Pokud se pokoušíte ovládat celý svůj život a řešíte věci, které nemůžete kontrolovat, nastavíte svůj život pro celoživotní frustraci a beznaděj. Některé věci jsou mimo vaši kontrolu a není možné je kontrolovat. Život každého člověka má pozitivní i negativní aspekty – ať už jste spokojeni, nebo ne, závisí do značné míry na tom, na které aspekty se zaměříte. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je nechat odejít to, co nemůžete změnit, a investovat svou energii do věcí, které můžete změnit – stejně jako váš postoj.

Ne vždy se podaří dát všechny skládačky života dohromady tak, aby bylo vše zřetelné na první pohled, ale postupem času zjistíte, jak to do sebe perfektně zapadá. Takže děkujte všemu, co nevyšlo, protože právě se udělal prostor pro věci, které přijdou. A poděkujte těm, kteří se s vámi rozešli, protože právě udělali prostor pro ty, kteří přijdou. Bez ohledu na to, jak dobrý nebo špatný život máte, každé ráno, když se probudíte, buďte vděční za svůj život. Někdo někde jinde za svůj život zoufale bojuje! Místo přemýšlení o tom, co vám chybí, zkuste přemýšlet o tom, co máte právě teď, co možná mnohým dalším chybí.

Cvičení 1:

Sepište si vše, co můžete ve svém životě změnit, a položte si otázku: „Co mohu udělat, abych tu situaci změnil/a/?" V případě, že je možnost situaci změnit, udělejte to. V případě, že odpovíte, že nelze nic udělat, nechce to plynout. Napište si k dané situaci – vyřešeno. A vše odevzdejte osudu, aby to zařídil za vás. Zbavíte se tak tlaku, který na sebe každý den vyvíjíte. Věřte, že situace je v těch nejlepších rukou.

Přestaňte obviňovat jiné za to, co máte, nebo nemáte, nebo za to, co cítíte, nebo necítíte. Když svalujete vinu na ostatní, za to, co jste zažili, a popíráte za to odpovědnost, tak máte problém. Přestaňte se zbavovat své síly a začněte brát zodpovědnost za svůj život! Obviňování, další výmluva a lítost jsou prvním krokem k selhání; a jste to jen vy, kdo nese zodpovědnost za své životní volby a rozhodnutí!

Cvičení 2:

Pokuste se dnes všechny své myšlenky obrátit na pozitivní. Vše, co vás napadne a bude to mít negativní náboj, okamžitě převraťte na pozitivní. Vždy si svoji myšlenku zapište na papír, vzápětí ji obraťte a pak si tu pozitivní verzi přečtete nahlas. Dělejte to tak vždy aspoň jeden den v týdnu, až se to pro vás stane návykem.

Odpovězte na otázky:

  • Kdyby ve vašem životě bylo něco, na co jste rezignovali, co by to bylo?
  • Co je vaším snem?
  • Okolo čeho chcete, aby se točil zbytek vašeho života?
  • V hloubi duše, co opravdu chcete od svého pracovního života?
  • Co kdyby neexistovaly ŽÁDNÉ překážky?
  • Co chcete se svým životem udělat v příštích 10, 15 a 20 letech?

Teď posuzujte své odpovědi. Jaká společná témata, stavební kameny nebo klíčové informace jste vypozorovali ve svých odpovědích?

Cvičení na konkretizování změny, kterou si přejete

Večer jdete spát a přes noc se stane zázrak. Ráno, když se probudíte, budou všechny vaše problémy vyřešeny. Podle čeho poznáte, že nastal zázrak? Podle čeho poznáte, že nastala změna? Podle jaké konkrétní věci poznáte, že je něco jinak? Co by bylo jiné než dosud? Co konkrétně mohu udělat pro to, aby se stal zázrak?

Napište konkrétní kroky, které vás k této změně dovedou. Napište 10 kroků podle důležitosti a stanovte si termín, kdy je uskutečníte.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.