Michaela Gemrotová absolvovala s dcerou delfinoterapii. Anežce pomáhá uvolnit tělo
Je to jen pár dní, co se Michaela Štiková Gemrotová (39) vrátila z Turecka, kde její dcera Anežka (4) absolvovala speciální terapii. Holčička, která se narodila na konci května 2021, zakusila ještě před svým příchodem na svět děsivé krvácení do mozku, které bohužel nezůstalo bez následků. Aby mohla žít Anežka co nejnormálnější a nejkvalitnější život, podstupuje s ní její slavná maminka trpělivě a pravidelně celou řadu rehabilitací.
„Po našich zkušenostech je delfinoterapie vynikající a velmi účinné doplnění intenzivních neurorehabilitačních terapií, které Anežka podstupuje v průběhu celého roku. Anežce pomáhá v mnoha směrech. Jedním a velmi zásadním je uvolnění spasticity v těle,“ vysvětlila webu Prima Ženy Michaela Gemrotová s tím, že na delfinoterapii byla s dcerou Anežkou už potřetí. Jak konkrétně taková delfinoterapie probíhá?
„Přijedeme půl hodiny předem. Následuje docela náročná fáze oblékání do neoprenů. Většinou mají děti dva, protože voda má kolem dvaceti stupňů. Pak si děťátka bere delfinoterapeut a jdou na třicet minut do vody, kde s delfínem plavou, jsou v těsném kontaktu, hrají si a kdo zvládne, tak také leží na zádech a má v těsné blízkosti hlavičku na delfínovi. Po delfinoterapii následuje podle potřeby každého buď fyzioterapie, nebo tibetské zvony. To vše zabere zhruba hodinu a půl. Člověk si řekne, že je to brnkačka, ale jsou děti, které potom spí tři hodiny v kuse. Je to vyčerpávající,“ popsala proceduru Michaela.
„Když jsme byly na delfinoterapii poprvé, Anežce byl rok a čtyři měsíce, byla nejmladším účastníkem delfinoterapie do té doby. Olda Bureš bral děti od tří let, ale já ho ukecala. Po nás už bylo víc takhle malých dětí. Do první delfinoterapie jsme v podstatě neviděli Anežky dlaň levé ruky, stále ji měla v pěsti. Po třech prvních terapiích začala ruku otvírat. Velmi se zlepšila ve stabilitě. Dva měsíce po první delfinoterapii udělala první kroky. Samozřejmě to není jen delfinoterapií, je ale geniálním doplněním intenzivek,“ myslí si zpěvačka známá třeba z muzikálu Fantom opery. Přestože měla díky svému zvučnému hlasu našlápnuto k velké kariéře, hudební ambice Míša tak trochu upozadila, aby se co nejvíc věnovala roli mámy. A také pomoci ostatním rodičům, kteří pečují o děti s podobnými problémy a potřebami.
Po narození dcery založila drobná blondýnka Nadaci Anežka. Díky ní může třeba také delfinoterapii dopřát i těm dětem, kterým by jejich rodiče bohužel dostatek finančních prostředků na terapie zajistit nedokázali. Delfinoterapie totiž vychází pro rodiče s dítětem na dvanáct dní zhruba na dvě stě tisíc korun. S pomocí Míšiny nadace ji absolvovala i Sofinka. „Je to první holčička, se kterou naše nadace navázala před dvěma lety spolupráci. Když se k nám dostala, plazila se po zadečku. Na nožičky se ani nepokoušela postavit. Začala intenzivně cvičit, odjela na delfinoterapii a tam Sofinka udělala první kroky. Všichni jsme to upřímně a s velkým dojetím obrečeli. Dnes Sofinka chodí. Je to obrovská bojovnice. Ona i její táta. Sofinčina maminka zemřela dva týdny po jejím narození. Ale její tatínek Petr je neuvěřitelný,“ převyprávěla Michaela Štiková Gemrotová příběh ze svého okolí.
Nakupování může být terapie. Rychle z ní ale může být závislost, varují adiktologové: