Chloupky: Nesmysl a hnus nebo přirozená ochrana?
Ano, možná vám přijdou chloupky všude po těle nechutné a raději se jich zbavujete. Ale co když tam nejsou pro nic za nic? Holení podle všeho opravdu ničemu neprospívá.
Třeba takové chloupky v intimních partiích. Historicky si je lidé odstraňovali z různých náboženských nebo kulturních důvodů, nikdy se jich ale nezbavovali v tak velké míře, jako dnes. A v současnosti jde přitom v podstatě jen o módu. Jenže… I když si oholení připadáme čistější a krásnější, můžeme si tak zadělat na zdravotní problém.
Zjistila to například studie, která zkoumala poxvirus Molluscum contagiosum, který způsobuje drobné bradavičky molusky. Tento virus se často nachází u dětí a lidí s imunitou oslabenou nemocí nebo i užíváním léků, ale může se přenášet i při sexu. A právě lidí, kteří se virem takto nakazili, výrazně přibývá. Vědci ohledně molusek zkoumali spojitost právě s holením pubického ochlupení. A zjistili, že 28 ze 30 lidí, u kterých se infekce objevila, bylo bez chloupků. Valná většina z nich se holila. A právě to šíření viru usnadňuje. Holením se totiž narušuje vrchní vrstva kůže.
Pokud si oholíte chloupky okolo pohlaví, hned si navíc zvýšíte riziko nákazy genitálními bradavicemi. Ochlupení samozřejmě není dostatečnou prevencí, nicméně se vyhnete kontaktu kůže na kůži, který je pro přenos nejnebezpečnější.
Může za nárůst rakoviny i holení?
V souvislosti s holením se poslední dobou čím dál častěji zmiňuje také rakovina. Podle vědců je nejhorší kombinace oholeného podpaží a používání antiperspirantů. V jedné z posledních studií výzkumníci analyzovali skupinu pacientek s rakovinou prsu, které dříve používaly deodoranty a antiperspiranty. Zjistili, že ty, které se holily, onemocněly až o čtrnáct let dřív než zastánkyně přírodního vzhledu. Oholená pokožka podle všeho snadněji vstřebává chemikálie.
Nicméně kritici tohoto názoru si stojí za tím, že s výskytem rakoviny prsu nemá nic společného ani holení podpaží, ani touha nepotit se a nezapáchat, nýbrž fakt, že dívky dnes dospívají a přicházejí do puberty výrazně dříve, než tomu bylo kdysi.
Jisté ale je, že holením a depilací se narušuje ochranná vrstva pokožky a do těla tak může snáze proniknout infekce. V kůži mohou také vzniknout miniaturní oděrky, kterými se pak bakterie dostanou přímo do krve.
Chcete se přestat potit? Holení nepomůže
Holení a depilace ale neznamenají definitivní konec pocení a zápachu. Potit se budete tak jako tak a za nelibou vůni nemůžou chloupky, ale bakterie, které se v potu množí. Dbát bychom měli tedy hlavně na hygienu, pravidelnou koupel a používání mýdla než na zbavování se chloupků.
Podobné články
Chloupkové vábení
Ochlupení má navíc i některé důležité funkce. Třeba to okolo intimních partií chrání před tím, aby se do pohlavních orgánů dostaly jakékoliv nečistoty, které pak dráždí sliznice a vyvolávají nepříjemné pocity. A navíc obsahují feromony, které nás vábí jednoho k druhému. Feromony se vylučují nejvíce s potem, který se následně uchytí právě na chlupech.
K neholení se tak postupně vracejí nejen podivíni, ale třeba i celebrity. Jednou z nich je zpěvačka Miley Cyrus. Zastánkyní přírodního stylu je i Julia Roberts. Neholí se a prý nepoužívá ani deodorant.
Foto: Style.mtv.com
A z obyčejných dívek, které veřejně proti holení bojují, se zase celebrity pomalu stávají. Ruska Yasmin Gasimova považuje nucení žen holit se za nesmysl a chce celému světu dokázat, že je naprosto zbytečné, ačkoli jsou k tomu ženy dnes nuceny. Proto se neholí už od svých jedenácti let. Sice ji za to ve škole šikanovali, ale nátlak vydržela a díky tomu, že žiletku nepoužívá, se cítí velmi svobodně. “Ženy by se neměly snažit o to, aby byly čistší než muži. Realita je taková, že jsme chlupaté, není důvod, proč to zakrývat,” prohlásila Yasmin, která si jen vytrhává obočí pinzetou, jinak vše na svém těle nechává růst. Jak se vám líbí?
ana