Jak zjistíte, že za pupínky na tváři může vaše kosmetika?

Také se vám stává, že se osypete, když vyzkoušíte novou kosmetiku? Poradíme vám, jak zjistit, kdy za pupínky může „samočistící schopnost pokožky“ a kdy je na vině nový kosmetický přípravek.

Je to takový klasický scénář: utratíte spoustu peněz za sérum s vitamínem C nebo retinolem a věříte, že vám vykouzlí tu nejdokonalejší pleť. Místo toho vás ale druhý den ráno uvítá záplava červených pupínků. Hned dvojitá pohroma. Nejenže vypadáte hrozně, ale ještě jste utratila drahocenné peníze za něco, co poletí do šuplíku. Pak zapátráte po internetu a zjistíte, že beauty bloggerky radí, abyste ještě chvíli vydržela. Nový přípravek mohl spustit „samočištění“, které se objeví, když kosmetika vytáhne na povrch skryté bakterie. Po pár použitích se pokožka zklidní a vy sklidíte plody, jaké jste od kosmetiky očekávala.

I když to zní jako nedůvěryhodná historka z internetu, oslovení dermatologové souhlasí, že k tomu může skutečně dojít. Kosmetika, které obsahuje kyselinu mléčnou, salicylovou a glykolovou nebo retinol, je velmi pravděpodobným podezřelým, protože právě tyto látky mají za úkol urychlit obnovu buněk. Akné začíná v podobě mikrokomedonů, prvních známek zánětu pokožky, které jsou ukryté pod povrchem a nejsou tudíž vidět. A právě některé kosmetické produkty zrychlí obnovu pokožky a odhalí mikrokomedony dříve a rychleji.

Sledujte složení

Ovšem ne každý výsev akné se dá přičíst na vrub samočištění pleti. Právě na použitých ingrediencích záleží, jestli se při nečekaném osypání máte s výrobkem rozloučit nebo ne. Pozor na kosmetiku, která obsahuje bambucké máslo, silikon a oleje, které mohou póry ucpávat. Pokud se vám objevily pupínky, začervenání nebo pleť svědí po použití výrobku s těmito ingrediencemi, je to pravděpodobně právě kvůli němu.

Hlavně vydržet

A jak dlouho počkat, jestli se akné zlepší, když výrobek obsahuje kyselinu mléčnou, salicylovou, glykolovou nebo retinol? Doporučuje se vydržet 6 až 8 týdnů, a pokud se pleť neuzdraví, je ten správný čas se kosmetiky zbavit. A pokud tyto látky neobsahuje, přestaňte ji používat hned, protože na ni pleť reaguje podrážděním.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.