Kadeřnické lži, kterým raději přestaňte věřit
Vlasy si nemyjte denně a už vůbec ne levným šamponem. Češte se každý večer stokrát. Jaké další mýty o vlasech znáte a možná jste je dokonce slyšela přímo od svého kadeřníka? A co je na nich pravdy?
Určitě už jste to taky zažila. Sedíte v křesle u kadeřnice a probíráte, co vám na hlavě vykouzlí. Máte vyhlédnutý krásný nový sestřih, ale odbornice vám to vymlouvá. Vám prý rozhodně slušet nebude. A také určitě znáte její zděšený výraz, když se mezi řečí zmíníte, že už roky používáte ten levný šampon z nedaleké drogerie a co hůř, jste s ním spokojená! Nakonec si v salonu raději zahanbeně koupíte i speciální péči.
Příště už se ale nedejte. Kadeřníci mají určitě ve spoustě věcí pravdu, ale stejně často kolem sebe šíří mýty, kvůli kterým pak vy máte těžkou hlavu.
Lež #1: Produkty z drogerie jsou nanic
Stydíte se za to, že si už léta kupujete v drogerii ten samý šampon, čistě jen proto, že vám vyhovuje a máte díky němu krásné vlasy? Ale proč? Ne všichni mají potřebu (anebo finance), aby si hlavu myli jen výrobky z kadeřnických salonů.
Profesionálové se přitom shodují, že pokud jste spokojená s tím, co vám na hlavě vykouzlí váš obyčejný šampon, nemusíte se za něj stydět a klidně ho dál hrdě používejte. Nejdůležitější je číst etikety. Protože i ty nejdražší produkty mají v seznamu tu nejdůležitější ingrediencí, například arganový olej, až na nějakém pátém, šestém místě. Před ním jsou uvedené prapodivné názvy, pod kterými si nic nepředstavíte. Je to stejné, jako u potravin – čím víc vpředu je látka uvedena, tím víc jí v šamponu je. A tak i když za lahvičku zaplatíte jmění, neznamená to, že je plná účinných látek a nic lepšího pro své vlasy nenajdete.
Ať už nakupujete v salonu, nebo v supermarketu, nejdůležitější je vybrat si jemný šampon, který vlasy zbytečně nevysuší. Další obecná zásada je vyždímání vlasů před nanesením kondicionéru. Tak budete mít jistotu, že bude pracovat, jak má. A před vysoušením nebo žehlením vlasů zase nezapomeňte na ochranný sprej nebo krém. I v těchto případech je přitom jedno, jestli půjde o drahé a luxusní značky nebo o obyčejné. Hlavní je, aby vám přípravek vyhovoval.
Lež #2: Stříhat se musí po šesti týdnech
Tenhle mýtus je pomalu jako nějaký zákon: každé čtyři, nejpozději šest týdnů musíte bezpodmínečně zasednout do kadeřnického křesla a nechat si zastřihnout konečky. Jenže… Opravdu na to máte čas a peníze?
Většina žen to přitom takhle často vůbec nepotřebuje. Záleží na stavu vlasů a na tom, jaké s nimi máte záměry. Pokud jsou zdravé a váš střih a barva to dovolí, klidně je nechte nerušeně růst i několik měsíců.
Jestli se ale vaše vlasy snadno třepí a vy si chcete nechat narůst dlouhou hřívu, uděláte lépe, když kadeřnici budete navštěvovat pravidelně. Vlasy se totiž mohou od konečků třepit až třeba do poloviny své délky a nakonec je budete muset ustřihnout. Čím déle budete návštěvu salonu odkládat, tím víc centimetrů tam ve výsledku necháte.
Lež #3: Vrstvení přidá na objemu
Pravda, v tomhle bodu se odborníci zrovna neshodnou. Pokud se střih provede správně, může více vrstev vlasů vypadat objemněji. Ovšem třeba velmi jemným vlasům nepomůže nic, naopak jim tento střih může uškodit. A navíc, jestliže takové vlasy nemáte nebo jich alespoň máte hodně, nepotřebujete speciální vrstvící střih, abyste jim dodala objem. Důležitější než vlastní střih je to, jakým způsobem se vlasy stříhají. Jemné vlasy by se měly vždy stříhat suché. Vlhké se totiž slepí do pramenů a kadeřník jich lehce ustřihne víc, než by chtěl. Výsledkem bude na pohled děravý střih.
Lež #4: Jemné vlasy musí být krátké
Jestli máte jemné vlasy, určitě už se vás někdy kadeřník snažil přesvědčit, že vy tedy copy až po zadek mít nemůžete. To ale není pravda. Pokud se vám vlasy nelámou a netřepí a pokud vám dlouhá hříva sluší, není jediný důvod, proč ji nemít. Stačí pořádná péče – hloubková hydratace a pravidelné zastřihávání. A také byste se měla vyhnout tepelnému upravování, tedy žehlení nebo kulmování.
Lež #5: Každodenní mytí vlasy ničí
Možná máte vsugerovanou představu, že šampony vlasy vysušují, takže čím častěji si je budete mýt, tím hůř pro ně. Jenže mnohem horší je pro ně fénování a jiné tepelné úpravy. Takže i když si vlasy myjete každý den, ale pak je necháte uschnout jen tak na vzduchu, můžete být v klidu. Dávejte si jen pozor na to, abyste používala dostatečně jemný šampon s esenciálními oleji.
Lež #6: Doma se vlasy nezastřihují
Na jednu stranu je to pochopitelné. Kadeřníci stráví třeba i několik hodin tím, že se nám na hlavě snaží vytvořit něco pěkného, a my si pak po pár týdnech doma vezmeme do ruky nůžky a roztřepené konečky si samy zastřihneme. A jejich práce je vlastně fuč. Jenže proč bychom to neměly dělat? Pokud mají vlasy sklon k třepení a střih to umožňuje, nejsou obavy na místě. Ovšem vždycky je potřeba použít maximálně ostré nůžky. Tupé nůžky vlasy ještě víc poškodí.
Lež #7: Díky stříhání vlasy rostou rychleji
To je podobné jako s chlupy. Možná si i vy myslíte, že když si holíte nohy, chlupy vám rostou rychleji a jsou tvrdší. Jenže to vůbec není pravda. Jen jsou konce ostré, tak možná hruběji a silněji působí. A to samé platí o vlasech – stříhat se můžete, jak často chcete, ale k rychlejšímu růstu to nepovede. Vaše kadeře ale budou zdravé a upravené, což za to stojí i samo o sobě.
Lež #8: Česání vlasům prospívá
Každý večer projet vlasy stokrát kartáčem a za pár dní vám bude vaši korunu krásy každý závidět. Maz od kořínků totiž protáhnete až ke konečkům a vlas bude po celé délce přirozeně hydratovaný. Tedy alespoň se to tak říká... Jenže pokud máte i jen lehce vlnité vlasy, česáním je akorát poničíte. Raději místo nekonečného česání investujte do kvalitních zvláčňujících přípravků.
Lež #9: Suchý šampon je k nezaplacení
Někdo tenhle sprej, který vás po jednom nastříkání zbaví mastných kořínků, velebí do nebe a utrácí za něj horentní sumy. Věděla jste ale, že vám stejně dobře poslouží i suroviny, které máte doma a stojí pár korun? Třeba taková jedlá soda nebo kukuřičný škrob. Sice tak hezky nevoní, ale nasají mastnotu a pak je snadno vyčešete.
Lež #10: Potřebujete alespoň deset stylingových pomocníků
Znáte to. Kadeřnice vás dostříhá, pak nastříká jeden sprej, vmasíruje pěnové tužidlo, nastříká druhý sprej, vyfénuje, použije lak a nakonec ještě gel a vosk. A za každé si pochopitelně naúčtuje alespoň dvacetikorunu. Jenže musíte to dělat i doma, abyste měla pěkný účes? Ne! Pokud máte kvalitní střih, měly by vám k úpravě stačit maximálně jeden nebo dva produkty. Nejčastěji pěnové tužidlo a sprej určený pro váš typ vlasů.
Anna D.