Móda a krása

1. června 2017 07:30

Martina Čerňanská

Když vás trápí mastná pleť. Naučte se ji hýčkat!

Pudrujete ostošest, a i přesto všechno není vaše pleť matná a dál úspěšně připomíná lesknoucí se disco kouli? A tak tonizujete, čistíte a vyhýbáte se hydrataci? Chyba lávky, i mastná pleť potřebuje napít. Než nad ní zlomíte pomyslnou hůl, chytněte se našich rad a umravněte ji.

Sice ji nepředěláte, avšak zvládnete si vykouzlit báječné výsledky.

Nadbytek mazu není to jediné, co majitelky mastné pokožky trápí. Ruku v ruce s tím se potýkají s rozšířenými póry a také s mnohem vyšší koncentrací pupínků a pochopitelně i se sklonem k akné. A to bohužel i v letech, kdy sladkých „náct“ máme dávno za sebou.

Když si hormony dělají, co chtějí…

Pokud vás trápí enormně mastná pleť, nějaké to kilo navíc, vymizela vám perioda, chloupky raší jeden za druhým a i tam, kde byste je načekala, může být příčina i jinde. V rozházených hormonech s testosteronem v hlavní roli a s jasnou diagnózou polycystických vaječníků.

Vesměs na tento problém upozorní gynekolog, popřípadě endokrinolog. O této problematice jsme psaly zde. Mastná pleť se vyskytuje také v období dospívání, po vysazení antikoncepce a třeba i ve fázi náběhu na menopauzu. Někdo má díky tomu pleť suchou, jiný se potýká s pravým opakem.

V případě, že na pleť se sklony k mastnotě nadáváte kudy chodíte, jistě váš překvapí fakt, že tento typ pleti stárne nejpomaleji. Báječná výhoda, nemyslíte?

Odlíčení, čistění a make-up

Co se týká péče, nesmíme zapomínat samozřejmě na odlíčení a také následné ošetření vhodně zvolenými přípravky, a to nejlépe v ucelené řadě a stejné značky pro maximální výsledky. Zakažte si hutná čisticí mléka a přípravky na bázi alkoholu, který má posílit důkladné pročištění a zmatnění. Avšak ve výsledku byste na tento efekt čekala marně. Čistěte pleť šetrnými gely jemnými tahy, ve finále prvně oplachujte vlažnou vodou a nakonec studenou, ať se póry stáhnou. Rozhodně ji neodpírejte hydrataci formou lehounkých gelových krémů, fluidů či sér, avšak nikoliv na bázi olejů. Pamatujte na to, že čím více hydratace pleti odepřete, tím víc si umyslí se mastit. Z tohoto důvodu volte i lehké make-upy. Špatné rozhodně nejsou ty minerální, nejsou tolik mastné jako ty tekuté.

U dekorativky pamatujte na kvalitní pudr, papírky na odsátí mastnoty a když tvářenku, tak jedině tu matnou bez rozjasňujících odlesků.

Ve chvíli, jakmile zpozorujete, že se váš obličej mastí, odsajte přebytečný mas a teprve po té se vytáhněte se štětcem a pudrem. Tento postup dodržujte, ať si zbytečně nezalepíte póry. Uvidíte, že sklidíte mnohem lepší a déle trvalejší výsledky. Pleť bude působit upravený dojmem.

Dopřávejte si pravidelně peeling, a také čistící a hydratační masku na obličej. Na stáhnutí pórů z přírody fantasticky pomáhá vymačkaná šťáva z citrónu, proto s ní potřete vyčištěný obličej a nechejte působit. Oplachujte ji také šalvějí a máte-li sklony k akné, natáhněte se v lékárně pro zázračný přípravek doslova za pár kaček. Na mysli máme Jarischův roztok.

Neváhejte také zajít si pro radu k dermatologovi. Určitě neprohloupíte.

Změna životního stylu

Pokud máte pocit, že váš životní styl pokulhává, a proto se vám pleť dvakrát tolik mastí, rozhodněte se to změnit. Začněte jíst zdravěji, najděte se v pohybové aktivitě, shoďte přebytečnou váhovou zátěž, pijte v ideálním množství a vyřaďte slané, sladké a tučné jídla. S tím souvisejí také návštěvy nejrůznějších fast foodů. Zakažte si stres, mějte se ráda a přestaňte řešit to, že se vám obličej tu a tam leskne zase o trochu víc. Prostě se až tak moc nekontrolujte a žijte v rovnováze.

A jak bojujte vy s mastnou pletí? Budeme se těšit na vaše komentáře. A proč byste je nám měly napsat? Třeba už jenom proto, že sdílený postřeh může pomoci druhým a inspirovat je. Tak neváhejte.

Mohlo by vás dále zajímat:

-lz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.