Nemám se ráda. Jak to změnit?

Člověk, který bezmezně miluje sám sebe a nikoho jiného, je narcista. Avšak člověk, který sám sebe nemá vůbec rád, je na tom hůř. Musí být totiž neustále v kontaktu s někým, koho nemá rád – sám se sebou. Přitom stačí chtít a změna je možná.

Mít se rád není nic špatného

Mít rád sám sebe v žádném případě neznamená, že je člověk samolibý nebo že trpí nedostatkem skromnosti a kritičnosti k vlastní osobě. Stejně jako je v pořádku uvědomovat si své nedostatky, je v pořádku i radovat se ze svých předností.

Je smutné, že ve společnosti stále ještě někdy převažuje přesvědčení, že láska a sebeláska se vylučují. Láska a sebeláska však nejsou alternativy. Naopak, u všech lidí, kteří dokážou milovat druhé, najdeme i láskyplný postoj k sobě. Pozitivní vztah k vlastní osobě je podmínkou pozitivního vztahu k druhým a ke světu vůbec. Jen člověk, který je spokojený sám se sebou a má dostatek radosti, může druhým pomáhat ke spokojenosti a radost také rozdávat.

Zvyšte své sebevědomí

Sebevědomí je v podstatě jen jiné pojmenování pro sebelásku. Obojí totiž vyjadřuje to, jak se člověk sám na sebe dívá a jakou hodnotu sám sobě připisuje. Dobrá zpráva je, že zdravé sebevědomí se u člověka vytváří (už od raného dětství) a není vrozené. Pokud ho tedy chcete zvýšit, stačí na tom zapracovat.

Milovat sebe sama může být někdy těžké. I pokud má člověk dostatek sebedůvěry a vysoké sebevědomí, ne vždy bude mít pochopení pro to, co považuje za své chyby. Dostatečná míra sebevědomí je však pro lásku k sobě základ.

Existuje několik způsobů, jak své sebevědomí zvýšit:

1. Přestaňte se srovnávat s ostatními a zaměřte se pouze sami na sebe

Zamyslete se nad tím, jaké jsou vaše přednosti a sepište si je. Každé ráno si potom seznam svých předností přečtěte, abyste si uvědomili, že existuje mnoho důvodů pro to mít se rád.

Pokud je vaše sebevědomí opravdu na nule a nic pozitivního, co byste o sobě mohli napsat, vás nenapadá, zeptejte se rodiny a přátel. Uvidíte, že vaši nejbližší najdou mnoho důvodů, proč vás mají rádi a proč i vy byste na sebe měli být hrdí.

2. Stanovte si cíle a soustřeďte se na své úspěchy

Zapište si, čeho chcete dosáhnout a postupně si vše, co splníte, ze seznamu odškrtávejte. Uvidíte, jakou radost budete mít z každé odškrtnuté položky a jak na sebe budete pyšní.

3. Dělejte to, co vás baví

Věnujte se činnostem, které máte rádi, baví vás a při kterých se cítíte dobře. Rozvíjejte zkrátka své silné stránky a talenty. Přestaňte se soustředit na své slabiny a snažit se je změnit, ale věnujte se raději tomu, v čem jste opravdu dobří a dále se v tom zdokonalujte. Obklopujte se příjemnými věcmi, stýkejte se lidmi, které máte rádi a kteří mají rádi vás. Usmívejte se a vyhledávejte příležitosti, při kterých se budete moci zasmát.

4. Změňte negativní vzorce z minulosti

Pokud se stále ještě trápíte kvůli něčemu, co o vás kdysi někdo řekl, nebo kvůli tomu, jak se k vám někdo v minulosti choval, je na čase na to zapomenout. Tzv. emoční rovnice dokážou zajistit, aby zážitky z minulosti neměly negativní vliv na váš současný či budoucí život. Stačí provést pár změn v hlavě a především „nahrát“ do svého podvědomí nové vzorce.

5. Najděte si „pomocníka“

Najděte si k sobě někoho, kdo se bude soustředit na vaše pozitiva a vaše silné stránky. Někoho, kdo vás bude podporovat na cestě za vaším snem a věřit ve vás.

Nevzdávejte se

Pracovat na zvýšení svého sebevědomí a lásce k sobě má smysl. Lidé, kteří se nemají rádi, nebývají v životě šťastní a jejich plány často nevycházejí. Naopak lidé, kteří si váží sami sebe a mají se rádi, jako by štěstí a úspěch přitahovali. Mívají stabilní vztahy, práce je baví, snášejí dobře zklamání, které život přináší atd. Jsou spokojenější sami se sebou, a tedy i se svým životem celkově. Mají sílu, odvahu a chuť pouštět se do nových věcí a dokážou je dotáhnout do konce.

Aleš Kalina

Aleš Kalina považuje za své poslání říkat lidem, jak to udělat, aby se už konečně cítili dobře. Má 25 let zkušeností v oblasti koučinku. Je hlavním koučem a školitelem společnosti MindSoft s.r.o. a autorem metody emočních rovnic, která nám pomáhá pochopit, proč se v daných situacích cítíme právě tak, jak se cítíme, a poněvadž se nejčastěji rozhodujeme na základě svých emocí, pomáhá nám pochopit i důvody rozhodování. Vydal dvě knihy – Emoční rovnice a Partnerský manuál – a několik motivačních CD.

Než se začal naplno věnovat koučinku, byl členem top managementu mezinárodních korporací (Microsoft, Telenor ČR, EDS, Sodexho Pass ČR). V roce 2007 byl zapsán do knihy Who is Who. Více informací na jdete na www.aleskalina.cz.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.