Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Móda a krása

Nemám se ráda. Jak to změnit?

Člověk, který bezmezně miluje sám sebe a nikoho jiného, je narcista. Avšak člověk, který sám sebe nemá vůbec rád, je na tom hůř. Musí být totiž neustále v kontaktu s někým, koho nemá rád – sám se sebou. Přitom stačí chtít a změna je možná.
Vydáno: 20.05.2015, Anna Kopečková
Člověk, který se nemá rád, nemůže být v životě šťastný

Mít se rád není nic špatného

Mít rád sám sebe v žádném případě neznamená, že je člověk samolibý nebo že trpí nedostatkem skromnosti a kritičnosti k vlastní osobě. Stejně jako je v pořádku uvědomovat si své nedostatky, je v pořádku i radovat se ze svých předností.

Je smutné, že ve společnosti stále ještě někdy převažuje přesvědčení, že láska a sebeláska se vylučují. Láska a sebeláska však nejsou alternativy. Naopak, u všech lidí, kteří dokážou milovat druhé, najdeme i láskyplný postoj k sobě. Pozitivní vztah k vlastní osobě je podmínkou pozitivního vztahu k druhým a ke světu vůbec. Jen člověk, který je spokojený sám se sebou a má dostatek radosti, může druhým pomáhat ke spokojenosti a radost také rozdávat.

Žena by neměla mít pocit, že všechno musí zvládnout sama a je nepostradatelná. Spoustu věcí zvládne rodina i bez ní.

Když se o sebe žena stará, rodina tím netrpí. Naopak!

 

Zvyšte své sebevědomí

Sebevědomí je v podstatě jen jiné pojmenování pro sebelásku. Obojí totiž vyjadřuje to, jak se člověk sám na sebe dívá a jakou hodnotu sám sobě připisuje. Dobrá zpráva je, že zdravé sebevědomí se u člověka vytváří (už od raného dětství) a není vrozené. Pokud ho tedy chcete zvýšit, stačí na tom zapracovat.

Milovat sebe sama může být někdy těžké. I pokud má člověk dostatek sebedůvěry a vysoké sebevědomí, ne vždy bude mít pochopení pro to, co považuje za své chyby. Dostatečná míra sebevědomí je však pro lásku k sobě základ.

Sebevědomá a šťastná žena

5 tipů, jak napumpovat své sebevědomí

 

Existuje několik způsobů, jak své sebevědomí zvýšit:

1. Přestaňte se srovnávat s ostatními a zaměřte se pouze sami na sebe

Zamyslete se nad tím, jaké jsou vaše přednosti a sepište si je. Každé ráno si potom seznam svých předností přečtěte, abyste si uvědomili, že existuje mnoho důvodů pro to mít se rád.

Pokud je vaše sebevědomí opravdu na nule a nic pozitivního, co byste o sobě mohli napsat, vás nenapadá, zeptejte se rodiny a přátel. Uvidíte, že vaši nejbližší najdou mnoho důvodů, proč vás mají rádi a proč i vy byste na sebe měli být hrdí.

2. Stanovte si cíle a soustřeďte se na své úspěchy

Zapište si, čeho chcete dosáhnout a postupně si vše, co splníte, ze seznamu odškrtávejte. Uvidíte, jakou radost budete mít z každé odškrtnuté položky a jak na sebe budete pyšní.

3. Dělejte to, co vás baví

Věnujte se činnostem, které máte rádi, baví vás a při kterých se cítíte dobře. Rozvíjejte zkrátka své silné stránky a talenty. Přestaňte se soustředit na své slabiny a snažit se je změnit, ale věnujte se raději tomu, v čem jste opravdu dobří a dále se v tom zdokonalujte. Obklopujte se příjemnými věcmi, stýkejte se lidmi, které máte rádi a kteří mají rádi vás. Usmívejte se a vyhledávejte příležitosti, při kterých se budete moci zasmát.

4. Změňte negativní vzorce z minulosti

Pokud se stále ještě trápíte kvůli něčemu, co o vás kdysi někdo řekl, nebo kvůli tomu, jak se k vám někdo v minulosti choval, je na čase na to zapomenout. Tzv. emoční rovnice dokážou zajistit, aby zážitky z minulosti neměly negativní vliv na váš současný či budoucí život. Stačí provést pár změn v hlavě a především „nahrát“ do svého podvědomí nové vzorce.

5. Najděte si „pomocníka“

Najděte si k sobě někoho, kdo se bude soustředit na vaše pozitiva a vaše silné stránky. Někoho, kdo vás bude podporovat na cestě za vaším snem a věřit ve vás.

 

Nevzdávejte se

Pracovat na zvýšení svého sebevědomí a lásce k sobě má smysl. Lidé, kteří se nemají rádi, nebývají v životě šťastní a jejich plány často nevycházejí. Naopak lidé, kteří si váží sami sebe a mají se rádi, jako by štěstí a úspěch přitahovali. Mívají stabilní vztahy, práce je baví, snášejí dobře zklamání, které život přináší atd. Jsou spokojenější sami se sebou, a tedy i se svým životem celkově. Mají sílu, odvahu a chuť pouštět se do nových věcí a dokážou je dotáhnout do konce.

Aleš Kalina

Aleš Kalina Foto:

Aleš Kalina považuje za své poslání říkat lidem, jak to udělat, aby se už konečně cítili dobře. Má 25 let zkušeností v oblasti koučinku. Je hlavním koučem a školitelem společnosti MindSoft s.r.o. a autorem metody emočních rovnic, která nám pomáhá pochopit, proč se v daných situacích cítíme právě tak, jak se cítíme, a poněvadž se nejčastěji rozhodujeme na základě svých emocí, pomáhá nám pochopit i důvody rozhodování. Vydal dvě knihy – Emoční rovnice a Partnerský manuál – a několik motivačních CD.

Než se začal naplno věnovat koučinku, byl členem top managementu mezinárodních korporací (Microsoft, Telenor ČR, EDS, Sodexho Pass ČR). V roce 2007 byl zapsán do knihy Who is Who. Více informací na jdete na www.aleskalina.cz.

Reklama
Článek je zařazen v: sebeláska, mít se rád, neúspěch, milovat sám sebe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama