Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá akné?
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Akné je nejčastěji problémem adolescentních dětí. Každý z nás se s ním ve svém dospívání setkal. Pleť v tomto období ovlivňují hormony i nově se utvářející pohled na svět. Adolescent se osamostatňuje a zvyšuje se jeho zájem o druhé pohlaví. V této době se vzhled přesouvá v hodnotovém měřítku na přední příčky. Pokud dospívající dítě objeví na své tváři známky akné, začne svou pleť nenávidět, kritizovat se a štítí se své kůže. U někoho se jednalo jen o určitý krátký úsek jeho dospívání, u jiných se však akné objevuje i v dospělosti.
Co nám tělo říká výskytem akné? Je to odmítání sebe sama. Štítivost vůči vlastnímu tělu, které akné také symbolizuje, je dost často v době puberty zcela normální. Akné je i zvýšená tvorba mazu, což může vystihovat člověka, který má sklony k pragmatickému uvažování a konzumnímu stylu života.
Jaké symboly nám okrývají potíže s akné?
Jak vnímáme vlastní tělo? Přijímáme své tělo takové, jaké opravdu je, nebo máme tendence ho změnit podle představ okolí? Jaký k sobě máme vztah? Jak se přijímáme? Jak zvládáme vnitřního kritika?
Akné může zanechávat hnisající boláky, které po zahojení zanechávají jizvy. Jako by tělo říkalo: „S životem a sám se sebou bojuji už od mládí.“ Srovnávání, ať už adolescenta se svými vrstevníky, nebo dospělého člověka, který se stále srovnává s lidmi kolem sebe, vede také k výskytu akné. A srovnávání přináší pocity méněcennosti. Místo uvědomění si své ceny naopak přichází pocit marnosti a snížení sebevědomí.
Největším nepřítelem pleti je kritika. Především vnitřní kritika, která nás vede ke snížení sebevědomí a pocitům viny. Proto je důležité správně vyhodnotit své klady a zápory, včetně lidí kolem sebe. Odevzdat smutky, které v sobě nosíme, a nahradit je radostí ze života. A nejdůležitější je zbavit se pocitu toho, že jsme nečistí a nehodní lásky. Jen pochopení svých vlastností a odpuštění svých chyb vede k léčbě akné.
Položte si následující otázky:
Mám se ráda? Neprožívám vnitřní bolest? Přijímám sama sebe? Mám ráda svůj život?
S akné jsem se v životě setkala pouze v období dospívání a na tak krátký čas, že si to vlastně ani nepamatuji. Jinak moje pleť byla vždy dokonalá a bez jediného pupínku. Přesto mám také období, kdy se mi akné vytvoří. Je to samozřejmě spojeno s hormonální změnou před menstruací a také v okamžiku, kdy na sobě začnu hledat chyby. Nejčastěji to je spojeno i s kritikou někoho v mé blízkosti. Pokud se zaměřím na své chyby a dám možnost svému vnitřnímu kritikovi, aby se ujal moci, tak se do druhého dne objeví na obličeji nějaký opravdu bolestivý pupínek. Jakmile se zbavím kritizování a opět přijmu sama sebe, pupínek zázrakem zmizí. Prostě sebeláska je všelékem na většinu fyzických problémů.
Jak k nám akné promlouvá?
Akné, zánět mazových žláz, růžovka, komedomy (ucpaná ústí mazových žláz), další problémy s pletí.
Jak si vyléčit akné?
Z hlediska duchovních příčin je důležité se zaměřit na svoje sebehodnocení. Na to, jak sami sebe vnímáme a přijímáme. Začít pracovat na sebelásce a zvýšení sebevědomí. Pracovat se svým vnitřním kritikem a zbavit se pocitů viny. V oblasti fyzických prostředků je především důležité posílit činnost jater. Dalším podpůrným prostředkem je pročištění krve. Můžeme použít například kopřivový čaj. Vhodné je nastolení diety, kde se omezí bílý cukr, čokoláda, dráždivé potraviny, alkohol, a upřednostnění používání kosmetických prostředků bez chemických přísad.
Zdravá pleť znamená zdravé sebevědomí, přijmutí sama sebe, obhájení si své pozice v rámci vztahů v rodině a uvědomění si své čistoty duše.
Afirmace pro léčbu: „Mám se ráda a beru se taková, jaká jsem, jaká jsem právě teď.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie