Móda a krása

21. října 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Funkční prádlo, které nebudete chtít sundat. Podle čeho ho vybrat?

Jak říkají milovníci běhání, neexistuje špatné počasí, existuje jen špatně oblečený běžec. Mají pravdu a neplatí to pouze pro běh, ale i pro veškeré ostatní sporty a outdoorové aktivity, které se dají provozovat i za nepříznivých podmínek. Takže pokud vyrážíte i během sychravého podzimu a zimy na výlety, jezdíte na kole, bruslích a lyžích nebo venčíte pejska, zbystřete a přečtěte si naše tipy, jak si vybrat to správné oblečení, které vám bude nejen dobř

Co je to vrstvení?

Funkční prádlo (označované také jako termoprádlo) dnes už nejsou jen trika s dlouhým rukávem a spodky, které se nosily pod lyžařské svršky. Pod označením termoprádlo se skrývá široká nabídka rozmanitých kousků od triček, mikin, svetrů a bund po kraťasy, sukně, šaty, legíny, ale i šály, čepice, rukavice a spodní prádlo. Aby jeho využití dosáhlo co nejvyšší efektivity, je potřeba ho vrstvit – s ohledem na danou aktivitu a okolní podmínky. První vrstva, spodní prádlo, odvádí z těla pot a vlhkost a zajišťuje tak stabilní tělesnou teplotu. Dnes se vyrábí ze syntetiky s příměsí elastických vláken nebo z vlny, případně existuje i v kombinaci. Vlněné termoprádlo je obzvlášť vhodné na zimu – hřeje, i když je vlhké. Navíc díky zvláštní struktuře vlněného vlákna má samočisticí efekt, takže prádlo nemusíte tak často prát, stačí ho jen nechat „vyvětrat”. Dobré je vybírat prádlo s plochými švy, které nebudou pokožku při pohybu dřít a způsobovat otlaky. Druhá vrstva, termoizolační (např. mikina, svetr), chrání tělo před vnějším chladem a zároveň odvádí vlhkost směrem vzhůru do třetí vrstvy. I zde máte na výběr mikiny z umělých vláken (obecně nejznámější pod označením „fleecka”) či z přírodní vlny. V posledních letech zažívá druhá vrstva obrovský rozvoj, když se uplatňuje zejména jemná vlna merino v nejrůznějších úpletech pro konkrétní aktivity. Vlna ovcí merino je oproti klasické ovčí vlně mnohem lehčí, jemnější a příjemnější na tělo. Svrchní vrstva (bunda, kalhoty) vede vlhkost z předchozích dvou vrstev ven a zároveň je odolná vůči chladu, větru, dešti a mechanickému poškození. Pro náročné aerobní aktivity (skialp, běh, cyklistika) se hodí tenčí izolační bundy. Naopak pro méně náročné aerobní aktivity (sjezdové lyžování, turistika, procházky) je vhodnější „tlustší” péřovka či „vaťák”, vždy s ohledem na teplotu okolního prostředí.

Pro které aktivity je termoprádlo vhodné?

Dá se říct, že termoprádlo se hodí pro všechny sporty, jak venkovní, tak vnitřní, stejně jako na horské túry, spaní ve stanu nebo třeba jen procházky se psem. Rozmyslete si tedy, které aktivity vykonáváte nejčastěji, a podle toho si vyberte to nejvhodnější prádlo pro vás. Díky moderním střihům, které řada výrobců v současné době nabízí, ale některé kousky využijete i na každodenní nošení třeba do práce.

Syntetika versus vlna

„Funkční oblečení se dnes šije ze syntetických nebo přírodních vláken. Syntetická vlákna se nejčastěji vyrábějí např. z polypropylenu (PP nebo POP), polyesteru (PES) nebo polyamidu (PAD), jejichž výchozí surovinou je ropa a odpady vzniklé při jejím zpracování. Pružnost syntetického vlákna je při výrobě zajištěna kombinací s elastanem nebo ionty stříbra, které zároveň působí antibakteriálně,” říká Žaneta Fidrantová, zástupkyně norské značky Kari Traa. Přesné složení vláken výrobci většinou tají, označují je však svým obchodním nebo výrobním názvem. Určitě tak znáte názvy vláken jako Coolmax, Thermocool, Thermolite, Supplex nebo Gore. Oblečení ze syntetiky je vhodné zejména pro rychlý odvod potu (při běhu, bruslení na lyžích apod.).

Druhou možností je termoprádlo vlněné, vyráběné z jednoho nebo více druhů vlny. Vlněné termoprádlo je vhodné především do chladnějších podmínek, od +10 až do –20°C. Oproti syntetickému prádlu je tedy jeho využití omezenější, navíc klade i vyšší nároky na praní. Funkční prádlo z vlny nabízejí např. značky Bergans, Bula, Dale of Norway nebo značka Devold, která ale kombinuje dvouvrstvý úplet, kdy spodní vrstva je tvořena syntetickým vláknem odvádějícím vlhkost a vrchní vrstva je z vlny.

Jak vybrat správnou velikost?

Sportovní oblečení určitě má být pohodlné, u funkčního prádla to platí také, nicméně neznamená to, že by vám mělo být volné. Naopak, jeho těsná přilnavost na tělo zaručí správnou funkčnost. Nepohodlí se bát nemusíte, výrobci k vláknům přidávají elastan a oblečení je také často bezešvé a neškrtí. Vybírejte proto podle své aktuální velikosti a ideálně si termoprádlo ještě vyzkoušejte, abyste ověřili, zda všude sedí tak, jak má.

Jak o funkční prádlo správně pečovat?

Vzhledem k tomu, že za set kvalitního funkčního prádla zaplatíte nemalý obnos, nechcete ho určitě nosit jen jednu sezonu, ale plánujete, že vám vydrží několik let. Je tedy potřeba dbát na zásady správné údržby. „Prát by se mělo vždy naruby, a to nejvýše na 40 °C. Vyšší teplota praní už by mohla poškodit strukturu vlákna. Stejně tak funkční oblečení nežehlete, nesušte v sušičce ani neperte v aviváži. Rozhodující pro správnou údržbu jsou ale vždy informace uvedené na štítku konkrétního oblečení,” upozorňuje Žaneta Fidrantová.

Může být funkční oblečení stylové a sexy?

Stoprocentně ano! Jen je potřeba pečlivě vybírat z dostupné nabídky značku, která dostojí všem vašim osobním preferencím, co se stylovosti a originality týče. Přece jen – funkční prádlo už je nějakou dobu na trhu a speciálně nabídka slušivých kousků pro ženy se neustále rozšiřuje. Nemusíte se tedy bát, že skončíte u jednobarevného trika unisex střihu. Doporučujeme projít si dámské kolekce na českém trhu již zavedených značek, např. Loap, Klimatex, Craft, Moira, Bergans, Devold nebo Dale of Norway. Zabrousit ale můžete i do něčeho v Česku zatím příliš neokoukaného a pro milovnice skandinávského designu jistě zajímavého, a tím je norská značka Kari Traa, založená olympijskou vítězkou v akrobatickém lyžování, která jako jediná evropská značka vyvíjí funkční oblečení pouze pro ženy s ohledem na jejich křivky a specifické potřeby. Kousky od Kari Traa nejenže se pyšní nejvyššími standardy kvality, ale i styl mají vskutku neotřelý a můžete je nosit nejen na sport, ale dokonce i do práce nebo na večírek!

-jk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 11. 2024

Pochybnosti o romantickém nebo obchodním partnerství by na vás dnes mohly mít povzbuzující účinek. Jste odhodláni vyřešit všechny problémy nebo neshody, které můžete mít se svým partnerem. Pravděpodobně se vám to podaří, protože úspěch je díky odhodlání a tvrdé práci silně naznačen. Možná také získáte nového výhodného přítele.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.