Petra Koutná: Ženy se v práci nemusí bát výraznějších barev, pokud celek působí elegantně

Ženy řeší nejen svůj šatník, ale často pomáhají i svým mužům vybírat obleky do práce nebo na svatbu, maminky oblékají své syny do tanečních. Co by ženě nemělo chybět v jejím šatníku, jak by se měla obléct na pracovní pohovor, z jakého materiálu jsou ty nejlepší obleky nebo v čem se obvykle při výběru obleku pro muže chybuje? Na to jsme se zeptali odbornice nejen na pánské odívání, paní Petry Koutné z prostějovské rodinné firmy Koutný.

  • I když obchody s oblečením doslova přetékají zbožím, často bývá těžké si v nich vybrat. Podle čeho by měly ženy v klasické konfekci vybírat, aby nesáhly po něčem, co jim vydrží maximálně pár měsíců?

Je potřeba znát, co vašemu typu sluší a jaké kousky rozhodně nebrat. Já kupuji pouze v případě, že jsem 100% přesvědčená, že tenhle kousek určitě nosit budu. Ve chvíli, kdy váhám, tak ho nechávám v prodejně, jelikož vím, že by mi zůstal viset ve skříni. Také je potřeba nakupovat tak, aby se mi oblečení hodilo k jednotlivým outfitům.

  • Klasická ženská věta je: Nemám co na sebe. Kolik kousků oblečení podle vás ženě úplně stačí a co by to mělo být? A z jakých materiálů?

Důležité je mít ve svém šatníku basicové, tedy základní kousky, které budete doplňovat těmi třešinkami, které celý outfit doladí. Dívejte se na složení materiálu. Je potřeba, aby složení obsahovalo alespoň 40 % přírodních materiálů. A také se podívejte na kvalitu šití.

  • Vedete s bratrem v Prostějově rodinnou firmu Koutný. Pro koho nejvíce šijete?

Specializujeme se na kompletní sortiment tradiční pánské módy, zvláště na obleky, saka, kalhoty a smokingy. V nabídce máme také široký výběr volnočasové módy. Věnujeme se i firemnímu odívání a šijeme také uniformy, například pro hradní stráž.

  • Dnes se na mnoha pracovištích, dokonce i v bankách nebo státních institucích, toleruje poměrně ležérní pracovní oděv. Co všechno je tedy přípustné a co by si žena na sebe naopak nikdy do práce neměla obléknout?

Tím nejrozšířenějším způsobem oblékání do kanceláře je v dnešní době Business Casual. Jedná se o elegantní a zároveň pohodlný styl, ve kterém nejsou pro dámy pravidla zcela jednoznačná. Obecně sem patří košile, halenky, sukně, kalhoty, které nemusí být jen tmavě modré, černé nebo šedé, typické pro Corporate Dress Code. Ženy se nemusí bát ani výraznějších barev, pokud celek působí elegantně. Řeknu-li to obecně, muži mohou odložit kravaty a ženy mohou nazout pohodlnou barevnou obuv. Zcela nepřípustné jsou však odrbané džíny, krátké kalhoty, žabky a, stejně jako u mužů, rozhalenka. A i přesto, že lze ve finančních a státních institucích spatřovat jistý posun směrem k omezení formálnosti, stále platí, že je tato oblast o stupeň konzervativnější než jiné subjekty.

  • Co byste poradila ženě, která jde na pracovní pohovor? Jaké oblečení zvolit, aby udělala co nejlepší dojem?

Vždy je důležité dodržet firemní dress code organizace, do které se dotyčná hlásí. Mám-li říci obecně, tak platí vyvarovat se džínům, kraťasům a outdorové módě. Také není příliš vhodné poutat pozornost na své tělesné přednosti, nýbrž se zaměřit na eleganci. Na rozdíl od mužů mají ženy mnohem více možností. Mohou zvolit jednoduchý kostýmek, šaty či sukni s halenkou. Je však třeba mít na paměti, že délka sukně by měla být nanejvýše pět centimetrů nad koleny. U mužů je nejjednodušší a nejvhodnější volbou zvolit šedý nebo modrý oblek. Velice důležité také je, aby se žena ve zvoleném oblečení cítila komfortně.

  • Právě teď maminky oblékají své syny do tanečních. Poradila byste jim, na co se při výběru obleku mají zaměřit?

Vzhledem k tomu, že se často jedná o první oblek vůbec, doporučila bych zaměřit se na kvalitu materiálu. Jednoznačně nejlepší jsou obleky ze 100% merino vlny. Takový oblek je prodyšný, dobře absorbuje pot, nositel se v něm cítí komfortně a případné pomačkání se po čase samo vyrovná. Materiál by však měl být alespoň ze 40 % z vlny. Pokud navíc zvolíte slimový střih, určitě je vhodné, aby materiál měl ve složení alespoň 1–3 % elastanu. Zvláště do tanečních je pružnost velkou výhodou při pohybu.

  • Ženy vybírají společně s muži zpravidla i obleky na svatbu. Existují nějaká pravidla při jejich výběru, která se vyplatí respektovat?

Nevěsty utratí v průměru za pronájem svatebních šatů okolo třinácti tisíc korun, za stejné peníze lze již ženichovi ušít oblek na míru, a to z kvalitních materiálů. Jednoduchým pravidlem by tedy mělo být zvolení kvalitního materiálu. Při vhodně zvoleném provedení může navíc ženich oblek nosit i na jiné příležitosti. Je třeba mít na paměti, že i v případě velkolepě pojaté svatby je nepřípustný smoking. Ačkoli je vyšší formou obleku pro slavnostní příležitosti, jeho nošení umožňuje etiketa až po 18. hodině. Jinak by se jednalo o společenské faux pas. Jiná zásadní pravidla nejsou. Oblek může být dvoudílný se sakem a zapínáním na dva knoflíky nebo trojdílný, skládající se z kalhot, saka a vesty. Pokud bude svatba okázalá, hodí se frak nebo žaket, který doplňuje cylindr.

V čem se často při koupi obleku a košile chybuje, je délka rukávů a nohavic. Možná se to zdá jako drobnost, ale i toto podléhá jistým pravidlům správně padnoucího obleku. Manžeta košile by měla přesahovat rukáv saka o 1–1,5 cm, přičemž rukáv saka by měl končit v místě, kde se ohýbá zápěstí. U jednořadých obleků se nikdy nezapíná poslední knoflík. Nohavice kalhot by se měly sotva dotýkat obuvi a tvořit jeden záhyb. A do kalhot patří kožený opasek o šířce 2–3,5 cm, jehož barva by měla odpovídat barvě obuvi. Co se týče barev, budou trendem nadcházející sezony světlé barvy v přírodních odstínech.

  • Dá se v konfekci sehnat kvalitní oblek pro muže, nebo je lepší nechat si ho ušít?

Kvalitní oblek není třeba si nechávat ušít, protože i konfekce nabízí obleky z kvalitních materiálů, které skvěle padnou. Ani v případě, že muž nemá klasickou konfekční postavu, se nemusí bát. Protože například u nás je možné kombinovat kalhoty i sako zvlášť, popřípadě si nechat rukávy i kalhoty zdarma zkrátit nebo prodloužit. Pokud si však bude chtít dotyčný vybírat z různých materiálů, vzorů, barev a detailů, je lepší zvolit oblek na míru, kdy si každý prvek může navolit zcela individuálně. Výroba obleku na míru trvá cca 4–6 týdnů a cena je samozřejmě vyšší než v konfekci.

Autor: Anna Kopečková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.