Celebrity

25. května 2023 17:30

Tomáš Durčák

Nebyl to dobrý život, loučila se Tina Turner. Osud k ní byl drsný, prošla si peklem

Zemřela Tina Turnerová

Svět se ve čtvrtek probudil do prvního rána bez Tiny Turner. Legendární rocková zpěvačka 24. května po dlouhé nemoci zemřela ve svém sídle ve Švýcarsku. Její životní osud na první pohled vypadá hvězdně, ale ve skutečnosti obsahoval nespočet krutých a tragických událostí, které nakonec nedokázala vyvážit ani celosvětová sláva a nekonečné bohatství.

Pro řadu milovníků hudby po celém světě byla Tina Turner „Simply the best, prostě nejlepší“. Avšak za oponou její blyštivé, svým způsobem revoluční kariéry, musela zpěvačka překonat řadu nesmírně tragických osobních tragédií. Ty začaly už v dětství, když ji jako desetiletou opustila vlastní matka a jen o pár let později i otec. Tina se později svěřila, že ji maminka „nikdy nemilovala“. „Poznala jsem rozdíl, protože jsem viděla, jak se chová k sestře Alline. Milovala jen ji,“ svěřila se v interview pro Rolling Stone v roce 1986.

Láska, která ji téměř zabila

Po nelehkém dospívání, při němž musela bojovat i s rasismem, však došlo k jejímu osudovému setkání s Ikem Turnerem, s nímž ve svých sedmnácti letech vytvořila duo, které v 70. letech zažilo raketový růst své popularity. Jako dvaadvacetiletá se za něj provdala, a byť vše na první pohled působilo jako pohádka, v soukromí se Tina na několik let stala obětí hrozivého psychického i fyzického násilí ze strany manžela. Později například popsala, jak ji Ike během svatební noci donutil jít s ním do nevěstince. Ve své autobiografii My Love Story popsala, že často užíval kokain a následně ji nutil k tvrdému sexu, který vnímala spíš jako znásilnění.

Manipulace, snahy získat nad ní kontrolu a surové násilí, které jí způsobilo řadu zlomených kostí (mimo jiné nos nebo čelist) a jednou dokonce i popáleniny 3. stupně (když jí manžel do obličeje chrstnul vařící kávu), nakonec zpěvačka vydržela šest let, během niž se však ze zoufalství pokusila i o sebevraždu prášky na spaní. „Byla jsem přesvědčená, že smrt je jediným způsobem, jak z toho uniknout. A opravdu jsem se pokusila zabít,“ napsala zpěvačka.

Chudoba, potravinové lístky a sen o vlastní kariéře

Ike Turner nesl rozvod špatně a využil svých manipulačních dovedností, aby jeho manželka ze vztahu odešla, pokud možno bez ničeno. To se mu podařilo, Tina přišla prakticky o vše, co jejich populární duo dříve vydělalo, a skončila bez domova. V memoárech navíc uvedla, že i po rozvodu se ji snažil nadále vydírat a zastrašovat. Například tím, že k jejímu domu posílal své kumpány, kteří dokonce jednou na dům vystřelili. Vystrašenou Tinu to donutilo pravidelně spát místo postele ve své šatní skříni.

Až později ve svém životě otevřeně promluvila o tom, že po rozvodu jí zůstalo přesně 36 centů a několik let musela žít na potravinových lístcích. Jednu věc jí však ani roky bití, ani rozvod, po němž skončila na ulici, nevzali – její sen dotáhnout to jako zpěvačka na vrchol. Díky svému obdivuhodnému odhodlání a houževnatosti se Tině podařilo nemožné, stát se jednou z největších hvězd hudebního světa. V roce 1986 rovněž potkala německého producenta Erwina Bacha, do něhož se zamilovala. Pár se po 27 letech soužití vzal a zpěvačka po boku druhého partnera našla opravdové štěstí.

Zdravotní komplikace a pohřeb dvou synů

Smůla v osobním životě však Tinu neopustila, během let musela bojovat s řadou zdravotních problémů. V roce 2013, čtyři roky poté, co oficiálně ukončila kariéru, utrpěla vážnou mrtvici, po níž se musela znovu naučit chodit. Jen o tři roky později se legendární „rocková babička“ dozvěděla, že má rakovinu střeva. Nemoc jí způsobila selhání ledvin, a pokud by jí jednu svou ledvinu nedaroval manžel, prý by tehdy pravděpodobně zemřela.

Mimoto musela bohužel Tina Turner opakovaně skousnout tu nejhorší pilulku i jako matka. V roce 2018 spáchal její syn Craig sebevraždu, když se smrtelně postřelil. Zpěvačka dle svých slov nikdy nezjistila, co ho k tomuto činu skutečně donutilo, jelikož se mu kariérně i v osobním životě zrovna velmi dařilo, a tak jí jeho rozhodnutí kompletně šokovalo. Hudební legenda musela truchlit za dalšího ze svých celkem čtyř potomků v prosinci 2022, kdy byl bez známek života nalezen její syn Ronnie. Až posléze bylo zjištěno, že mu o tři týdny dříve byla diagnostikována rakovina střeva v pokročilém stadiu a zemřel na komplikace spojené s nemocí.

„To dobré nedokázalo vyvážit všechno to špatné“

Tina Turner se navzdory nespočtu hrozivých zážitků a zkušeností, jež musela za svůj život zkousnout, nelitovala. „Prožila jsem pekelné manželství, které mě téměř zničilo, ale šla jsem dál. A jsem pořád tady. Když se podívám zpět, chápu, proč byla moje karma taková, jak byla. To dobré vždy vzešlo až z toho špatného. Radost vzešla z bolesti. A ještě nikdy jsem nebyla tak šťastná, jako dnes,“ přiznala herečka v roce 2018.

V roce 2021 ve svém dokumentu „Tina“ však v jedné scéně, která připomínala definitivní rozloučení s fanoušky i světem, přiznala, jak zpětně svůj z kariérního pohledu neuvěřitelně úspěšný život vidí. „Nebyl to dobrý život. Všechno to dobré nedokázalo vyvážit to špatné,“ prohlásila zcela upřímně Tina Turner, která už tehdy bojovala s dlouhodobou nemocí, jež ji nyní, ve věku 83 let, připravila o život.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.