Největší lenoši a lajdáci podle horoskopu. Ryby a Býci jsou pohodlní, Blíženci nepořádní

Lenoch, darmošlap a darmojed, pecivál, povaleč, ulejvák nebo zaháleč. Čeština má mnoho zvukomalebných výrazů pro člověka, který nic nedělá nebo se práci vyhýbá. Také lajdáci a flákači to v českém jazyce pěkně schytali. Kdo jsou největší lenoši a lemplové zvěrokruhu?

Lenoch není lajdák

Lenoši jsou poněkud jiná kategorie než lajdáci. Lenocha těžko přesvědčujete k jakékoliv činnosti, lajdáka zase k pečlivému přístupu. Lenoch je člověk, který nic nedělá nebo jen to, co nutně musí. Vyhýbá se nejen práci, ale jakémukoliv náročnějšímu konání. Nejraději ze všeho odpočívá a nemá rád vyrušování. Pokud je nucen něco dělat, dělá pomalu, nekvalitně a není spolehlivý. Ne nadarmo byl od slova lenoch odvozený i název příslušného kusu nábytku – lenoška.

Lajdák je nedbalý, nepořádný, ledabylý člověk. Podle Ústavu pro jazyk český lajdat znamená pomalu na něčem pracovat. Synonymem pro pojmenování lajdák je úderný lempl, flink, flákač nebo starosvětský nedbalec.

Líné jsou Ryby, pohodlní Býci

Velmi obecně k lenosti mají větší sklony některá vodní a zemská znamení. Hluboká lenost spojená s živelnou nechutí k činnosti vždy souvisí s převahou vodních znameních (kromě Štíra) v osobním horoskopu a dominantou Neptuna nebo Měsíce. Tito lidé mohou vykazovat i značnou pasivitu. Z různých důvodů mají nechuť se do něčeho pouštět. Můžeme mezi nimi najít zrozence znamení Raka, Vah nebo Ryb nebo osoby s ascendenty v těchto znameních.

Pohodlní bývají Býci, kteří jako praví flegmatici zvěrokruhu se z kanape zvednou jen v případě, kdy je žene vpřed vidina materiálního úspěchu nebo smyslové potěchy, v podání zlých jazyků příslib peněz a jídla.

 • V osobních horoskopech lenochů obvykle nalezneme neharmonické aspekty Marsu se Saturnem, obzvláště v zemských (Býk, Panna, Kozoroh) nebo vodních (Rak, Štír, Ryby) znameních. V tomto případě je lenost spojená s couváním nebo váháním před úsilím, s obavou z neúspěchu. Osoba obvykle nachází velmi dobré důvody k tomu, aby nic nedělala nebo se něčemu, v čem by mohla neuspět, vyhnula.
 • Astrologická zajímavost. Je lépe neoznačovat jako líné některé jedince, v jejichž horoskopu jsou planety rozložené do „rozstřiku“ nebo do „lokomotivy“. Tzn., že jsou planety pravidelně rozložené po celém horoskopu. Tito lidé mají prostě velké potíže s nalezením své vlastní cesty a prokážou svoji energii, teprve když ji objeví. Totéž platí pro některé osoby narozené ve znamení Berana nebo Vodnáře (nebo které mají Mars v Beranu či Mars ve Vodnáři). Ti jednají většinou pouze v návalu nadšení pro věc.

Ledabylost je vlastní Blížencům

Nedbalost a nepořádnost je bližší vzdušným (Blíženci, Váhy, Vodnář) a ohnivým (Beran, Lev, Střelci) znamením. Mají tendenci mít rychle hotovo. Berani jsou netrpěliví, Lvi někdy až příliš povznesení nad detail a Střelce důkladnost zdržuje. Mezi velké nepořádníky často patří Blíženci, ti kolem sebe s velkou přirozeností šíří chaos. Všechno začínají, ale nic nedokončují. Jsou příliš rozptýlení na to, aby se zabývali něčím do hloubky. Váhy se zase kvůli své nerozhodnosti raději do ničeho nepouštějí a čekají, jak se situace vyvrbí. Vodnáři jsou z podstaty svého znamení nevypočitatelní, takže nikdy nevíte, zda svoji práci vykonají perfektně nebo ji odbydou. Bude záležet na jejich zaujetí konkrétním úkolem.

V jakém případě vždy raději lenošíte?

 • Beran – když vás úkol nijak nenadchne.
 • Býk – když byste měli pracovat zadarmo.
 • Blíženci – když se nic nového nedozvíte.
 • Rak – když budete muset opustit domov a své blízké.
 • Lev – když vás zadaný úkol není hoden.
 • Panna – když je vidina cíle pro vás příliš abstraktní.
 • Váhy – když se nemůžete rozhodnout, co dělat, tak raději neděláte nic.
 • Štír – když půjde o nějakou maličkost.
 • Střelec – když nebudete moci bojovat za nějaký ideál.
 • Kozoroh – v žádném známém případě nelenošíte.
 • Vodnář – když práce bude omezovat vaši svobodu a názory.
 • Ryby – když činnost není pro vás dostatečně inspirující.

Pracanti neboli dělníci horoskopu

Klasická astrologie má za největší pracanty zvěrokruhu tři znamení – Berana, Pannu a Kozoroha. Každé z nich pracuje tvrdě a usilovně, i když mají k práci rozdílné přístupy a používají jiné metody. Ale i ti mohou být občas líní, zejména když mají svůj ascendent umístěný v nějakém pohodlnějším znamení. V případě Berana a Kozoroha například ve znamení Vah nebo Ryb, Panny ve znamení Ryb.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Zdroj: Autorský článek a ujc.avcr.cz

Sdílejte článek
Štítky znamení zvěrokruhu lenost nepořádnost

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.