8. června 2016 01:05
Iva Kropáčková10 tipů, jak si užít dovolenou a nemít strach o peníze
Na dovolenou do ciziny se chystá zase hodně Čechů, i když letos plánují hlavně bezpečnější destinace. Koruna posiluje, a tak nákupy na místě vyjdou o něco levněji. A jak právě v zahraničí efektivně platit?
Češi letos vybírají dovolenou především podle toho, kde by mělo být relativně bezpečno. Plánují cesty hlavně do Bulharska, Španělska, Rakouska či Řecka, někteří ale vyrazí i na Slovensko, Maledivy či Kubu. I když zájezdy jako takové letos mírně podražily, díky posilující české měně bude zase (nejen) u moře o něco levněji – zahraniční nákupy zlevní k tuzemským v průměru asi o 3 procenta. Záleží ale na tom, kam pojedete. V některých "bezpečných" destinacích je na naše poměry stále draze...
Nejlevněji je v Bulharsku, nejdráž v Řecku či Itálii
Z jedenácti evropských zemí, které Češi navštěvují při svých dovolených nejčastěji, zůstává podle průzkumu UniCredit Bank dlouhodobě nejlevnější Bulharsko. Za českou tisícovku tam český turista nakoupí v propočtu zboží, které by ho doma stálo 1 383 korun. Další cenově nejpřijatelnější zemí je Maďarsko, česká tisícikoruna tam má hodnotu 1 150 korun. Zhruba stejně jako doma si pak Češi za tisíc korun mohou nakoupit na Slovensku a v Chorvatsku, kde získají nákup asi v hodnotě 970–979 korun. Relativně drahé jsou pro nás naopak země u moře, ve kterých se platí eurem – Řecko a Španělsko, kde za naší tisícovku nakoupíte zboží v hodnotě 780 korun, resp. 720 korun. Suverénně nejvíc zaplatíme v oblíbené Itálii (630 korun. Ještě dražší než Itálie je pro Čechy Francie a sousední Rakousko. Češi v obou těchto zemích za tisícikorunu pořídí nákup, za který by doma zaplatili o 400 korun méně.
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ online Bleskové srovnání, bleskové sjednání. Na Prima Rádci
Jak v zahraničí bezpečně platit?
A jak na finance, pokud hodláte utrácet v zahraničí? Nejlepší je vozit na dovolenou hotovost a ideálně dvě karty schované na dvou místech. Taková je základní poučka, kterou se už většina Čechů řídí. Pokud jde o platby kartami, čeští turisté s nimi umějí v zahraničí zacházet a nebojí se je používat. "Češi se naučili karty používat. Když to trochu zjednoduším, dneska jsou ochotní a schopní zaplatit i zmrzlinu na pláži kartou," řekl s nadsázkou během posledního období dovolených Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty. Například v roce 2014 jsme kartou v cizině utratili 55 miliard korun, nejvíc právě během letních měsíců. Průměrně pak utratí v přepočtu asi tisíc korun za jeden nákup.
Minislovníček na dovolenou: Peníze / Hotovost / Karta / Mohu platit hotově/kartou? Chorvatsky: Novac (novci, valuta) / Gotovina / Kartica / Mogu li platiti gotovinom/karticou?Italsky: Soldi / Contanci / Carta di pagamento / Posso pagare con contanti/carta di credito?Bulharsky: / / / / ?Anglicky: Money / Cash / Payment Card / Can I pay by cash/credit card?Německy: s Geld / s Bargeld / e Zahlungskarte / Kann ich mit Bargeld oder Kreditkarte bezahlen?
10 tipů, jak hospodařit na dovolené, abyste byli bez obav
- Kde můžete, tak plaťte kartou, protože všude u obchodníků máte tu platbu zdarma a banka vám všechno přepočte devizovým kurzem, který je vždycky výhodnější než ve směnárně," doporučuje finanční expert Prima Rádce Michal Koubek.
- Vyměňte si hotovost na případné nenadálé události a na platby, o kterých víte, že budete potřebovat platit hotově (spropitné, toalety, suvenýry, ovoce na tržišti apod.). "Bez hotovosti se samozřejmě v cizině neobejdete, zvlášť pro takové drobné platby počínaje parkováním a konče spropitným v restauraci," potvrzuje ještě Koubek.
- Pokud máte karet víc, respektive i od různých vydavatelů, vezměte je všechny. Může se vám totiž stát, že někteří obchodníci vám určité karty nevezmou. Karty pak schovejte na více místech, jednu můžete mít v peněžence, druhou uložte jinam.
- Odborníci také doporučují mít například jen jeden účet na dovolenou, kde nebudete mít uložené všechny své úspory. Každopádně je lepší v zahraničí používat kartu k účtu, kam vám například nechodí výplata. V případě odcizení karty nehrozí vysoké ztráty.
- Jako elegantní řešení pro případnou rezervu může být kreditka, kde nemáte žádné úspory, naopak máte možnost využít peníze banky. Ty ale pak musíte do asi 6 týdnů po zaplacení kartou vrátit, abyste neplatili žádné úroky. Kreditní karta je totiž forma půjčky.
- Pokud kartu ztratíte, stačí, stejně jako v Čechách, zavolat na infolinku a kartu ihned zablokovat.
- Stejně jako u nás je platba kartou u obchodníků v cizině zdarma. Zato za výběr z bankomatu se často platí nemalé poplatky. Jsou ale i banky, které nabízejí i výběry ze zahraničního bankomatu zdarma. Doporučujeme porovnat.
- Snažte se výběr z bankomatu omezit, raději jednou vyberte 100 euro než 2 x 50 euro.
- Výběr z bankomatu v cizině je ovšem bezpečnější než například kupovat valuty na ulici. "Když jdete do bankomatu a vyberete si lokální měnu, tak máte garanci, že máte peníze oficiální, kdežto, když to vyměníte někde na ulici, tak můžou být peníze falešné," varuje Roman Kotlán.
- Pokud jde o výměnu valut v Čechách, bezpečně můžete valuty vyměnit ve směnárně nebo v bance. Na ulici se jedná o riskantní záležitost. Ve směnárně máte často možnost vyměnit valuty bez poplatku, navíc s lepším kurzem, banky si poplatky většinou účtují. Nicméně v letních měsících některé z nich nabízejí také "bezpoplatkový" režim. Kurzovní lístek může být pro vás nepřehledný. Chcete-li vyměnit české koruny za zahraniční měnu, hledejte sloupec označený "valuty prodej". Pokud budete potřebovat vyměnit větší obnosy peněz, až několik desítek tisíc korun, můžete využít tzv. VIP kurz. V některých směnárnách ale můžete natrefit i na výhodnou akci, kdy dostanete lepší kurz i při běžné výměně.
- tipy na cestu (nejen) do Chorvatska
- cestovní pojištění
- jak řešit problémy v zahraničí
- kdy a kde vyměnit valuty, ...
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...