Seriály a filmy

8. června 2016 01:05

Iva Kropáčková

10 tipů, jak si užít dovolenou a nemít strach o peníze

Na dovolenou do ciziny se chystá zase hodně Čechů, i když letos plánují hlavně bezpečnější destinace. Koruna posiluje, a tak nákupy na místě vyjdou o něco levněji. A jak právě v zahraničí efektivně platit?

Češi letos vybírají dovolenou především podle toho, kde by mělo být relativně bezpečno. Plánují cesty hlavně do Bulharska, Španělska, Rakouska či Řecka, někteří ale vyrazí i na Slovensko, Maledivy či Kubu. I když zájezdy jako takové letos mírně podražily, díky posilující české měně bude zase (nejen) u moře o něco levněji – zahraniční nákupy zlevní k tuzemským v průměru asi o 3 procenta. Záleží ale na tom, kam pojedete. V některých "bezpečných" destinacích je na naše poměry stále draze...

Nejlevněji je v Bulharsku, nejdráž v Řecku či Itálii

Z jedenácti evropských zemí, které Češi navštěvují při svých dovolených nejčastěji, zůstává podle průzkumu UniCredit Bank dlouhodobě nejlevnější Bulharsko. Za českou tisícovku tam český turista nakoupí v propočtu zboží, které by ho doma stálo 1 383 korun. Další cenově nejpřijatelnější zemí je Maďarsko, česká tisícikoruna tam má hodnotu 1 150 korun. Zhruba stejně jako doma si pak Češi za tisíc korun mohou nakoupit na Slovensku a v Chorvatsku, kde získají nákup asi v hodnotě 970–979 korun. Relativně drahé jsou pro nás naopak země u moře, ve kterých se platí eurem – Řecko a Španělsko, kde za naší tisícovku nakoupíte zboží v hodnotě 780 korun, resp. 720 korun. Suverénně nejvíc zaplatíme v oblíbené Itálii (630 korun. Ještě dražší než Itálie je pro Čechy Francie a sousední Rakousko. Češi v obou těchto zemích za tisícikorunu pořídí nákup, za který by doma zaplatili o 400 korun méně.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ online Bleskové srovnání, bleskové sjednání. Na Prima Rádci

Jak v zahraničí bezpečně platit?

A jak na finance, pokud hodláte utrácet v zahraničí? Nejlepší je vozit na dovolenou hotovost a ideálně dvě karty schované na dvou místech. Taková je základní poučka, kterou se už většina Čechů řídí. Pokud jde o platby kartami, čeští turisté s nimi umějí v zahraničí zacházet a nebojí se je používat. "Češi se naučili karty používat. Když to trochu zjednoduším, dneska jsou ochotní a schopní zaplatit i zmrzlinu na pláži kartou," řekl s nadsázkou během posledního období dovolených Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty. Například v roce 2014 jsme kartou v cizině utratili 55 miliard korun, nejvíc právě během letních měsíců. Průměrně pak utratí v přepočtu asi tisíc korun za jeden nákup.

Minislovníček na dovolenou: Peníze / Hotovost / Karta / Mohu platit hotově/kartou? Chorvatsky: Novac (novci, valuta) / Gotovina / Kartica / Mogu li platiti gotovinom/karticou?Italsky: Soldi / Contanci / Carta di pagamento / Posso pagare con contanti/carta di credito?Bulharsky: / / / / ?Anglicky: Money / Cash / Payment Card / Can I pay by cash/credit card?Německy: s Geld / s Bargeld / e Zahlungskarte / Kann ich mit Bargeld oder Kreditkarte bezahlen?

10 tipů, jak hospodařit na dovolené, abyste byli bez obav

 1. Kde můžete, tak plaťte kartou, protože všude u obchodníků máte tu platbu zdarma a banka vám všechno přepočte devizovým kurzem, který je vždycky výhodnější než ve směnárně," doporučuje finanční expert Prima Rádce Michal Koubek.
 2. Vyměňte si hotovost na případné nenadálé události a na platby, o kterých víte, že budete potřebovat platit hotově (spropitné, toalety, suvenýry, ovoce na tržišti apod.). "Bez hotovosti se samozřejmě v cizině neobejdete, zvlášť pro takové drobné platby počínaje parkováním a konče spropitným v restauraci," potvrzuje ještě Koubek.
 3. Pokud máte karet víc, respektive i od různých vydavatelů, vezměte je všechny. Může se vám totiž stát, že někteří obchodníci vám určité karty nevezmou. Karty pak schovejte na více místech, jednu můžete mít v peněžence, druhou uložte jinam.
 4. Odborníci také doporučují mít například jen jeden účet na dovolenou, kde nebudete mít uložené všechny své úspory. Každopádně je lepší v zahraničí používat kartu k účtu, kam vám například nechodí výplata. V případě odcizení karty nehrozí vysoké ztráty.
 5. Jako elegantní řešení pro případnou rezervu může být kreditka, kde nemáte žádné úspory, naopak máte možnost využít peníze banky. Ty ale pak musíte do asi 6 týdnů po zaplacení kartou vrátit, abyste neplatili žádné úroky. Kreditní karta je totiž forma půjčky.
 6. Pokud kartu ztratíte, stačí, stejně jako v Čechách, zavolat na infolinku a kartu ihned zablokovat.
 7. Stejně jako u nás je platba kartou u obchodníků v cizině zdarma. Zato za výběr z bankomatu se často platí nemalé poplatky. Jsou ale i banky, které nabízejí i výběry ze zahraničního bankomatu zdarma. Doporučujeme porovnat.
 8. Snažte se výběr z bankomatu omezit, raději jednou vyberte 100 euro než 2 x 50 euro.
 9. Výběr z bankomatu v cizině je ovšem bezpečnější než například kupovat valuty na ulici. "Když jdete do bankomatu a vyberete si lokální měnu, tak máte garanci, že máte peníze oficiální, kdežto, když to vyměníte někde na ulici, tak můžou být peníze falešné," varuje Roman Kotlán.
 10. Pokud jde o výměnu valut v Čechách, bezpečně můžete valuty vyměnit ve směnárně nebo v bance. Na ulici se jedná o riskantní záležitost. Ve směnárně máte často možnost vyměnit valuty bez poplatku, navíc s lepším kurzem, banky si poplatky většinou účtují. Nicméně v letních měsících některé z nich nabízejí také "bezpoplatkový" režim. Kurzovní lístek může být pro vás nepřehledný. Chcete-li vyměnit české koruny za zahraniční měnu, hledejte sloupec označený "valuty prodej". Pokud budete potřebovat vyměnit větší obnosy peněz, až několik desítek tisíc korun, můžete využít tzv. VIP kurz. V některých směnárnách ale můžete natrefit i na výhodnou akci, kdy dostanete lepší kurz i při běžné výměně.

SPECIÁL: Letní dovolená 2016

 • tipy na cestu (nejen) do Chorvatska
 • cestovní pojištění
 • jak řešit problémy v zahraničí
 • kdy a kde vyměnit valuty, ...

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.