27. června 2016 02:15
Iva Kropáčková5 zásadních důvodů, proč se pojistit do zahraničí. Karta často nestačí
Mezi nejčastější zdravotní rizika v zahraničí, kvůli kterým lidé musí vyhledat lékaře, patří zejména komplikované žaludeční či střevní nevolnosti a horečka, úrazy či srdeční zástava.
Dovolená, to je pro každého vidina minimálně pohodového týdne s rodinou nebo přáteli. Těšíte se na pláž a moře, kde si vyzkoušíte třeba jízdu na vodním skútru. Plánujete výlety po ostrově, na který máte namířeno. Půjčíte si auto nebo kolo a vyrazíte. Vylezete na nejvyšší místní horu, vyzkoušíte si jízdu v rozbouřené řece na člunu. A tak dále. Snů o destinacích i způsobu trávení prázdnin má každý spoustu. Během snění byste ale měli zůstat také nohama na zemi a počítat s tím, že i na dovolené se může stát něco nepříjemného. Od zdravotních komplikací po ztrátu zavazadel. Před každou cestou do zahraničí (nejen prázdninovou, ale i služební) byste proto měli být pojištěni.
APLIKACE – CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ: Plánujete dovolenou nebo jinou zahraniční cestu? Sjednejte si cestovní pojištění online na Prima Rádci, během pár minut. Je platné ihned...
1. Desítky tisíc Čechů ročně hlásí úraz nebo nemoc
Nepříjemná událost se může stát i doma, nicméně pokud vás potká za hranicemi naší republiky, je to o to nepříjemnější. Ne vždy a všude se dobře domluvíte, ne všude je odpovídající zdravotní péče. Přitom stačí málo a zlomíte si ruku – na lyžích či při nešťastném pádu z kola – nebo někoho zraníte vy. A to není všechno. Můžete zavinit dopravní nehodu, zatoulají se vám kufry. Mohou vás okrást zloději a vy zůstanete bez dokladů i peněz. Mezi nejčastější zdravotní rizika v zahraničí, kvůli kterým budete muset vyhledat lékaře, přitom patří zejména komplikované žaludeční či střevní nevolnosti a horečka (v tomto případě platí návštěva lékaře zejména pro děti), úrazy či srdeční zástava. V nejhorších případech lidé při zahraničních cestách také umírají. A v číslech: Pojistnou událost související s léčebnými výlohami a úrazem mimo naši zemi hlásí téměř 70 tisíc českých turistů ročně. Bez cestovního pojištění jsou průměrné náklady na ošetření téměř 20 tisíc korun a výjimkou nejsou ani milionové částky. Cestovní pojištění pak tyto částky uhradí za vás.
2. Kartička od pojišťovny nestačí v 99 % případů
Cestovní pojištění si vždy můžete zvolit podle typu cesty a místa, kam pojedete. Jiné budete volit v případě dobrodružné cesty do Jižní Ameriky, jiné při cestě na hory, kde plánujete pokořovat šestitisícovky, a jiné na odpočinkovou dovolenou u moře. Ani při cestách po Evropě byste ale neměli spoléhat jen na modrou kartičku, kterou vám vydala vaše zdravotní pojišťovna. Řada lidí se domnívá, že při dovolené po Evropě je ochrání to, že jsme členy EU a tedy, že nás bez problémů v zahraničí ošetří. Je to sice pravda, ale v mnohých případech si budeme muset za ošetření nebo léky připlatit z vlastní kapsy. Evropské pojištění má totiž své limity. "Evropský průkaz zdravotního pojištění platí pouze ve veřejných zařízeních, nevztahuje se třeba na repatriaci zpět do České republiky," říká odborník na pojištění Prima Rádce Zdeněk Novák. S evropskou kartou člověk zaplatí i stejnou spoluúčast, kterou by musel za ošetření zaplatit místní obyvatel, což znamená i někdy desítky procent z ceny léčení. Podrobnosti v následujícím článku:
Také pojištění k platební kartě nemusí stačit. Tam kromě nižších limitů bývá také menší rozsah krytí. Podle odborníků je však lepší si sjednat limit léčebních výloh co nejvyšší, minimálně tři miliony korun. Nejen na cesty mimo starý kontinent se tak vyplatí sjednat si komerční cestovní pojištění. Vždy přitom vycházejte z individuální situace a svých potřeb. Ve smlouvách můžete pojistit i ztrátu zavazadel. Pokud jste hodně opatrní a nejste si zcela jisti, že budete moci na sto procent odjet na dovolenou, můžete si nechat pojistit i storno zájezdu.
3. Součástí pojištění je i asistence
Další neodmyslitelnou součástí cestovního pojištění je nonstop asistenční služba. Tu byste měli kontaktovat co možná nejdříve, například ideálně ještě před vyhledáním lékaře. Asistenční služba vám v rodném jazyce doporučí, kam se obrátit, nebo rovnou zavolá vhodnou pomoc, případně poskytne finanční záruky zdravotnickému zařízení nebo přetlumočí konverzaci s lékaři, místními orgány a podobně. Asistenční pracovníci disponují znalostí místních poměrů, jde proto o nejefektivnější způsob, jak řešit nastalé komplikace a zároveň předejít případným problémům s následným plněním pojišťovny. Uložte si proto kontakt na asistenční službu do vašeho telefonu.
NÁŠ TIP: Asistenční služba není jen pomoc v nouzi, můžete se informovat na doklady nutné pro vstup do země, průměrné ceny komodit nebo aktuální kurzy měn a předpověď počasí.
4. Odpovědnost za škodu v rámci pojištění
Škodu na cizím majetku můžete způsobit v hotelu i na pláži. Ze zkušenosti platí, čím luxusnější hotel, tím větší riziko a případná výše způsobené škody. Až na milionové částky mohou vyšplhat výdaje na zaplacení škody, pokud ji způsobíte někomu jinému. I proto je jedním ze zásadních důvodů sjednání cestovního pojištění i možnost pojištění odpovědnosti, zvláště jedete-li s dětmi.
5. Cestovní pojištění není drahé
Nejlevnější pojištění na den se pohybuje kolem devíti korun. Bezlimitní pojištění na léčebné výlohy včetně pojištění odpovědnosti za škodu lze získat i za 34 korun na den. Na pojištění můžete ušetřit, pokud si ho sjednáte online. Například rodina se dvěmi dětmi za týdenní dovolenou v Evropě zaplatí při sjednání přes internet částku od 400 korun. Běžně může být i dvojnásobná.
A navíc: Rizikové sporty nutné pojistit extra
Vždy je třeba si řádně přečíst pojistné podmínky. Pojišťovny někdy mají výjimky, takzvané výluky, na které se některé plnění vztahovat nemusí. Například pokud byste byli během škodné události pod vlivem alkoholu nebo by se vám zranění stalo během sportovních závodů. Rekreační sport je vždy v ceně pojištění, zimní sporty nebo rizikové si ale musíte připojistit. Naopak některé sporty pojišťovny ani nepojistí. Patří mezi ně například skoky na laně, vysokohorská turistika nad pět tisíc metrů nad mořem nebo lyžování mimo vyznačené sjezdovky a trasy. Více zde:
V případě chronických onemocnění pojišťovny nemusí uznat například zhoršení zdravotního stavu v souvislosti s danou nemocí. Také pro těhotné ženy platí u pojišťoven výluky. Některé pojišťovny odmítají nastávající maminky dokonce pojistit, případně nabízejí pojištění jen do sedmého měsíce těhotenství.
Pokud tedy máte pochybnosti, vždy konkrétní věci konzultujte s pojišťovnou.
Další tipy na cestu...
- Schovejte si všechny doklady od lékařů či stvrzenky z lékáren – ty předložte po návratu pojišťovně.
- Pokud cestujete s cestovní kanceláří, pojištění často nabízejí jako součást služeb v rámci zájezdu. I v tomto případě si ale pročtěte pozorně podmínky pojištění.
- Pokud uzavřete cestovní pojištění, při cestách po Evropě si vezměte s sebou i modrou kartičku pojišťovny. Pokud najdete státní zařízení, budou výdaje kryty z úhrad zdravotních pojišťoven.
- Nezapomeňte si vzít s sebou základní lékárničku. Její součástí by měly být léky, které běžně užíváte na své zdravotní komplikace, potom léky proti horečce, průjmům, bolestem (hlavy, zad), dále přípravky na kožní problémy v souvislosti s poštípáním hmyzem či spálením od slunce.
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...
Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na PrimaPLAY – Zprávy.