Film Cena za štěstí ukazuje životy generace těch, kteří prožili 90. léta divokým hledáním své identity
Český filmu Cena za štěstí režisérky Olgy Dabrowské ukazuje příběhy lidí, kteří cestu ke svému štěstí někde ztratili a pokoušejí se ji znovu najít. V hlavních rolích Vanda Hybnerová, Ivana Chýlková, Tomáš Hanák či Jaroslav Plesl.
Těšte se na film plný emocí a skvělých hereckých výkonů. Milenecký a životní pár (Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková) vychovává dvě děti, když do jejich harmonického soužití vstoupí muž z minulosti (Tomáš Hanák). Násilnický psychopat (Jaroslav Plesl) se domáhá dcery z rozvedeného manželství, zatímco jeho bývalá žena (Klára Pollertová-Trojanová) s dětmi trpí jeho terorem. Dva teenageři od svých rodin prostě a jednoduše utečou. Oddaný muž (Pavel Řezníček, kterého znáte také ze seriálu Svatby v Benátkách) nemá sílu, aby ochránil svou lásku.
Lidské štěstí zkrátka může mít mnoho podob. Někdy jasných, někdy nečekaných.
Přehrajte si celý film Cena za štěstí:
Film Cena za štěstí rozvíjí samostatné osudy několika hrdinů, aby se jejich cesty začaly postupně křížit a mohly nakonec složit dohromady jeden velký příběh života.
Vanda Hybnerová v nelehké roli. Lesba, nebo hetero?
V jedné z hlavních rolí filmu Cena za štěstí se těšte na Vandu Hybnerovou (momentálně ji můžete na Primě vidět v seriálu Krejzovi). „Představení mojí postavy není vůbec jednoduché. Sylva Milerová je žena. Tím jsem si naprosto jistá. Je to ale člověk, který v životě pořád něco hledá a není si jistý tím, kam patří. Z velké lásky, z heterosexuálního vztahu, se jí narodí dcerka. Partner ji ale záhy opustí a Sylva se rozhodne pro život se ženou, přestože není lesba od přírody, žije v poměrně spokojeném vztahu poměrně dlouho let, ve kterém je jí dobře. Najednou se objeví zpátky ten princ (Tomáš Hanák), který způsobil, že se kdysi stala matkou a zjistí, že se díky jeho darovanému spermatu stala matkou podruhé se stejným partnerem,“ přibližuje stručně zápletku filmu Vanda Hybnerová a dodává, že celý film je o velké pavučině vztahů, které se mezi sebou vzájemně prolínají. „Výsledkem je samota. Všichni po něčem touží a myslím, že špatným směrem.“ Jak složitý filmový příběh skončí?
Cena za štěstí
Tomáš Hanák o roli stárnoucího padesátníka ve filmu Cena za štěstí
Jaká je přesně vaše postava sukničkáře Romana v novém filmu Cena za štěstí? Roman je člověk, který si užívá života po stránce žen. Dobrého pomálu, anebo všechno se přejí. Najednou mu v jeho věku, kolem padesátky, chybí možná nějaký přístav, a tak vítá situaci, která je velmi zábavná, absurdní – že by dokonce tu rodinu na starší kolena mohl mít. Je otázkou, jestli je jako celoživotní starý mládenec vůbec připraven na to házet si míčkem s malým děťátkem.
Jak se Tomáš Hanák připravoval na roli odkvétajícího padesátníka? Ledacos tam z toho ze svého života znám, ve svém věku. (S Hanákovskou nadsázkou a se smíchem.) Snažim se vypadat, že mi je trochu míň, než mi ve skutečnosti je.
A konkrétně tedy vypadá taková příprava jak? Ráno se vybelhá (Tomáš Hanák) z postele, pak se rozchodí, napřímí v zádech, vtáhne břicho. Pak si nakape do očí nějaké kapky, zubním kartáčkem si zvedne obočí a pak se na sebe podívá: ´Hmm? Pořád málo. A ne, jde to! Přeháním, necítím se nijak špatně. Je to dobrý.´ Když mám za partnerky Ivanu Chýlkovou a Vandu Hybnerovou, tak ono to jde velmi dobře. Samozřejmě, kdybych měl za partnerku nějakou krasavici, které je třiadvacet, bylo by to těžší. Tím se ale nechci nijak dotknout těhle nádherných ženských, které mi jsou bližší.
Film Cena za štěstí očima autorky: Olga Dabrowská
Sama scenáristka a režisérka Olga Dabrowská chce filmem Cena za štěstí ukázat, jak v současnosti žije generace těch, kteří prožili 90. léta divokým hledáním své identity. Ve svém filmu s lehkostí a mírnou nadsázkou poukazuje na vážný sociologický fenomén dnešní doby. Když si člověk napíše scénář a ještě se film rozhodne režírovat, nakolik u něho funguje určitá sebereflexe? Tak jste vlastně v takové schizofrenii. Běžnější opravdu je, že scenárista napíše scénář, předá ho režisérovi a pak se scenárista zlobí na režiséra, že mu kazí jeho krásný scénář a režisér se zlobí na scenáristu, jak mu kazí obrazy a že se podle jeho scénáře nedá točit. Já jsem při natáčení DS prožívala obojí.
Český film plný hereckých es
Jak velký prostor jste měla ve volbě představitelů vašich filmových postav?
Měla jsem velké štěstí, že mi producenti dali volnou ruku. Shodli jsme se na tom, že pro film chceme hlavně výborné herce. Samozřejmě byli rádi, že jsem obsadila několik opravdu známých jmen, ale hlavním kritériem pro mne bylo, že všichni musejí být skvělí hreci. Některé jsem obsadila proto, že už jsem je měla v hlavě od začátku psaní scenáře.
Kteří herci to byli?
Jasno jsem měla nejen v případě dcery Olinky, ale například i role Ivety, ztvárněná Ivanou Chýlkovou, nebo Tomáše Hanáka už jsem měla před očima od začátku. Naopak do role Silvy jsem pořád nevěděla koho obsadit. Dělala jsem velké castingy, hledala jsem i mezi neherečkami. Hledala jsem nějakou zajímavou ženu, která by dokázala okouzlit muže i ženy a mohla by obhájit dost kontroverzní postavu, kterou by nakonec měli diváci rádi. Pak jsem na castingu našla Vandu Hybnerovou, za kterou jsem moc vděčná. Když to Vanda zahrála, hned jsem věděla, že je vyhráno.
Pak ve filmu hraje skvělá Klára Trojanová...
Tu jsme rovnou pozvali na kamerové zkoušky. Jednak je to maminka Pepy Trojana a přišlo nám zajímavé, kdyby reálná maminka hrála maminku i synovi coby filmové postavě. Ono se ví, že Klára Trojanová je skvělá herečka, ale přece jenom měla čtyři děty a s nimi i delší profesní pauzu. Jsem moc vděčná, že diváci zase uvidí takovou herečku v jedné z nejdůležitějších rolí nového českého filmu!
Vám se ale pro film Cena za štěstí podařilo „ulovit“ hned několik zástupců rodu Trojanů. Kdo byl první volbou?
První obsazený do filmu byl Pepa Trojan (junior), následně jeho maminka Klára Trojanová, potom dědeček, pan Ladislav Trojan a nakonec ještě Pepův starší brácha Franta Trojan.
Ve filmu hraje více potomků slavných českých hereckých rodů. Označila byste je za novou hereckou krev?
Já si myslím, že geny se nezapřou. Kluci Trojanovi jsou jednoznačně úžasní, máme tady i dcery Vandy Hybnerové a Saši Rašilova, které také mají nepopiratelný herecký talent. Já jsem s nimi byla na place moc spokojená.
Autor: Zuzana Schneidewind