5. ledna 2017 01:05
Iva KropáčkováČeské mobilní tarify jsou nejdražší v Evropě. Jak najít ten nejvýhodnější?
Ceny neomezených mobilních tarifů v Česku jsou až dvojnásobné ve srovnání s jinými unijními zeměmi. Spolu s Řeckem, Maltou, Bulharskem a Maďarskem patří ČR z hlediska cen mezi nejdražší evropské země.
Aktualizováno 15. 3. 2017 - Z porovnání cen srovnatelných neomezených tarifů v tuzemsku a v zahraničí vychází, že v jiných evropských zemích uživatelé platí za stejné služby i méně než polovinu toho, co platí Češi. Například v Rakousku nabízí jeden z operátorů v rámci neomezeného tarifu kromě volání a SMS i jedenáctkrát větší objem dat než u nás, a navíc můžete posílat neomezené množství SMS v zemích EU a USA. To vše za méně než polovinu české ceny. A o třetinu méně než my, platí za stejné, resp. i lepší služby třeba sousedé v Polsku. Trpělivost už tak došla nejen českým spotřebitelům, ale i politikům a teď se snaží ve zrychleném režimu schválit nový telekomunikační zákon, který by měl zpřísnit podmínky pro mobilní operátory. Zda se ale podaří ceny díky nové legislativě snížit, je stále velkou neznámou. Podle mobilních operátorů to může být i naopak.
Nový průzkum přemrštěné ceny potvrzuje
K tomu, že za volaní a surfovani po internetu, zaplatíme mobilním operátorům až dvakrát tolik, než je průměr Evropské unie, došlo v unikátním průzkumu i sdružení Telefonující.cz. Česko je podle nich čtvrtou nejdražší Zemí v EU a největší rozdíl mezi tarify Evropské unie a našich mobilních operátorů je u obchodních cestujících a matek samoživitelek. Další modelové skupiny, které průzkum testoval, byla rodina se dvěma dětmi a důchodce. Rodina u nás prý zaplatí o 207 procent víc a obchodník dokonce o 363 procent víc než je nejlevnější tarif v unii. Mobilní operátoři ale závěry průzkumu zpochybňují. Podle nich se výsledky každého průzkumu dají vykládat podle přání zadavatele a ceny u nás jsou prý naopak "na hlavu" mnohdy výhodnější než například v Německu či Švédsku.
Srovnání zemí - Kolik se kde platí?
Skutečné ceny placené za služby operátorům ale hovoří jasně a v podstatě potvrzují výsledky průzkumu. V celosvětovém měřítku má dražší ceníky už jen Japonsko a Maďarsko. Pak jsme my, Řecko, Malta a Bulharsko. A pak až ostatní země...
- Konkrétně: Operátoři O2, Vodafone i T-Mobile v Česku například nabízejí neomezené volání a SMS do všech sítí v ČR včetně balíčku s objemem 1,5 GB dat shodně za 749 Kč.
- Polský T-Mobile poskytuje neomezený tarif s pěti GB dat za v přepočtu 305 korun, Orange za 244 korun.
- Ve Velké Británii u Vodafone zákazníci pořídí za 471 Kč měsíčně neomezený tarif s datovým balíčkem ve výši pět GB, včetně neomezeného volání, SMS a dvou GB dat v rámci EU.
- V Nizozemsku T-Mobile nabízí neomezený tarif za 582 Kč měsíčně včetně neomezeného roamingového volání v zemích EU a USA.
- V Německu klienti zaplatí za neomezené tarify podobnou cenu jako v ČR. Samozřejmou součástí všech balíčků jsou však i roamingové služby v rámci EU v ceně tarifu.
Operátorů je víc, menší jsou znevýhoňováni
Konkurence v oblasti nabídky mobilních služeb u nás je přitom obrovská. „Málokdo ví, že na našem trhu třeba už i mobilní a zejména pak datové služby nabízejí i mnohé jiné další firmy než jen tři největší mobilní operátoři,“ vysvětluje finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek. Je proto podle něj vhodné trh určitě porovnat. Nicméně právě menší operátoři jsou ze strany těch velkých dlouhodobně znevýhodňováni. Český telekomunikační úřad v minulosti už vícekrát vyzval "silnou trojku" operátorů, aby snížili velkoobchodní ceny datových služeb v síti LTE právě pro menší operátory, kteří nemají vlastní síť a jsou tak závislí na svých velkých konkurentech. Na výzvu prý zareagoval pouze T-Mobile. Firmy O2 a Vodafone pak dostaly pokutu ve výši dva miliony korun a teď úřad opět výzvu zopakoval.
Tipy: Jak najít výhodnou cenu za volání a internet?
- I když jsou u nás ceny přemrštěné, lze podle Zbyňka Laiska slušnou nabídku už teď najít také. V Česku je přes 14 milionů aktivních SIM karet. Z toho devět milionů tvoří smluvní zákazníci operátorů a zbytek předplacené karty. V aplikaci MOBILNÍ TARIFY během pár minut zjistíte, kolik můžete ušetřit na telefonním tarifu. Podle Laiska bývá pravidlem, že jenom změnou služby nebo rovnou operátora lze ušetřit až 50 procent vaší měsíční útraty.
- Zároveň ale finanční odborník ještě upozorňuje na to, že každý, kdo se rozhodne pro levnější mobilní služby, by se neměl dívat jen na cenu, ale měl by ve svém výběru zohlednit například i dostupné pokrytí signálem nebo třeba rychlost přenosu dat.
- Zejména v oblasti internetu se podle Zbyňka Laiska vyplatí porovnat virtuální operátory, kterých je na trhu asi 150, s nabídkou velkých operátorů. Pokud jde o úsporu na ceně, nelze prý čekat zázraky právě kvůli jejich závislosti na síti konkurence. Nicméně tyto menší firmy se snaží nabízet zajímavou šíří služeb například právě v oblasti internetu. A díky tomu si i oni nacházejí své klienty.
- Tři velcí operátoři se pak v cenových nabídkách příliš neliší. Všichni lákají na nabídku neomezeného volání. Za výše uvedených 749 korun měsíčně můžete mít u všech tří neomezené volání, SMS do všech sítí a 1,5 GB dat. „Je to paradoxní, ale z ceníkových údajů vyplývá, že ten, kdo hodně volá a píše SMS, nemusí takřka řešit, zda je u O2, T-Mobilu nebo Vodafonu. Realita je však jiná, ušetřit se dá,“ říká Zbyněk Laisek. Celkově uspořit peníze za volání i internet lze prý zejména tehdy, když klient operátorů sloučí všechny služby, které od nich využívá a pohrozí jim odchodem k jinému. Mobilní operátoři jsou podle něj ochotni ke slevám teprve až v momentě, kdy jim hrozí, že o klienta z důvodu jiné výhodnější nabídky na trhu přijdou.
Ivana Kropáčková, ve spolupráci s redakcí Zpráv FTV Prima