CNN Prima News: Co dělal profesor Jan Pirk, když....
S nastávajícím spuštěním nové zpravodajské televizní stanice CNN Prima News jsme se zeptali profesora Jana Pirka na to, jak vnímal největší události posledních let. Světově uznávaný kardiochirurg má na svém kontě přes sedm a půl tisíce operací srdce. Která z událostí se toho jeho srdce dotkla nejvíce?
Co jste dělal, když byly teroristické útoky na dvojčata?
Dozvěděl jsem se o tom na operačním sále. Skončil jsem ranní operaci a všichni už jsme seděli v odpočinkové místnosti a dívali jsme se na tu televizi. Říkali jsme si, že se něco zcela zásadního ve světě změnilo. A taky ano!
Pád Berlínské zdi 9. 11. 1989?
Já si pamatuju, ani ne tak na Pád Berlínské zdi, jako na Prahu plnou trabantů a jak přelézali plot na německou ambasádu a potom byla Praha 1 plná opuštěných trabantů. Ty vlaky potom odjížděly a oni mávali z okýnek, odjížděli z hlavního nádraží do svobodného světa. Tak na to se pamatuju velice dobře.
Seriálový doktor David Hofbauer v podání herce Marka Němce pozval světově uznávaného kardiochirurga profesora Jana Pirka. Zdroj: archiv TV Prima / Herminapress
Výbuch Černobylu 26. dubna 1986?
O tom jsme se moc nedozvěděli. Myslím, že tam měli jet nějací naši cyklisti, tam museli jet na nějaký závody. Tak těch nám bylo teda líto. Já myslím, že tam museli nějak jet.
Když byla povodeň v Praze v roce 2002?
Vracel jsem se z Afriky, z Keni, ze safari. A musím říct, že v afrických novinách se o tom psalo. Pamatuji si, že jsme se syny se šli podívat dolu pod Vítkov, do Karlína, kde bylo vlastně všechno zaplavené.
„První dojem je super, takhle by to opravdu mělo vypadat,“ řekl TOP STAR magazínu profesor Pirk. Zdroj: archiv TV Prima / Herminapress
Rok 1998 Nagano?
To jsme samozřejmě řvali u televize a byli jsme nadšení.
Revoluce 19. listopad 1989?
Vím, že to byl pátek a já jsem sloužil víkend a naši oba synové byli na Národní třídě. V sobotu večer přišli sem do IKEMU. Sešli jsem se celá služba a oni nám vyprávěli, jaké to na té Národní třídě bylo. Jeden syn stačil utéct a toho druhého schovali, nějaký hodný lidi ho schovali v jednom činžáku. Policajti tam běhali a bouchali na dveře a všichni museli sedět v absolutním tichu. Směli jenom zavolat domů a jenom říct, že jsou v pořádku. Nic jiného nesměli říct. Takže tohle všechno nám potom v sobotu večer vyprávěli a pondělí už jsme šli na tu manifestaci.