15. září 2009 13:50
Petr UllmannHádej, kdo jsem! s Igorem Chaunem
Režisér a věčný enfant terrible Igor Chaun – v revolučních měsících roku 1989 známý jako jeden ze studentských vůdců – miluje černou barvu a rokenrol.
Igor Chaun – víc než studentský vůdce
Do zábavné soutěžní show se údajně netěšil, prý už není exhibicionista.
Igor Chaun se narodil v roce 1963 v Praze jako syn Evy Chaunové a hudebního skladatele a malíře Františka Chauna. Když ho nepřijali na herectví na konzervatoř, vyučil se a pracoval jako horník v dole Klement Gottwald. Pak dělal pár let asistenta ve Filmovém studiu Barrandov a v roce 1987 se dostal na FAMU na katedru scenáristiky a dramaturgie. V listopadu 1989 se aktivně zapojil do sametové revoluce.
Již v průběhu vysoké školy natočil různé hrané a dokumentární filmy, za které získal četná ocenění. Měl pověst velkého talentu, ale na rozdíl od svých vrstevníků nikdy nenatočil „velký“ hraný film. Našel se spíš v televizní tvorbě. Počátkem 90. let šokuje diváky Velmi uvěřitelnými příběhy, cyklem hraných hororů podle vlastních scénářů. Smysl pro černý humor uplatnil jako spoluautor a režisér v legendárním satirickém pořadu Česká soda.
Ve druhé polovině 90. let se orientoval především na cestopisné a mystické dokumenty z cest po Asii, protože od mládí inklinuje k východním filozofiím a buddhismu. Tříhodinový film mapuje lidskou potřebu duchovního hledání i osobní setkání s tibetským dalajlamou. Igor Chaun se také věnoval literární tvorbě. Vydal dva díly kontroverzních a velmi obsáhlých osobních zápisků Deník aneb Smrt režiséra a sbírku povídek Večeře u mahárádži. Celkem natočil více než čtyřicet různých hraných a dokumentárních filmů, pravidelně natáčí také reklamy, protože nejen uměním živ je člověk.
Co má společného Igor Chaun s Petrem Vondráčkem? Jakým netradičním způsobem se Igor nejradši odreagovává? Pokud chcete vědět více, pusťte si Primu ve středu 16. 9. ve 20.00 a sledujte pořad Hádej, kdo jsem!