11. února 2016 03:05
Iva KropáčkováMinimální zálohy a důchod? Zázraky nečekejte, varuje stát. Co s tím?
Spousta podnikatelů dosáhne jen na nízký důchod, ministerstvo je chce varovat a doporučuje jim zálohy navýšit. Je to opravdu pro dobro lidí, nebo od nich chce teď stát získat víc peněz? Otázka odchodu do penze a výše důchodů je stále hodně diskutabilní...
Na 600 tisíc podnikatelů by mělo dostat od Ministerstva práce a sociálních věcí dopis s upozorněním, s jakou výší důchodu počítat v případě, že budou odvádět na sociálním pojištění jen minimální zálohy. Spolu s inventurou plateb ho dostanou OSVČ, které vykonávají hlavní činnost. Lidem mají být vysvětleny rozdíly v důchodovém zabezpečení osob samostatně výdělečně činných a zaměstnanců a poukázat na to, že ve stáří mohou OSVČ kvůli nízkým odváděným platbám na sociální pojištění pocítit razantní snížení životní úrovně.
>>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce penzijního spoření.
Srovnání: Zaměstnanci vs. OSVČ
Ministerstvo práce a sociálních věcí dále upozorňuje, že v roce 2014 činila za zaměstnance roční platba pojistného na důchodové pojištění průměrně 76 116 korun, zatímco za OSVČ průměrných 32 184 korun. Z toho vyplývá, že vyměřovací základ pro pojistné na důchodové pojištění je u OSVČ vykonávajících hlavní činnost většinou výrazně nižší než vyměřovací základ zaměstnanců. A právě vyměřovací základ má zásadní dopad na budoucí důchod. U zaměstnance je každý rok základem celý hrubý příjem. U OSVČ vykonávající hlavní činnost je ale základem obvykle jen zákonné minimum, což je polovina daňového základu.
Pokud máte jako OSVČ příjmy, které odpovídají přibližně průměrné mzdě zaměstnance, základem pro výpočet důchodu bude pouze polovina, tedy cca 13 tisíc korun na měsíc, neboť z této částky odvedete pojistné na důchodové pojištění. Tak to vysvětlila v dopise pro OSVČ ministryně Marksová. Nepřidává tomu ani výdajový paušál, který snižuje základ pro placení pojistného. V dopise se dále píše, že si každá OSVČ může stanovit základ pro placení pojistného dobrovolně i vyšší. To se teď ale často neděje. "Podle ministryně Marksové by měli zvážit posílení svého finančního zabezpečení na stáří všichni ti živnostníci, kteří odvádějí státu na důchodovém pojištění méně jak čtyři až pět tisíc korun měsíčně," zjistila reportérka Zpráv FTV Prima Daniela Klívarová.
Špatný nápad, míní podnikatelé
Jenže to, co na ministerstvu mají za dobrou radu, vnímá řada podnikatelů i odborníků jako špatný nápad. "Nemám zájem o navýšení, protože se domnívám, že ty peníze půjdou úplně jiným směrem v tu dobu, kdy já je budu potřebovat," uvedl podnikatel Ivo Thurner. A další dodává: "Rozumím tomu tak, že cílem je samozřejmě, aby lidé odvedli co nejvíce do státního rozpočtu, přičemž na konci jsou nabízeny ty možnosti, buďto zvýšit si zálohy, anebo se zapojit do tzv. třetího pilíře důchodového pojištění," myslí si Jan Mlčák. Proč státu ale podnikatelé nevěří? Vláda se totiž - v souvislosti s druhým důchodovým pilířem - už projevila jako nedůvěryhodný partner. "Minulá vláda zavedla nějakou důchodovou reformu, následující vláda to hnedka zrušila, jinými slovy ukázalo se, že možná přijde příští vláda a zase to zruší, a možná, že jednoho dne bude rovný důchod a ukáže se, že všichni ti, kteří přispívali víc, na tom byli hůř než kdyby přispívali méně," uvažuje ekonom Vladimír Pikora.
Přísun peněz v důchodu? Jsou i další cesty
To, že živnostníci, kteří si platí minimální zálohy, dostanou nízký důchod, není nic nového. Není ovšem nutné si zvedat základ v očekávání vyššího důchodu (kterého se navíc nemusíte dožít). Lze využít i jiných cest, jak se na stáří zajistit. "Spoléhám na soukromé zdroje a v každém případě na bankovní ústavy, na pojišťovny, na dobré finanční poradce," stojí si za svým podnikatel Thurner. Své peníze můžete například zhodnocovat v podílových fondech nebo můžete také investovat do nemovitosti, ze které budete mít měsíční příjem (investuje tak stále více lidí, přičemž se vyplatí pořídit tzv. startovací "malé" byty v dobré lokalitě - i na hypotéku - které hledají mladé páry či studenti). A když už, tak i jedna z navrhovaných možností, a to "státní" penzijní spoření, je podle řady odborníků skutečně jedna z těch výhodnějších forem zhodnocení peněz na stáří, a to díky státnímu příspěvku. Důležité je přitom nedávat všechny peníze do jednoho produktu, ale investice především rovnoměrně rozložit. Další informace o tom, jak lze zhodnotit úspory, se dozvíte například v tomto článku:
>>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní finanční situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejvýhodnější řešení.
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.
Sledujte Zprávy FTV Prima, každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy