Seriály a filmy

18. března 2016 10:20

Gabriela Gabrielová

Shen Yun: Jedinečný kulturní zážitek, již za několik dní!

Nebeské víly, fénixové, šaolinští mniši, božstva odměňující dobro a trestající zlo, podmanivé melodie či hledání smyslu života...

V dnešní době existuje jen málo příležitostí vidět krásné, autentické umění, které vychází z původních tradic. Unikátní příležitost se naskytne 26. a 27. března 2016, kdy do brněnského Janáčkova divadla opět zavítá světoznámý soubor Shen Yun Performing Arts.

Trailer Shen Yun 2016

Posláním souboru, který založili čínští umělci v New Yorku, kde mohou tvořit svobodně a nezávisle na současném čínském režimu, je obnovit tradiční čínskou kulturu pomocí jevištního umění. Především prostřednictvím klasického čínského tance a hudby ztvárňují dávné příběhy a legendy, ale i příběhy o odvaze a soucitu ze současnosti.

„Mimořádný zážitek...“

Cate Blanchett, oscarová herečka

Kvalita, tradice, tvrdá práce a srdce

Elegantní dvorní dámy, které se takřka doslova vznášejí na jevišti, energičtí muži, kteří neslyšně dopadají z velkých výskoků na pódium, za tím vším se skrývá mnohaletý tvrdý trénink. Klasický čínský tanec, který soubor prezentuje, se tříbil několik tisíc let. Obsahuje fyzicky nesmírně náročné prvky pocházející z bojových umění a jeho pohyby nesou silnou schopnost vyjádření emocí. Díky tomu dokáže na jevišti znázornit jakýkoliv příběh či legendu bez jediného slova a divák snadno pochopí, co mu umělci sdělují.

Nemá to chybu... myslím, že to je opravdu mimořádný zážitek.“

Vlastimil Harapes, baletní mistr

Příběhy však v představení Shen Yun nevyprávějí pouze tanečníci. Umělce na jevišti doprovází 40členný orchestr spojující výjimečnou krásu a výrazovou bohatost čínských nástrojů s majestátním zvukem nástrojů klasického západního orchestru. Celkový dojem dotváří velkoplošná multimediální projekce na pozadí scény a tanečníci se v průběhu představení mnohokrát převlékají do krásných, ručně vyráběných kostýmů inspirovaných styly jednotlivých dynastií.

U představení Shen Yun však nejde pouze o působivý audio-vizuální zážitek, ale hlavní myšlenku představit publiku podstatu tradiční čínské kultury – propojenost člověka s přírodou a nebesy, pěstování ctností, moudrosti a duchovních hodnot. Sami umělci následují tuto prastarou tradici tím, že kladou důraz na rozvoj morálního charakteru a věnují se meditativním cvičením. Výsledkem je radost a silná pozitivní energie, kterou diváci popisují ve svých reakcích na představení.

Pěvečtí a hudební sólisté

Mezi jednotlivými čísly, kterých je v celém představení přibližně dvacet, najdeme i sólové výstupy proslulých zpěváků, kteří vynikají v pěveckém stylu bel canto. V jejich písních se objevují filosofické úvahy o smyslu života a hodnotách vycházejících z buddhismu, taoismu a konfucianismu, které byly po staletí nedílnou součástí čínské kultury a myšlení.

Přestože je představení každou sezonu jiné, nechybí v něm sólové vystoupení tradičního čínského nástroje erhu, kterému se někdy také říká čínské housle. Tento smyčcový nástroj má pouze dvě struny, a přesto posluchače dokáže dojmout neobyčejně širokou škálou emocí, od těch radostných až po truchlivě melancholické.

Paní virtuoska hrající na čínské housle byla úžasná.“

Pavel Šporcl, houslista

Jevištní událost

Každý rok Shen Yun vystoupí ve více než 100 městech pěti kontinentů a uvidí jej přes 1 milion diváků. Nechybí mezi nimi představitelé královských rodin či herecké a hudební celebrity (jejich ohlasy si můžete přečíst zde). Vstupenky na představení Shen Yun v Brně lze zakoupit na cs.shenyun.com/brno.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.