4. dubna 2018 05:00
Iva KropáčkováVitiligo, nemoc bílých skvrn, lze úspěšně léčit. Kde vám pomůžou a jak?
Na vitiligo dosud neexistovala žádná opravdu funkční a přitom bezpečná metoda bez nežádoucích účinků. Moderní medicína ale přinesla novou naději pro lidi, kterým toto onemocnění komplikuje život.
Vitiligo je způsobeno trvalou ztrátou pigmentu (kožního barviva melaninu), na přesnou příčinu, proč barvivo někomu mizí, ale lékaři zatím nepřišli. Nemoc postihuje muže i ženy zhruba ve stejném počtu, a většinou až v průběhu života. Nejčastěji se rozvíjí mezi desátým a třicátým rokem. Obvykle se skvrny objevují na místech, která jsou více vystavena slunečnímu záření, případně tam, kde byla kůže nějak poraněna. Vznik světlých ohraničených útvarů na pokožce může ale ve velké míře podle všeho podpořit i stres nebo vážná nemoc. Někdy zůstane u jedné malé skvrny, často se ale objeví na více místech na těle a ve výsledku se třeba i slijí do jedné velké mapy. Postižená kůže pak navíc ztrácí přirozenou ochranu před UV zářením.
Ztráta pigmentu = ztráta sebevědomí
Vitiligo nebolí ani nesvědí, jedná se tak především o estetický problém, který ovšem může plynule přecházet až do psychických potíží. Zvlášť, jsou-li skvrny na viditelných místech, jako je obličej nebo ruce. Kůže sice plní především ochranou funkci, je ale také jakousi vizitkou člověka, podle které ho mohou ostatní posuzovat. Takto postižení lidé, zejména pokud se nemoc rozšíří více, proto často mají i velké duševní problémy. Především v pubertě, kdy je vzhled velmi důležitý. Ovšem komplikovat život může nemoc i v dospělosti - například při hledání zaměstnání či partnera.
Pokud se lidé s depigmentací nestanou terčem posměchu, budou pravděpodobně neustále pod palbou zvědavých pohledů ostatních. Výsledkem je pak izolace od okolního světa a strach z kontaktu s ostatními. Řada pacientů potvrzuje, že se u nich rozvinulo duševní onemocnění poté, co se jim na kůži objevilo vitiligo. A samotný stres prý onemocnění často zhoršuje. Jen málo z nich se dokáže s rozsáhlým vitiligem smířit nebo se nad ním povznést. A nepomůže ani fakt, že se nejedná o nemoc, která je vážně ohrožuje na životě.
Vitiligo na různých částech těla, Foto: Derma Medical Clinic
Léčba, která pomůže
Dobrou zprávou pro všechny lidi s vitiligem je, že lze toto onemocnění v dnešní době už celkem úspěšně léčit. Ačkoliv v medicíně existuje již několik desítek let více možností, jak s touto nemocí bojovat, většinou se jedná o metody, které mají řadu nežádoucích účinků. Aplikují se například masti na bázi kortikoidů, které ale mohou pomoci jen v počátečním stadiu onemocnění. A navíc zbytečně zatěžují organismus. Další možností je fototerapie pomocí UVA záření. To ale může při větších dávkách naopak podpořit vznik rakoviny kůže. V úvahu připadá i autotransplantace, která je řešena chirurgicky. Nechme ale tyto v zásadě „nebezpečné“ metody už stranou. Existuje totiž nová metoda, která nemá nežádoucí účinky a je velmi úspěšná. A tou je aplikace laseru, navíc v kombinaci s léčbou pomocí pacientovy vlastní krve.
>> Léčba vitiliga v otázkách a odpovědích. Co můžete od celého procesu čekat?
Když tělo regeneruje pomocí vlastní krve
O co jde konkrétně? Jedná se o kombinovanou regenerativní medicínu, kterou jako jediné zdravotnické zařízení u nás nabízí Centrum klinické a estetické medicíny Derma Medical Clinic. Metoda je velmi úspěšná, nebolí a většina pacientů ji snáší výborně. Je postavená na léčbě pomocí mikrojehliček, jimiž se na začátku nabudí průtok krve. Poté je pacientovi aplikována jeho vlastní bioaktivní plazma obohacená o trombocyty (krevní destičky). Posledním krokem je ošetření excimerovým laserem, který významně podpoří a urychlí celý proces léčby. „V případě této metody nemusí pacientovo tělo přijímat žádné umělé léky nebo materiály. Nehrozí tak riziko následných komplikací v podobě alergie či kontaminace. Kombinace mikrojehličkové terapie a využívání pacientovy krevní plazmy je zároveň zdrojem základních růstových faktorů, takže daný postup kopíruje přirozené regenerativní procesy hojení a obnovy poškozené tkáně,“ popisuje dermatolog a ředitel Derma Medical Clinic Michal Sičák.
Úspěšná léčba vitiliga, Foto: Derma Medical Clinic
Jak léčba probíhá?
Metoda je vhodná pro všechny pacienty. Proces léčby se uskutečňuje ve 4 – 5 cyklech, přičemž jeden cyklus složený z výše uvedených tří kroků, trvá asi 5 týdnů. Návštěvy probíhají ambulantní formou. Co je výjimečné, výsledky lze pozorovat už po první proceduře.
Co pomůže právě vám?
Další důležité informace o této účinné léčbě vitiliga najdete na www.dermamedicalclinic.cz. Pokud se chcete objednat na osobní konzultaci, při které se s lékaři dohodnete, jaká procedura je nejvhodnější právě pro vás, kontakty jsou k dispozici zde
KOMERČNÍ SDĚLENÍ