Jak správně začít hubnout, aby výsledek byl trvalý? Specialista na výživu doporučuje
Začátek redukce váhy a změny Já je podstatný. Specialista na výživu a konzultant pořadu Tlouštíci extra, Ing. Lukáš Vrána, doporučuje základní kroky, které by na startu takové velké změny v životě "tlouštíka" neměly chybět.
V premiérovém speciálu pořadu Tlouštíci – Tlouštíci extra jsme probrali s renomovanými odborníky trendy zdravého životního stylu a problémy, které zajímaly a trápily paní Markétu, hrdinku hlavní epizody pořadu Tlouštíci.
Téma hubnutí a zdravé změny já jistě vzbuzuje mnohem více otázek. Zeptali jsme se za vás výživového poradce Ing. Lukáše Vrány, co je dobré udělat na samém začátku takové životní změny. Aby naše snaha i trápení přinesly trvalý výsledek.
Úspěchem boje s nadváhou není krátkodobá změna vizáže, ale trvalá proměna. Taková začíná v hlavě.
Co by člověk, který si konečně přizná, že má problém s tloušťkou, a rozhodne se ho řešit, měl ideálně udělat?
- Prvním krokem je jednoznačně se opravdu rozhodnout. Nemá význam jakýkoliv postup vzdát po dvou týdnech.
- Obecně by pak bylo vhodné vyhledat poradce pro výživu. Vím, že řada lidí namítne, že je to zbytečné, ale data hovoří jasně – s podporou se hubne lépe, poradce by navíc měl vybrat vhodný způsob redukce. Informací je na internetu spousta, běžný člověk ale nerozezná, co je vhodné a čím si naopak může ublížit.
- Platí navíc, že postup, který je schůdný pro jednoho, nemusí být vhodný pro jiného – každý je individuální a podle toho by se program měl navrhovat.
- Pak už opravdu stačí jen vydržet, třeba ne na 100 %, ale nevzdávat to, chodit na pravidelné kontroly, a pokud se hubnutí zastaví, rozhodně nekončit, ale vytrvat.
Proč je vždy lepší využít k takové změně životního stylu vedení odborníkem?
Jednak obecně vidíme větší úspěšnost, což neznamená, že bez odborníka to nejde, ale úspěšnost je menší, a jednak by daný poradce měl mít přehled různých metod a vybrat také vhodný postup – faktorů je celá řada od zdravotního stavu přes věk anebo typ a intenzitu pohybové aktivity.
Jaké faktory často ovlivňují vznik nadváhy z pohledu výživového poradce?
Faktorů může být celá řada, netýká se to jen běžné populace – příkladem mohou být někteří vrcholoví sportovci, kteří ukončí kariéru, ale po snížení pohybové intenzity nezmění způsob stravování.
- Vidíme také vliv rodiny – pokud se člověk stravuje nevhodně v dětství a je obézní, je zde velká pravděpodobnost, že bude obézní i v dospělosti.
- Existuje také vliv hormonální regulace, zjednodušeně – někteří lidé cítí pocit sytosti až později, než by měli. Jídlem se také mohou řešit stresové faktory.
- A samozřejmě obecně nevhodné stravování – sladkosti, vysoce zpracované potraviny s vysokou energetickou densitou (viz. Hall 2019) v kombinaci s nízkou pohybovou aktivitou.
Hned v první epizodě pořadu Tlouštíci jsme na případu paní Markéty viděli, že obezita má dopady nejen na zdraví, ale i na psychiku. Jaké psychické dopady nadváhy často zmiňují vaši klienti?
Dopadů může být celá řada – stud za svoje tělo, vyhýbání se určitým místům (bazény, sportoviště, společenské akce), změna chování s ohledem na nadváhu, přizpůsobení šatníku (volné oblečení, boty bez tkaniček…). Někdy si lidé uvědomí až zpětně, jak vypadali, a pak slyším, že nechápou, že to neviděli.
Připomeňte si psychické dopady obezity ve scéně z 1. dílu pořadu Tlouštíci:
V jaké fázi hubnutí obvykle nastává zlom, kdy má člověk chuť vše vzdát?
Zlomy obvykle vidím dva – u nemotivovaných lidí hned na začátku po jednom dvou týdnech, a dále u některých, kteří zhubnou určitou část a cítí se už komfortně – nedotáhnou pak redukci až do konce.
Změnit životní styl bývá velmi obtížné. Takové hubnutí není o jednotlivci, ale o celé skupině lidí, které s ním žijí a obklopují ho. Jak podpořit hubnoucího?
Redukce hmotnosti je pro někoho snadná (pokud ví, co má dělat, jak na konkrétní postupy reaguje jeho metabolismus, má motivaci atd…), pro jiného se jedná o téměř nepřekonatelný problém. Zejména pro druhou jmenovanou skupinu je nutná podpora okolí – partner, rodina, děti by takového člověka měli podporovat a respektovat těžké rozhodnutí, že hodlá změnit životní styl. Není nic horšího, než když blízký člověk zrazuje od takového rozhodnutí. Nejlepší je, pokud se rozhodne více členů domácnosti a vzájemně se v rozhodnutí podporují, ať již při nákupu potravin, vaření, nebo společnou pohybovou aktivitou.
Zmínil byste časté hříchy klientů z praxe, roli poradce a co v takových případech doporučujete?
Nikdo není svatý, a i klienti mají svoje hříchy. Z počátku je většinou plán dodržován standardně. Po čase, třeba týden dva, už někteří klienti začínají občas porušovat dohodnutá pravidla – sklenka vína, kousek čokolády, zákusek u maminky a podobně, v nejhorším případě i velká porce jídla ve fast foodu. Tyto věci nelze vzít zpět, ale je nutné se vrátit opět k základům, tedy k navrženému postupu, a vytrvat. I když se daný týden nezdaří a klient nic neshodí kvůli nedodržování, nemusí to znamenat konec. Poradce často klienta navede zpět a motivuje ho, aby zase vše dodržoval.
Podpora koučkou a motivace v případě Markéty:
A jakou roli v redukci váhy a při dietách sehrají výživové programy?
Zajímavou a odzkoušenou variantou jsou komerční programy využívající speciální potraviny na bázi obohacených potravin. Pro klienta je daný postup snadný (záleží na konkrétním programu). Produkty bývají standardizovány, často jsou nízkoenergetické, a klient tak nemusí řešit poměry, energii, nákupy nebo přípravu jídel. Takovýto program může být velmi efektivní pomocí (viz např. studie DiRECT, Droplet, Preview, Brown (2020) aj.).
Na příběh dalšího hrdiny pořadu Tlouštíci a následný speciál Tlouštíci extra se těšte zase ve čtvrtek ve 21.35 na Primě.
Celý příběh paní Markéty z 1. dílu pořadu Tlouštíci si přečtěte níže:
Ještě více zajímavostí a tipů k tématu hubnutí na jednom místě.