Celebrity

23. dubna 2022 05:55

Anna Fedorov

Koller: Odchod ze Sparty byl vysvobozením. Připadal jsem si tam jako outsider

Nenechte si ujít Jana Kollera v pořadu Povídej

Historicky nejlepší střelec české fotbalové reprezentace Jan Koller zavzpomíná na začátky své kariéry úspěšného sportovce a vzpomene i na těžké chvíle v pražské Spartě. „Na tréninku mi všichni nadávali a já cítil, že tam nepatřím. Když jsem pak odcházel, bylo to pro mě vysvobození,“ přizná 49letý bývalý útočník v nedělním premiérovém dílu pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

S fotbalem začínal Koller už jako šestiletý kluk ve Smetanově Lhotě. Cesta k vysněnému sportu byla ale celkem trnitá. „Nikdy jsem neprošel žádným tréninkovým střediskem. Byl jsem takové dítě vesnice,“ říká Koller.

Zpočátku mu prý dělala problém hlavně jeho výška. Legenda českého fotbalu totiž měří 2,2 metru. „Byl jsem takový samorost a neuměl se svojí výškou zacházet. Časem jsem se s tím však naučil pracovat a z nevýhody se stala moje přednost,“ pokračuje autor rekordních 55 branek v národním dresu.

Do velkého fotbalu se Koller dostal až ve svých 21 letech, kdy přestoupil do pražské Sparty. Tam se prý dostal úplně náhodou. „Pomohli mi. Ze začátku to bylo jen za přímluvu. Jsem vděčný, že jsem takové lidi potkal, protože šli s kůží na trh a prali se za mě,“ vzpomíná 49letý sportovec v neděli v pořadu Povídej od 21:30 na CNN Prima NEWS.

Ve Spartě prý ale nebyl šťastný. „Měl jsem tam problémy, hlavně když jsem pak začal hrát. Kabina mě moc nevzala a poté ani fanoušci. Ani moje flegmatičnost v té době nepomohla, nesl jsem to opravdu těžce,“ přiznává bývalý útočník.

Fanoušci na něj pískali

Přestože mu působení ve Spartě dalo zabrat, nikdy nepomýšlel na to, že by na fotbal zanevřel. „Snažil jsem se to nevnímat. Nedal jsem se a říkal si, že když už jsem nastoupil do tohoto vlaku, už z něj nevystoupím,“ dodává Koller.

Ve Spartě strávil dva roky a chvílemi mu to dělalo opravdu problémy. „Na tréninku mi všichni nadávali a cítil jsem, že tam nepatřím. Měl jsem tam jenom okruh mých spoluhráčů, se kterými jsem se kamarádil. Ostatní mě moc nebrali. Pak už ta psychika nebyla taková a nedařilo se ani při zápasech. Fanoušci na mě pískali a to už byl úplný hřebíček do rakve. Když jsem pak odcházel, bylo to pro mě vysvobození,“ líčí bývalý útočník. Když poté přestoupil do týmu belgické ligy KSC Lokeren, byl vděčný.