Celebrity

14. dubna 2022 09:00

David Laštovka

Petr Janda a jeho bratr Slávek si nemohou přijít na jméno. Na vině je dědictví

Mají toho tolik společného. Jsou jedné krve. Sourozenci. Oba patří mezi legendy českého rocku. Slávek Janda, který nyní slaví 70. narozeniny, se proslavil s kapelou Abraxas, v květnu osmdesátiletý Petr Janda se skupinou Olympic. Přesto si nemohou přijít na jméno a do konce svých životů už spolu zřejmě nikdy nepromluví.

Vyrůstali spolu, vzájemně si kryli záda, měli se rádi, pak se ovšem mezi nimi všechno změnilo. Na začátku devadesátých let měli bratři Petr, Jiří a Slávek Jandovi v restituci získat činžovní dům na pražských Vinohradech, který kdysi vlastnil jejich otec. Jak Petr Janda uvedl ve své knize Dávno, Slávek sourozencům přislíbil, že všechno zařídí, nakonec ale nechal lukrativní nemovitost bez jejich vědomí přepsat pouze na sebe. „Když se nabídl, že ty úřady oběhá, byl jsem potěšen. Úřadování nemám rád. Ani ve snu by mě nenapadlo, že nás bude chtít okrást. Ještě pár dnů předtím jsem se ho ptal, jestli je všechno v pořádku a přisvědčil, že ano,“ přiblížil frontman skupiny Olympic.

Slávek však celou věc vidí jinak a nařčení svého bratra odmítá. „Když v roce 1990 vyšel zákon o mimosoudních rehabilitacích, bylo v něm uvedeno, že otec, který už v té době nežil, či některý z potomků mohou zažádat o nemovitost. Též tam stálo, že každý musí žádat sám za sebe a musí žádost vlastnoručně podepsat. To jsem udělal. Nemohl jsem ji podepsat za někoho jiného, i když šlo o bratry. Přece nebudu falšovat jejich podpisy. A to je všechno. Prostě nedošlo k tomu, že si Petr nebo Jiří také podali žádost. Jestli si ji podají také, o to jsem se nestaral. Žádost jsem podal s tím, že oni si ji podají také. O nějaké krádeži, o jaké mluví Petr, nemůže být ani řeč. Nepřišel a neřekl: „Hele brácho, já to pos…“. Byl jsem prostě rovnou ten hajzl, co mu ukradl barák,“ nabídl Slávek Janda v rozhovoru pro deník Aha! svou verzi příběhu.

Chodil hrát s estébáky karty, tvrdí Slávek o Petrovi

Od té chvíle už spolu nepromluvili. Nezajímají se ani o děti toho druhého. Zkrátka a dobře pro sebe neexistují. A pokud do médií poskytnou rozhovor a dojde na tento konflikt řeč, nenechají na sobě nit suchou. Slávek o Petrovi dokonce tvrdí, že za komunismu se mu říkávalo ústřední bigbít ministerstva vnitra, protože měl mít vazby na estébáky. „Chodil s nimi hrát karty, kde se řešily záležitosti okolo peněz apod. Byl vlastně takový ministr bigbítu. Rozhodoval, kdo bude na hudební scéně, kdo dostane peníze a kdo ne. Takhle se Olympic dostal nahoru. Ale hlavně je Petr Janda vynikající manipulátor a lhář. A postaral se za komunistů o to, abych byl tam, kde jsem teď. Je typickým příkladem toho: Kam vítr, tam plášť. Když teď máme svobodu a demokracii, zase je děsný pravičák,“ rozohnil se v deníku Aha! Na adresu svého bratra Slávek Janda.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 6. 2023

Úkoly všeho druhu vám dnes budou připadat jako Herkulova práce, Berani. Kvůli přepracování a napětí se můžete cítit trochu pod psa. Možná by bylo dobré, kdybyste si na chvíli odpočinuli o samotě. Pokud to nejde, snažte se alespoň trochu uklidnit. Také některé nečekané změny ve vašem okolí by mohly rozvášnit jazyky. Než začnete dělat ukvapené závěry, nezapomeňte si ověřit fakta.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.