29. září 2009 13:36
Petr UllmannCo je to digestiv? Grappa
Slovník praví: digestiv je látka podporující trávení, doplňuje sníženou hladinu trávicích enzymů. Je to jasné - zatímco aperitiv se podává před jídlem na povzbuzení chuti a rozvázání konverzace, digestivem naopak hostina končí.
Slovník praví: digestiv je látka podporující trávení, doplňuje sníženou hladinu trávicích enzymů. Je to jasné - zatímco aperitiv se podává před jídlem na povzbuzení chuti a rozvázání konverzace, digestivem naopak hostina končí. Počítají se mezi ně destiláty jako koňak, whisky, brandy, vodka, likéry a grapppa. Pan Hrabal má grappu rád, sám si ji vyrábí a nabízí ji hostům.
Pravá italská grappa je alkohol vzniklý ze slupek vylisovaných hroznů. Tento likér má své příznivce i odpůrce. Vyniká výrazným aroma, i když není tak silný jako jiné destiláty a nechladí se tak jako vodka. Do mrazáku prostě nepatří. Dnes se honosí na stolech labužníků mezi oblíbenými digestivy a dostal se tak z podzámčí rovnou do zámku. Kdysi to prý byla odměna za sklizeň pro potulné dělníky, kteří pracovali v sezoně při lisování a výrobě vína. Je chráněna předpisy Evropské unie a může se vyrábět v jedné ze 189 oficiálních palíren.
V roce 1973 se začal třídit odpad ze slupek, který se do té doby válel a rozkládal na italských dvorcích. Z popelky se tak stala jedna z moderních gastronomických hvězd. Příprava grappy je ale složitější než u jiných destilátů. Tento alkoholický nápoj se dělí podle druhů a stáří. Prochází přísnou kontrolou. Přidávají se do ní ovocné esence nebo bylinky či jalovec. Destilát se podává ve speciálních sklenicích, v Itálii se přidává po ránu i do kávy na ještě větší povzbuzení. V podhůří severní Itálie si bez grappy už život neumějí ani představit.