21. února 2015 18:20
Martina ČerňanskáKarolína a její masopustní recepty
Zima ještě zdaleka nekončí a vzduchem létá spousta bacilů, virů a nemocí. Je důležité posílit imunitu a k tomu vám pomůže dobré a kvalitní jídlo. Přesně takové menu pro vás připravila Karolína v sobotní epizodě.
Vše, co by vás mohlo zajímat o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY.
Na jednotlivé díly a zajímavé bonusy se můžete podívat na Prima PLAY.
Šoulet s uzeným bůčkem a salát z červené řepy
Suroviny na šoulet:200 g sušeného hrachu200 g celých ječných krup2 lžíce sádla2 cibule, pokrájené najemno4 stroužky česneku, prolisované800 g uzeného boku vcelku, bez kostisůl a čerstvě mletý pepř1/2 lžičky mletého zázvoru
Postup:Hrách si namočte den předem do studené vody, aby nabobtnal. Kroupy namočte na 4 hodiny. V den přípravy šouletu vyměňte vodu a hrách uvařte doměkka v dvojnásobném množství čisté vody, v druhém hrnci si uvařte stejně kroupy. Když je obojí měkké, slijte vodu a kroupy propláchněte od šlemu.
V jednom z hrnců hrách a kroupy smíchejte. Přidejte prolisovaný česnek, sůl, pepř a zázvor. Na jedné lžíci sádla opečte nakrájené cibule do sklovita a vmíchejte ji do směsi.
Troubu si rozpalte na 180°C. Pekáč vymažte zbylým sádlem a dejte do něj směs na šoulet. Bůček nakrájejte na plátky silné 1 - 1,5 cm a naklaďte je nahoru na šoulet. Dejte na 20 minut do trouby. Šoulet se vám lehce zapeče a šťáva vypečená z bůčku ho krásně ochutí.
Ozdobte bylinkami a podávejte se salátem.
Suroviny na salát z červené řepy:2 střední červené řepy1 lžíce olivového oleje + na zakápnutíšťáva z půlky citronu1 lžíce medusůl a mletý pepř4 lžíce zakysané smetanydýňová semínka nebo klíčky fazolí mungo či řeřicha k podávání, nemusí být
Postup:Řepu oloupejte škrabkou a nastrouhejte na velmi jemné plátky, nejlépe na mandolíně. Z ostatních přísad, kromě smetany si umíchejte zálivku a tu pak dobře promíchejte s řepou. Dejte do mísy, přikryjte potravinovou fólií a nechte v chladničce aspoň dvě hodiny odpočívat. Chcete-li, ozdobte salát nasucho opraženými dýňovými semínky nebo klíčky fazolí mungo či výhonky řeřichy.
Podávejte s kopečkem kysané smetany.
Rillettes s rozmarýnem
Suroviny:
2 kg prorostlého bůčku bez kosti (pokud by byl dost masitý, přikupte ještě kus syrového sádla, výsledek má být pěkně tučný a šťavnatý, takže to chce tak polovinu tuku)400 ml bílého vína4 vrchovaté lžičky soli1 snítka rozmarýnučerstvý dobrý chléb a jarní cibulka k podávání
Postup:Bůček nakrájejte na kostičky o velikosti min 1,5 – 2 cm, dejte je do silnostěnného hrnce, promíchejte se solí, podlijte polovinou vína a nechte velmi pomalu pod poklicí vypékat na mírném plameni .
Celá příprava rilettes bude trvat cca 4 hodiny, mezitím se vám vypeče sádlo a maso v něm krásně změkne.
Rillettes občas kontrolujte - maso by se nemělo smažit, spíš mírně vařit v sádle, takže kdykoliv bude příliš nabírat barvu a hrozit připalováním, podlijte ho vínem.
Asi po třech hodinách přípravy přidejte rozmarýn nasekaný na malé kousky.
Jídlo je hotové, až je maso krásně měkké.
Pomozte mu na konci ještě vidličkou - rozmělněte ho na menší kousky.
Hotové rillettes nalijte do sklenic, kokotek nebo jiných hezkých nádob, kousky masa vyčnívající nad hladinu zatlačte vidličkou pod hladinu a nechte ztuhnout.
Povrch můžete ozdobit pár větvičkami rozmarýnu.
Bramborové placky z plotny
Suroviny:
1 kg brambor (viz Tip níže v postupu)cca 200 g hladké nebo polohrubé mouky+ mouka na válcca 1 vrchovatá lžička soli.1 vejceNa pyré:4 jablka, (cca 600 g)150 -200 ml vody1 kousek skořicekousek citronové kůry, nejlépe z chemicky neošetřeného biocitronu3 hřebíčkyšpetka mletého nového kořeníkrupicový nebo třtinový cukr , dle chuti a sladkosti jablekK podávání: rozehřáté máslo, jablkové pyré, švestková povidla, mletý mák, kachní nebo husí sádlo a kysaná smetana dle chuti
Postup:
Brambory pořádně omyjte, případně zbavte klíčků a vydrhněte.
Uvařte je ve slupce v osolené vodě doměkka a slijte.
Ještě teplé je oloupejte a nastrouhejte do mísy ( nebo prolisujte lisem na brambory).
Přidejte k nim mouku (množství se odvíjí podle typu brambor, po pár opakováních to budete umět odhadnout, jde o vytvoření měkkého těsta, které ale dobře drží pohromadě) , sůl a vajíčko a krátce vypracujte na hladké těsto.
Z těsta vykrajujte lžící větší hroudy, a každou z nich rozválejte na lehce pomoučeném vále na placku o síle cca 6 mm a velikosti takové, aby se vám vešly tři na pánev (budete-li péct na pánvi).
Placky opékejte z obou stran nasucho buď na plotně, nebo na suché pánvi.
Správné opečení poznáte podle hnědých puntíků - puchýřků na opékané straně. - každé placce to trvá několik minut.
Placky skládejte na sebe a uchovejte teplé. Podávejte naslano i nasladko, podle chuti. Nejlepší jsou jen tak s máslem, ale i s kachním nebo husím sádlem či s tvarohem a pažitkou. Na sladko je podávejte s jablkovým pyré , povidly a mletým mákem a kysanou smetanou či tvarohem.
Tip: Na placky a bramborová těsta se nejlépe hodí brambory označené jako varný typ C nebo B-C. Jsou moučné – tzn. že mají velký obsah škrobu a méně vody. Placky se podle tohoto receptu připravují z teplých brambor, ale můžete je udělat i z vychladlých, den předem uvařených brambor, které vyvětrají a odpaří se z nich přebytečná voda.
Jablkové pyré: Jablka na pyré oloupejte, zbavte je jádřince a nakrájejte na kousky. Dejte je do kastrolu, podlijte vodou, přihoďte všechno koření a kousek citronové kůry. Přiveďte k varu a jablka rozvařte zcela doměkka. Pak je ještě pomačkejte, dochuťte cukrem jak máte rádi a už jen krátce povařte do zhoustnutí. Nyní pyré hlídejte a míchejte, aby se nespálilo.
Boží milosti
Suroviny:
Na těsto:300 g hladké mouky1 lžička prášku do pečivašpetka soli1 lžíce moučkového cukru1 lžička strouhané citronové kůry40 g rozpuštěného másla4 lžíce mléka2 lžíce rumu1 -2 žloutky, dle velikosti vajecNa dokončení:trochu hladké mouky na vyvalování a vykrajování těstasádlo na smažení – dle potřebymoučkový cukr s vanilkovým cukrem nebo špetkou vanilky na obalení
Postup:
Ze všech přísad vytvořte rukama hladké těsto a důkladně ho propracujte, klidně ještě pět minut poté, co už vám na pohmat připadá hladké.
Potom ho dejte do sáčku a uložte do ledničky.
Po půlhodině těsto rozválejte na tenký plát silný cca 0,5 cm a ten ostrým nožem nebo rádýlkem rozkrájejte na čtverečky asi 6 x6 cm či obdélníčky. V každém z nich uprostřed ještě udělejte několik zářezů (okraje zůstanou celé).
Na pánvi nebo v litinovém kastrolu rozpalte vyšší vrstvu sádla a jednotlivé boží milosti smažte po obou stranách, hotové jsou když se trochu nafouknou a lehce zrůžoví. Hotové je vyndávejte na ubrousek a odsajte přebytečný tuk, ať vám není těžko.
Ještě horké milosti obalujte v moučkovém cukru s vanilkou a jezte. Jsou stejné dobré horké, jako vychladlé a nějaký čas uleželé...
Autor: Karolína Kamberská