Prima kondice s inSPORTline: 17. trénink pro silný střed těla a lepší mobilitu

Prima kondice s InSportline, kardio trénink – střed těla a mobilita
Tento trénink je zaměřen na posílení středu těla a zlepšení flexibility, což vede ke zpevnění postavy, lepšímu držení těla a snížení rizika zranění. Cvičení využívá vlastní váhu a odporové pomůcky, které si můžete pořídit na Insportline.cz. Připravte se na funkční pohyby, které vám pomohou získat pevnější jádro a větší pohybový rozsah.
Rozcvička: Aktivace středu těla a mobilizace kloubů
- Panák
- Výpady dozadu s rotací
- "Plavání” na břiše
- Výtlak v leže na břiše
Hlavní trénink: Posílení středu těla a rozvoj mobility
Bird dog s dotekem lokte o koleno
V pozici na všech čtyřech natáhněte opačnou ruku a nohu, poté přitáhněte loket k protilehlému koleni. Pohyb provádějte kontrolovaně a pomalu. Dbejte na udržení rovnováhy.
Krok vpřed v klikové pozici s rotací paže do strany
Z klikové pozice vykročíme nohou vpřed ideálně co nejblíž k dlani. Po sečkání v této pozici vyrotujeme trup za vnitřní paží. Pro větší rozsah sledujeme paži.
Medvědí pozice s dotekem ramen křížem
Z medvědí pozice (kolena lehce nad zemí) se dotýkejte opačného ramene rukou. Pohyb provádějte pomalu a kontrolovaně. Dbejte na pevnou pozici pánve a nepřetáčejte boky do stran.
Kobra na předloktí nebo na dlaních
Lehněte si na břicho, opřete se o předloktí a zvedněte hrudník. Pohyb provádějte pomalu s uvolněnými končetinami. Pro težší variantu začínejte opřeni o dlaně.
Zkracovačky s nohou ve vzduchu (dotek špiček)
Lehněte si na záda, nohy držte nahoře a rukama provádějte tahový pohyb směrem ke špičkám. Bedra držte přitisknutá k zemi a vydechujte do pohybu vzhůru.
Svíčka - do sedu rozkročmo
Z lehu na zádech začneme zvednutím natažených nohou do svíčky i s pánví, a s položením se posadíme do sedu rozkročmo. snažíme se natáhnout co nejdál za dolníma končetinama. Cvik provádíme pomalu a kontrolovaně s krátkou pauzou ve svíčce i v sedu rozkročmo.
Plank na straně
Tělo držíme v přímce, opora na jedné ruce nebo předloktí. Držíme zpevněný střed a nezapomínáme pravidelně dýchat.
Rotace v ramenou s gumou (přes hlavu)
Držte gumu v širokém úchopu a pomalu ji přetahujte přes hlavu a zpět. Pohyb vychází z ramen, lokty držíme propnuté. Šířku úchopu zvolíme podle požadované obtížnosti. Čím širší úchop, tím lehčí provedení.
Hyperextenze na břiše (křížem)
Lehněte si na břicho, zvedejte opačnou ruku a nohu. Pohyb provádějte kontrolovaně a tahem bez trhavých pohybů. V každé pozici se snažte vteřinu setrvat.
Pokládání paže pod tělo
Pro uvolnění a protažení trupu začneme v kleče na 4. Podstrčíme ruku pod tělo a ramenem se opřeme o podlahu. Po setrvání ve spodní pozici ruku vytáhneme a vyrotujeme jí nad sebe. Pro lepší mobilitu udržujeme pohled na rotující paži.
Regenerace a protažení po tréninku
Po tréninku je důležité svaly uvolnit a podpořit regeneraci.
- Dynamické protažení středu těla – pomáhá zlepšit flexibilitu a uvolnit napětí.
- Masážní válec na regeneraci – pomáhá uvolnit přetížené svaly.
- Zklidnění dýchání – sníží tepovou frekvenci a pomůže k lepšímu zotavení.
Doporučené vybavení: Masážní válec pro uvolnění svalů.