Castle není jediným spisovatelem-detektivem, proti zločinu bojoval i Hammett

Castle na zabití už ve čtvrtek ve 20.15 na Prima love. Co překazí romantiku páru vyšetřovatelů? Richard s Kate si užívají romantický víkend v Hamptons, idyla však skončí ve chvíli, kdy v jejich blízkosti zemře muž.

Richarda případ zajímá a jeho partnerce je jasné, že si volno neužije, dokud záhadnou smrt nevyřeší. Ostatně pro Richarda i Kate je vyšetřování zločinů denním chlebem – a pro Castla to platí dvojnásob. Načerpá inspiraci pro další detektivku? Ještě než si pustíte večerní díl, nasajte atmosféru napětí s těmi, kteří se zapsali do dějin detektivního žánru písmem nejzlatějším.

Edgar Allan Poe

Zakladatel žánru Edgar Allan Poe – úžasně talentovaná i rozporuplná osobnost. Žil v první polovině devatenáctého století, proslavil se básní Havran a tajuplnými až hororovými povídkami. Vražda v ulici Morgue, Odcizený dopis a Záhada Marie Rogêtové s geniálním vyšetřovatelem C. Augustem Dopinem jsou pak považovány za prvotiny v oblasti detektivního žánru.

Záhada Marie Rogêtové je také povídkou, či spíš esejí, v níž autor popsal detaily skutečného zločinu. Poe je považován i za pionýra na poli science fiction, jeho život byl však neveselý – potýkal se se závislostí na alkoholu a drogách i s bídou. Ve 40 letech zemřel na překrvení mozku.

Arthur Conan Doyle

„Otec“ brilantního a komplikovaného Sherlocka Holmese se také pohyboval na poli několika literárních žánrů. Největší úspěch mu bezpochyby přinesl právě Sherlock, „vyšetřovatel-houslista“ závislý na drogách a řešící komplikované případy s věrným přítelem Johnem Watsonem po svém boku. V 90. letech nechal Doyle Sherlocka zemřít v díle Poslední případ, na počátku 20. století však svého hrdinu oživil – roku 1901 začal na pokračování vycházet slavný román Pes baskervilský. Doyle má však na svědomí i sci-fi klasiku Ztracený svět či knihu Jedovatý pás. Doyle žil pestrý a dlouhý život, v roce 1902 byl přijat do šlechtického stavu.

Zemřel v roce 1930 ve svém domě v Crowborough. Bylo mu 71 let. Adaptace jeho děl se dostala na filmová plátna i televizní obrazovky, nejnověji inspiroval tvůrce amerického seriálu Sherlock Holmes: Jak prosté, který můžete vidět každou středu na Prima love.

Agatha Christie

První dáma detektivního žánru přišla na svět jako Agatha Mary Clarissa Millerová 15. září 1890 v Torquay. Za války pracovala jako lékárnice. Díky této práci si osvojila rozsáhlé znalosti o účincích různých jedů a později je při psaní využívala. Její prvotina, Záhada na zámku Styles, vyšla v roce 1921 a už tehdy v ní figuroval slavný Hercule Poirot.

Papírový hrdina Agathy Christie. Foto: archiv Prima

Agatha se brzy stala známou autorkou, 20. léta jí však přinesla zklamání v osobním životě – během manželské krize na 11 dnů zmizela beze stopy a nakonec byla objevena v hotelu Harrogate, dodnes se však neví, co se během jejího zmizení dělo. S plukovníkem Christiem se nakonec rozvedla, jejím druhým manželem byl archeolog Max Mallowan.

Christie napsala přes 80 děl zahrnujících romány, povídky i dvě divadelní hry, stvořila postavy Hercula Poirota i slečny Marplové a velmi ráda porušovala tehdejší nepsaná pravidla detektivek. Prodeje jejích knih předstihl jen Shakespeare a Bible. Královna Alžběta ji ocenila šlechtickým titulem. Agatha Christie zemřela roku 1976.

Dashiell Hammett

Současník Christie se narodil 25. června 1894 v Marylandu, v třinácti odešel ze školy, vystřídal řadu povolání a na rozdíl od dalších zmíněných autorů si na vlastní kůži vyzkoušel práci detektiva – roku 1915 se stal členem slavného Pinkertonova detektivního sboru v Chicagu. Měl dobře našlápnuto, jeho osmiletou kariéru detektiva však poznamenala válka – roku 1918 narukoval k motorizované ambulanci na frontě a onemocněl španělskou chřipkou.

Během léčby ve washingtonské nemocnici se seznámil se sestrou Josephine Dolan, kterou si později vzal a měl s ní dvě dcery. Po válce však Hammettovi diagnostikovali tuberkulózu, s kariérou detektiva byl konec, a začal tedy psát. Stal se zakladatelem směru „Drsná škola“, napsal pět románů – Rudá žeň, Prokletí rodu Dainů, Maltézský sokol, Skleněný klíč, Hubený muž a řadu povídek a novel. Rudou žeň magazín Time zařadil mezi 100 nejlepších anglicky psaných novel mezi lety 1923–2005. Angažoval se v levicových organizacích, v 50. letech byl vyšetřován v rámci amerického „honu na čarodějnice“ Johna McCarthyho. Zemřel roku 1961 a dodnes patří k nejoblíbenějším autorům detektivek.

Castle je sice hlavním povoláním spisovatel, ale v poslední době se věnuje náruživě i vyšetřování v různých rovinách. Nezapomeňte se na seriál Castle na zabití podívat ve čtvrtek ve 20.15!

Šárka Novotná

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.