Nejsadističtějšího vraha v historii Německa pomohla dopadnout Češka!
Násilníka, který přepadává ženy, musí dopadnout Inge Landström v seriálu Místo činu. Tvůrci našli inspiraci ve skutečném příběhu jednoho z nejznámějších německých vrahů Petera Kürtena. Řádil v Düsseldorfu koncem 20. let. A pomohla ho usvědčit Češka!
Německou kriminálku Místo činu můžete sledovat každý čtvrtek ve 20.15.
„Vampýr“ s nůžkami
9 dokonaných vražd, 7 pokusů, žhářství – to soud prokázal Petru Kürtenovi a roku 1931 ho poslal pod gilotinu. Obyvatele Düsseldorfu děsil více než rok, kdy napadal a zabíjel ženy a děti. Jeho zločinecká kariéra byla však celkově bohužel mnohem „pestřejší“. Vraždit začal už jako dítě, na vrubu měl také krádeže. V době svého největšího řádění nesl přezdívku „Düsseldorfský vampýr“. Oblíbená zbraň? Nůžky.
Hororové dětství
Podmínky, do nichž se Kürten roku 1883 narodil, byly děsivé. Početná rodina s otcem alkoholikem a násilníkem se tísnila v jednopokojovém bytě. Kürten senior si dokonce odseděl několik let za znásilnění vlastní dcery, nicméně jako rozbuška Peterova sadismu je často uváděno jeho seznámení s rasem, který bydlel v témže domě a mučil zaběhnutá zvířata, čehož se Kürten účastnil. Už jako devítiletý také utopil dva kamarády. Jednoho shodil z voru, druhý kamarád ho chtěl zachránit. Mladý chlapec je zatlačil pod vor, aby se oba dva utopili.
Slušně vypadající pán – to byl sériový vrah
V pubertě Kürten hlavně přepadával a kradl, další vraždu spáchal v roce 1913, kdy se vloupal do hostince a zabil spící dceru jeho majitelů. Z vraždy byl tehdy obviněn dívčin strýc, neboť vrah nechal na místě kapesník s iniciálami P. K., jež se shodovaly s iniciálami příbuzného. V roce 1921, po posledním propuštění, se Kürten oženil, přestěhoval do Düsseldorfu, kde si našel zaměstnání slévače, a budil dojem spořádaného občana a milého člověka. Osm let byl „v klidu“, pak začal vraždit znovu.
Svědectví Češky
Jednou z obětí se měla stát i mladá Maria Budlick, která pocházela z Čech a na jaře 1930 se přestěhovala za prací do Düsseldorfu. Cestou z nádraží ji začal obtěžovat pobuda, kterého odehnal slušně vypadající muž. „Zachráncem“ byl Peter Kürten. Rozrušenou Mariu pozval domů na mléko a občerstvení, později ji doprovázel k údajné ubytovně v lese, kde ji napadl – a náhle nechal být. Ujistil se, že si žena nepamatuje, kde bydlí, a odešel.
Zatoulaný dopis
Maria nic nenahlásila, s příhodou se však svěřila v dopise kamarádce – a popletla si adresu. Dopis skončil na poště, kde ho otevřel úředník a vše nahlásil policii, které se podařilo Mariu Budlick vypátrat. Ta tehdy v noci útočníkovi zalhala, a policisty tak dovedla k bytu, kde našli Kürtenovu manželku. Té se Kürten večer předtím ke svým činům přiznal.
Odrazy ve filmech i psychiatrii
Řádění Petera Kürtena se stalo předlohou pro několik filmů. Již roku 1931 natočil Fritz Lang drama Vrah mezi námi, v roce 1965 pak Robert Hossein (známý z Angeliky) režíroval snímek Upír z Düsseldorfu. Z Kürtenova případu vychází i český film Normal, kde vraha ztvárnil Milan Kňažko. Kürten ve vězení spolupracoval se soudním psychiatrem Karlem Bergem, který na základě jeho osobnosti napsal studii Sadista.
Kdo stojí za napadeními v Místě činu? Sledujte ve čtvrtek ve 20.15 na Prima love.
-nov