Prokletá místa, zlé čarodějnice a magie bouřky ožívají v příbězích Temného Kraje

TEMNÝ KRAJ (1) - upoutávka

Když nebe potemní, ozve se hrom a zvedne divoký vítr, lidská fantazie začne pracovat. Ožívají staré legendy, pověsti o prokletých místech, divokých čarodějnících a nadpřirozených bytostech. Jedna taková legenda o čarodějnici, která proklela celý kraj, ožívá na pozadí skutečných kriminálních činů a provází první dva díly seriálu Temný Kraj.

Tu noc se strhla bouřka, divoký vítr valil ze stráně kameny, temné síly se daly do pohybu. Místní policie nachází hluboko v lese na babském vršku upálené ženské tělo. Úvodní scéna seriálu, který nás zavede do světa sériových vrahů, ale také do světa pověstí, mýtů a legend. Všechny se nějakým způsobem dotýkají lidové pověrčivosti. Jaké moudrosti a léty prověřené zkušenosti z nich můžeme čerpat?

Na bouři lidé čekali, obávali se jí i zaklínali

Bouře člověka děsila, ale i přitahovala. Přinášela životodárnou vláhu a darovala mu oheň. V lidové slovesnosti existovali bohové bouře, svatí ochránci a démonické bytosti. Obvykle nešlo o jednu božskou postavu, jež ovládala počasí, spíše naopak. Jednotlivé projevy počasí jako například krupobití, sucho, blesk apod. měly své patrony, ke kterým se lidé modlili a prosili je o pomoc. Například sv. Donát byl uctíván jako ochránce před úderem blesku. Mezi venkovským lidem byl hojně oblíbený sv. Florián, patron všech profesí, které souvisejí s ohněm – všech hasičů, hutníků, kominíků nebo kamnářů. Jeho socha chránila budovy před požáry. Nebo sv. Bartoloměj a sv. Jan Křtitel, jako patroni mnoha řemesel a živností.

Magie a legendy na pozadí vražd v seriálu Temný Kraj

Odborník na sériové vraždy Petr Kraj (Lukáš Vaculík) odjíždí odpočívat na poklidný venkov na svou zchátralou chalupu, starou faru po strýci. Jeho dosavadní život nečekaně nabere úplně jiný směr, když najde opuštěného, zraněného psa, a zároveň přijde na spojitost mezi svými rozdělanými případy v Praze a vraždami žen na venkově. Krajův nový kolega, nadšený sběratel místních pověstí a legend Sláma (Karel Zima), za případy vidí ještě něco více. Hned první jejich společný připomíná tajemnou pověst o čarodějnici.

Potvrdí se Petrovo podezření, že jde o sériové vraždy? Najde společnou řeč se svéráznou trojicí okresních policajtů, kteří s vyšetřováním vražd nemají zkušenosti?

Sledujte jeden z nejoblíbenějších českých krimiseriálů každou sobotu ve 20:15 na Primě nebo si Temný Kraj ho přehrajte on-line na iPrima.cz

Mocná kouzla jarních bouřek

Mezi lidmi žili vážení zaklínači nebo zaklínačky bouřek – vzpomeňme na žítkovské bohyně. Zvonilo se proti mračnům, odvádělo krupobití a léčilo pomocí hromových kamenů. Ty lidé sbírali po bouřkách v místech, kam udeřil blesk. Kdysi si mnozí hromových kamenů natolik cenili, že jim přisuzovali silné magické vlastnosti. Kameny prý usnadňovaly porod, měly dobrý vliv na růst dětských zubů, chránily před přízraky a přinášely štěstí. Ten, kdo nosil hromový kámen, byl chráněný před zásahem blesku.

Většina bouřek byla pojímána negativně, kromě bouřek jarních. Ty byly naopak vítány, protože slibovaly velkou úrodu a lidem předávaly sílu. Věřilo se, že když se na jaře země otřese, stane se úrodnější. Za první jarní bouřky jste se měli chytit silného stromu, a byli jste po celý rok stejně silní a zdraví jako tento strom.

Vyzkoušejte magii bouřky

Když prší a jsou hromy a blesky, je vzduch prosycen silnou magickou energií. Kouzelnou moc má i déšť, který bouři provází. Bouřková voda má čarovnou sílu očistit i nabíjet. A když budete mít štěstí a na konci bouřky uvidíte duhu, můžete si zkusit přičarovat i finanční štěstí. Podle Helen Stanku, slavné kartářky a vědmy, je prý na konci každé duhy hrnec s pokladem. Stačí, když si nachytáte déšť, který padá z duhové oblohy a očistíte v něm všechny věci, které souvisejí se zdrojem vašich peněz a bude vám požehnáno. A nezapomeňte se v sobotu ve 20:15 na Primě podívat na Temný Kraj.

Na přesný návod, jak si přivolat finanční štěstí, se můžete podívat v následujícím videu:

Zdroj: Helen Stanku a www.kartářkysvetla.cz, Roman Mach: Pověrečné představy o bouři a blesku, Masarykova univerzita 2007